Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.119
Нека трепка

Истиве овие северни копита, истиов овој текст нека го повторат ЈАВНО. Само зборовите Тамара, да ги заменат со зборовите изгорени живи луѓе.
Нека се присетат како првично бараа одговорност од тогашниот министер, како се бараше да се побараат виновниците во министерството за здравство.
Ако Тодоров го нарекуваат „Министерот за смрт“ - како ќе го наречат сега Филипче?
Двојните аршини само за лична корист. Доблест и чест, непозната именка.

Токму ова мене не ме чуди. Овие луѓе, самонаречена интелектуала, се уствари најголемите копита …. што копита, копитото е сложен организам за овие.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Да ве потсетам дека и нејзината фамилија протестираше тука. Така да никој не ги спречува и овие сеа да излезат, ја би дошол а верувам и доста други.
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
НЕмањето ред и неслушањето на луѓе кои завршиле школо е причината за вакви работи.
Не треба да се открива Америка, доволно е да се отворат учебници си пишува дефиниции на болница, на параметри, габарити, димензии, материјали, опрема, се што треба си е напишано. Можда чак и во некој закон и правилник е напишано. Значи напишан е ред што и како треба.
Ама со децении замолчувањето и газењето на се она што е струка, стручно лице доведува до вакви екцеси, каде болница е правена како трафика, да сме во ситуација кога веќе никој нема сила ниту моќ да ги опомени оние кои се одговорни за одлуките.
Колку уште вакви темпирани бомби има Господ знае само. Порано барем некој уште имаше сила да каже, да рече видете луѓе ова не оди вака, сега ни тоа нема. Никаков ред...
Скопска ситуација бурлески
До вчера комунисти сега слават празник верски
Ќе речеш не сери ама провери
Се се смени од времето на Титовите пионери
Екс социјалисти капиталци на мисија
Со ѓаволот во коалиција зборам вистина
Луѓе газат преку живи луѓе до позиција
Адекватноста не е важна, важно си на функција
Желбата за моќ да се биде на врвот
Не знам како спијат мирно, не ли ги јаде црвот?
Има ли во авионот пилот очите му се на тилот
Нема закон за потекло на имот
Перат прљав ќеш како прљав веш
Пиљарот вози BMW, интелектот оди пеш
Сите имаат суфикси "фили" или "мани"
Единство нема, идентитетот ни е падни-стани
На еден комита тројца кодоши
Рекетари дилери и секакви олоши
Европска провинција по дефиниција
Лажирани избори, корумпирана полиција
Што смислија? Квази демократија прифатија
Одговорноста на ти ја, дај ми ја
Господ за седум дена го создал светот
7годишната транзиција даде само опозиција
Опција сјај или беда
Сите го барат мистер роба-роба да се средат
Епидемија на наркоманска зараза
Во градот во кој и мажите глумат оргазам
Новата Содома уште 2 години до Армагедон
Месијата место крст носи микрофон
Над сето ова се издигам, не сум лоботомиран
Неправдата не ми дава да се смирам
Затишје пред бура пред финалната акција
1998, скопска ситуација
Затишје пред бура следи акција
Гневот се таложи и бара сатисфакција
Квази демократија или имитација
Следи санација на скопска ситуација
Како Аце циганот на сеат
Праааау сега пука тензија, смрди реа
Знам сега има нова класа главата ветер
Пари во ташна, на вратот машна, на граница шлепер
И тој ќе ми се смее ни перде ни арам
Математика знае колку Амди Бајрам
Ама нема гајле, сепак сме си наши
Напред за Македонија во кафана со кренати чаши
Граѓани шабани на порше свршуват
Игнорантни алтери надувани, откачени бисери
Море логор треба за нас да не сотре логор
Или брашно од нашите на Јаја Паша за наш помор
(Мојот) град, главен град, република морони
Ако треба ново име измислувам, Бонбони
А погледот најубав одозгора врз овој град
Од авион што си оди од едносмерно од овој град
Па како на крајот од светот да сум јас сум
Со главата доле, одам со бастун
И читам таму негде некој тажен дечко тажи
Анонимус не ги трпи своите млади бламажи
И што било лошо, демек тој ќе ни кажи во разни
Весници за кои уште плаќам, важи
Па не сме биле млади, не сме пееле балади
Како тогаш млад скоевец кој сега нас не кради
Па овој авторитет над интелект
Од ордост дигнат како пенис ерект
Ќе ме дигнел мене инертен
Против техно и турбо фолк, епа фала ептен
Место ко овој писец солзи да леам
Брамс вели надвор на сонцето да му се смеам
Ситуација скопска, лица вакви еден куп
Не можам слепо да ги следам, па дали сум глуп?

Од 1997-98 упм уште држи вода текстов
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.119
Да ве потсетам дека и нејзината фамилија протестираше тука. Така да никој не ги спречува и овие сеа да излезат, ја би дошол а верувам и доста други.
Уште полошо, ја злоупотребиле нивната болка за нешто што излезе дека е дневнополитичка агенда.

И јас ќе излезам на протест ако излезат комшиите, па макар бил и насилен протестот.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.904
На човек на кој живи му изгореа таткото и братот, му се закануваат дека ќе го убијат доколку збори во јавност за пожарот. Малоумниот партиски добиток повеќе е потресен (по наредба од партија) од ПОНУДАТА за оставка на Филипче, отколку за 14 луѓе кои живи изгореа заради нечија неспособност.

За момент си помислуваш кои монструми и психопати се тоа. После сфаќаш дека живееш во Северна, и дека тоа се истите монструми кои лажеа, исмислуваа разни приказни и злоупотребуваа масакар на деца на Велигден за политичка корист и гола борба за власт, без око да им трепне. Цели изборни кампањи тераа со смртта на Тамара, во политички видео спотови го ставаа девојчето.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.441
Поени од реакции
9.179
Сигурно не му се заканува некој козар некапен.
Тие со оделата си ги активираат, мафијавчињата
А тие со оделата не се козари? Бетер се.
Крај краева небитно, нека му се заканува и некој во одело од 1000еура кој го возат со Q7 - ПАК КОЗАР ЌЕ Е.

Осет немаат брату веќе, ова ги премина сите човечки граници.
Јас не знам како човекот има сила да се воздржи да не направи некоја глупост со тие пајташите кои му се закануваат.
ЕЈ губиш најтесно семејство во пожар заради неспособност и пропусти на
X луѓе замешани во криминални тендери и на крај ти викаат ако на маката прозбориш тогаш ќе те нема и тебе.
Па дали се бре нормални овие? „Груевизмот“ и „режимот“ го надградија пута 10.

Мене за обичен протест ми доаѓаше полиција дома у 2 наутро ко да сум најголем криминалец, ај само мене, туку и на моите пријатели намерно им доаѓаа на врата тражејќи ме мене, иако имаа информации за тоа каде живеам. Да не навлагам во тоа дека ми се закануваа со бркање од школо и ред други работи.

Рачунај кога мене ми го правеле ова, можам да замислам што се му прават на типот. Да не си му у кожа.

Страшно.
Ќе си одиш на адвокат и ќе ти даде копија од закон каде пишува под кои услови може да се организира протест, а твое е право дали ќе протестираш или не на истиот.
И следен пат кога ќе ти заѕвонат на врата и ќе те викнат на информативен има да им ја дадеш копијата да ја читаат и ДА ТИ ЈА БРИЧАТ ПАЈПАТА.

Такви методи на сослушување, барање по дома во 2 сабајле, влечкање по станици и слично има еден куп.
Коа ќе ти се јави или ќе ти дојди дома да ти речи еј дечко треба да се јавиш во МВР во соба таа и таа, речи му имаш бе налог да ме апсиш?
- Немам.
Е супер, сега замини, а јас ако сакам ќе дојдам во тој ден и во толку саатот. Слободно после тоа акни му врата пред нос.

Ако те замараат на „сослушувања“ почесто (ако одиш почесто по протести) земи си адвокат со тебе и ќе им затниш муцна на приучени инспекторчиња - пошто повеќето се такви.

Она од груево време сослушувања по станици за пишување по фб, за учество на протести, па снимен си таму си бил, ваму си бил, вау бау... кур се тресе во ладна вода, овие само го надградија и лупаат појако малку ама немаат никаков правен основ.

Да, кажи им, снимен сум од ваша страна. Дајте да видам дали сум јас?
Учествувам во толпа што дивее и крши? - Не
Предизвикувам и повикувам народ да го прави истото? - НЕ
Реметам јавен ред и мир? - НЕ

Протестот организиран и пријавен е претходно кај вас? - ДА
Јас организатор сум? - НЕ

Ајде сега пријатно и цицајте весла.
Или тоа или поднесете што и да треба да поднесете до ЈО па нека суди некој судија дали си ја работите работата како треба.

И ОБАВЕЗНО барај податоци, име и презиме, да ти се легитимира тој инспекторот и помалку ќе ти се чатали.
Пали и кај инспекторчиња на батерии, не само кај џандарите што мерат улици. Веднаш им се светнува некоја црвена сијалица во глава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
Абе што дека ќе дојдат, прашањето не е веќе како се запалила модуларна.

Прашањето е кој одлучил да бидат од ваков тип и по која препорака.

Затоа што сега веќе сите модуларни се неупотребливи. Џабе парите.
ni toa ne e prasanje, dokumentite sto bi postirase @bijons se potpisani od filipce. kraj na prikaskata
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Јас не знам како човекот има сила да се воздржи да не направи некоја глупост со тие пајташите кои му се закануваат.
ЕЈ губиш најтесно семејство во пожар заради неспособност и пропусти на
X луѓе замешани во криминални тендери и на крај ти викаат ако на маката прозбориш тогаш ќе те нема и тебе.
Не ми се допаѓа нешто во изјавата на човеков, нешто ми е сомнително, оти два дена јавно изјавува дека му се закануваат, ама ете го, уште е жив....ако он ги знае кои се тие што му се закануваат, досега требаше да бидат приведени ....која е поентата секој ден да читаме и слушаме за некоја закана по живот, се си мислам дека ова е наместена работа.
Што знам.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.441
Поени од реакции
9.179
Не ми се допаѓа нешто во изјавата на човеков, нешто ми е сомнително, оти два дена јавно изјавува дека му се закануваат, ама ете го, уште е жив....ако он ги знае кои се тие што му се закануваат, досега требаше да бидат приведени ....која е поентата секој ден да читаме и слушаме за некоја закана по живот, се си мислам дека ова е наместена работа.
Што знам.
И што да ти одговорам на ова што го напиша?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
И што да ти одговорам на ова што го напиша?
Зарем ти би седел мирен ако не дај боже ти се случи таква трагедија а ги знаеш виновниците!??.
Абе одам и ги линчувам на лице место, а не да ги раскажувам на тв.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
Зарем ти би седел мирен ако не дај боже ти се случи таква трагедија а ги знаеш виновниците!??.
Абе одам и ги линчувам на лице место, а не да ги раскажувам на тв.
znaev deka rambo se krie pozadi ovoj nik
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
ni toa ne e prasanje, dokumentite sto bi postirase @bijons se potpisani od filipce. kraj na prikaskata
Филипче е крив што ставил потпис. Ама не верувам дека Филипче спремал техничка документација. Таму би требало тој да има советници што му кажале каква да биди болницата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom