Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.254
Чисто за компарација. Србија има 5 пати повисока бројка на позитивни од Ковид и неколку луѓе помалку починати!

Гледам дека цело гласачко тело на Сдссм денес е активирано во борба за Филипче. Треба да го остават да потоне. Не, мора да го остават да потоне. Не за Сдссм, туку за самиот Филипче. Откако ќе поднесеш оставкка т.е. лично и директно преземеш одговорност, тонеш во очите на јавноста. Ако се скрие извесен период, можеби ќе падне и во заборавот неговото катастрофално управување со здравството. Тешко, но може. Ремет ќе трпи неговиот наследник кој ќе го земе сиот товар, од состојбата и со пандемијата и со модуларната болница во Тетово, општо условите во болниците, новите законски решенија, проблемот со заминувањето на докторите, но и Ковид кризата и понатамошните чекори и мерки кои треба да бидат преземени.

Тешко дека тоа ќе биде еден од Пановски или Караџовски, затоа што се критичари на мерките (власта), иако се доста популарни во јавноста, ќе биде некој послушник како Костов.

Ако Заев не ја прифати оставката ќе следува нов бран критики од сите страни. Ако ја прифати, тоа ќе биде пораз на Сдссм. Тактизирањето е само колку да помине време и еуфоријата да спласне. И да, сеуште мислам дека 100% ќе ја прифати оставката.
Сменија име, ослободија убијци за кои кажуваа предизборни лаги, еден куп глупости направија и мислиш дека ова е тоа што ќе ги падне СДС ???
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.002
Поени од реакции
7.802
Мене подеднакво одвратни ми се тие што го бранат дпмне и тврдат дека немало нешто вакво во нивно време.
А како дпмне ги решаваше ваквите ситуации, сите знаеме.
Ниту еден медиум не смееше ништо да писне, додека Латас водеше монолог колку ќе беше полошо да беше сдс на власт. Грујо стално беше надвор од државата и никогаш никој не поднесуваше оставка, слично како и денес. На секој протест правеа контра протест.
За протестот за Смилковци, уфрлија нивни луѓе (кои потоа ги ставија да ја преземат трибината на Комити) кои во моментите кога од гнев народот тргна накај Чаршија, почнаа да маваат по протестирачите.
Секогаш некој небитен одговараше за крупни работи, гледавме самоубиства со давење во кофа, прикривање на убиство на Нешковски итн. Го искреираа Кале (каде што исто можеа да загинат недолжни луѓе), вадеа лисици на нивни луѓе (од коалициониот партнер ДУИ).

Жити се не ми ги бранете имбецилните. Исти кур се и едните и другите, и двете партии имаат партиски групи на вибер каде што си споделуваат вакви енормно дебилски пораки и после спамираат на сите можни страни. Од двата штаба да ги соберам сите, еден човек не можеш да составиш.

Секако дека мораше да се смени претходната власт. Канцер општество направија. Тараби, лимови, продолжување на богатење на криминалци, иселување на цела младина. Господ не ја оправа државата.
Овие само продолжија, за жал странската чизма не ги зема конците во свои раце, затоа што само тоа може да не оправи.
Веќе нема решение или калашот и потепување на сите (штои нема да се случи) или селење.
Ама кога ќе им дадеш контекст на истиве работи можеби и не е се исто.

Имаш протести на Комити и други излети, ама имаш стабилен Вардар што освојува титули. Сега имаш кампања не е Вардар обврска на град Скопје и глуп народ кој вика да така е за да дојде работата да испаднеме во втора лига и пак овие да се умешаат како спасители. Нели не беше обврска на град Скопје?

Го имаш курчењето на пајташи на ДУИ ама па немаш никој од нив на битни позиции посебно не на МНР да те претставува пред светот. Денеска прашање е кого овие претставуваат на сите излегувања надвор од државава?

Имаш популистичка политика и фалење за странски инвестиции, ( дури и платени/нарачани награди) ама барем ги има а не фалење на Заеб со веќе претходно договорени инвестиции.

Еве една непозната случка за јавноста ќе споделам. Фабрика од странскиве инвестиции годинава се шири и го дуплира капацитетот и треба да рипне на капацитет за 3000 вработени.

Одлуката за капацитет од 3000 вработени е донесена во моментот кога решаваат да ја отворат фабриката во Македонија назад во 2015, меѓутоа поради тоа што не е возможно од одма да се добијат проекти за толкаво производство решено е дека за почеток е потребен објект само за 1500 вработени кога ќе дојдат дополнителни проекти ќе се прави доградба.

Почнува фабрикава да гради и одма сите се нацртаа за сликање и се фалат како они допринеле за проширување.

Вучиќ на едно интервју во коронава кога го прашуваат што се превзема за економијата дали ќе има нови инвестиции он лабаво им вика “ А, па сега лесно е го нема Груевски”.

Срамота е ова што се прави со ПР од нивна страна. Јас дури и не верувам во муабетив за експерти од странство и тоа е демиџ менаџмент од кале пошто знаат каква доверба има народот во институцииве па ова на сите им изгледа како демек прифатливо решение.

Да немаше заднина ова немаше Зоќо денес да искочи да и да се крсти во истрагата.

Додај им малце контекст на работите и ќе видиш дека во никој случај не е подобро.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.728
Поени од реакции
25.723
Директориве/доктори со писмо не ја прифаќале понудената оставка на Филипче
Како може да не прифаќаш нешто што не ти е понудено тебе?o_O

Истите оние со најхуманава професија на светов, истите оние што положиле заклетва дека здравјето и грижата за луѓето ќе им биде пред се, сега го воспеваат светиот великомаченик Венко. Притиснати на думге, послушно да следат вибер пораки, како ќе им свирнат од штаб.
Навистина жално.

П.С. Кокошката битолска директорка место да погледне во каква состојба и е болницата со која директорува, таа проповеда„ После Венко потоп“
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.221
Поени од реакции
12.128
Што има да протестирам? Да гласаа сите ко мене шведска ќе бевме.
Za sto glasas, za spojuvanje so Svedska. Zaso samo taka kje staneme ko niv.
Ako tebe ne ti se protestira nema so da baras od drug nekoj. Realno si kaza, im se ubi zelbata za borba na lugjeto tuka. I patrioti i sareni, site dignaa race i gledaat da mu ja duvnat negde.
I toa znaes zaso e? Zaso svatija deka ne e do 2-3 politicari tuku nie site zaedno ja ebavme rabotata, 30 godini unazad. Bolnicava ti e ubav primer, nema tuka 1 kriv tuku 1000.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
982
Поени од реакции
277
Шведска ден денес ги има мерките од нашиот некогашен социјализам за локална самоуправа.
Со години од 1984 до 1990 беа присутни и учеа од нас како се води народ на локално ниво.
#НовСоцијализам
#Камиказа
#ЦрвеноСкопје
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.313
Поени од реакции
8.394
Sakas da kazes deka gruevski koj si gi ostavi zenata i decata za da uziva vo sloboda, odbil da go smeni imeto za da ja zacuva vlasta?
Pa toa mora da e najgolemiot patriot vo modernata nasa istorija, povekjeto lugje tuka nejkat da ja stavat tatkovinata pred sitna para a ne pa zena i deca.
Da se razbereme, mislam deka grujo bojle kje ja menadzirase kovid situacijava. Ama nema potreba od basni tuka.
Напишав погоре кои му беа грешките на Грујо.Со надополнување,најголемата му беше носењето на огромната статуа на Воинот на коњ или како го викаат сега.Така си го скрати маневарскиот простор.Факт е дека не го смена името а можеше уште 2009 пред НАТО самитот.Факт е дека ако не донесеше странски капитал ниедна матна немаше да не собери.Имаше пофторно да ги живееме мрачните 90ти.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.323
Поени од реакции
10.494
Сменија име, ослободија убијци за кои кажуваа предизборни лаги, еден куп глупости направија и мислиш дека ова е тоа што ќе ги падне СДС ???
добро е барем што го продадоа тоа на ,,М,, и се купија амбулантни комбиња...се наоѓаат сега во кризава...:vozbud:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.283
Поени од реакции
5.309
добро е барем што го продадоа тоа на ,,М,, и се купија амбулантни комбиња...се наоѓаат сега во кризава...:vozbud:
А со кусурот купивме пожарни возила
Автоматски споено мислење:

Напишав погоре кои му беа грешките на Грујо.Со надополнување,најголемата му беше носењето на огромната статуа на Воинот на коњ или како го викаат сега.Така си го скрати маневарскиот простор.Факт е дека не го смена името а можеше уште 2009 пред НАТО самитот.Факт е дека ако не донесеше странски капитал ниедна матна немаше да не собери.Имаше пофторно да ги живееме мрачните 90ти.
Проблемот е што разговараме со дечурлана која не била родена во 90тите и воопшто нема појма како се живееше тогаш. Игравме ора за визи, подалеку од Србија не можевме да излезиме, америчка виза да се добие беше ко да си добил седмица на лото, сопствен бизнис беше нешто непоимливо, банките тотално небезбедни, штедилници пропаѓаа преку ноќ, станбен и потрошувачки кредит - нешто видено само на филм, државни убиства на директори и политичари, корупција невидена, забранет увоз на половни возила за да може другарот на Бранко да продава само нови Волксвагени, авионски лет до Цирих 1000 дојч марки повратна карта, МАТ монопол, Телеком монопол минута интеренет 5 денари последни во цел регион добивме поврзување со светот до 2003/4 освен изгор скап дајал ап никаква намера да се инвестира во иднината...

Ама џабе објаснувам, луѓе што се родиле со безжичен интернет, безвизен режим благодарение на Грујо, колку толку стабилни банки, слободен увоз на возила, да не беше ВМРО 1998 до денес ќе возевме фича и стојадин медитеран, 20 евра лет до Милано, пак благодарение на Грујо, абе Охрид аеродромот имаше само 1 лет во неделата од Љубљана, пред корона имаше по 10-15 лета неделно.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
27.916
Поени од реакции
50.282
Каков циркус? Немаше вакви глупости секојдневно со Унгарецот.
Moменталниов, со се што се случува околу нас. Ако почнам да набројувам, ке звучам како партиски бот на ВМРО. Почни од немање таблички, дипломатски скандали, тендери, пасоши, автопати, конкурси за вработување каде Македонци се пишуваат ко Албанци и конкурси каде 100% се вработуваат Албанци. Ова само од последниве 5-6 месеци.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
137
Поени од реакции
238
Напишав погоре кои му беа грешките на Грујо.Со надополнување,најголемата му беше носењето на огромната статуа на Воинот на коњ или како го викаат сега.Така си го скрати маневарскиот простор.Факт е дека не го смена името а можеше уште 2009 пред НАТО самитот.Факт е дека ако не донесеше странски капитал ниедна матна немаше да не собери.Имаше пофторно да ги живееме мрачните 90ти.
Tocno,grujo ima 3 greski napraveno i toa:
Skopje 2014
Kriminalniot zakon za izvrshiteli
Vrabotuvanje vo javna administracija na se shto e sakato ili prosto, samo da e Vmro
Da ne bea ovie greshki bez razlika dali ke odese na promena na ime ili ne ke vladeeshe 30 godini minimum.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.254
Tocno,grujo ima 3 greski napraveno i toa:
Skopje 2014
Kriminalniot zakon za izvrshiteli
Vrabotuvanje vo javna administracija na se shto e sakato ili prosto, samo da e Vmro
Da ne bea ovie greshki bez razlika dali ke odese na promena na ime ili ne ke vladeeshe 30 godini minimum.
Горе доле, секој со својата мака.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.313
Поени од реакции
8.394
А со кусурот купивме пожарни возила
Автоматски споено мислење:Проблемот е што разговараме со дечурлана која не била родена во 90тите и воопшто нема појма како се живееше тогаш. Игравме ора за визи, подалеку од Србија не можевме да излезиме, америчка виза да се добие беше ко да си добил седмица на лото, сопствен бизнис беше нешто непоимливо, банките тотално небезбедни, штедилници пропаѓаа преку ноќ, станбен и потрошувачки кредит - нешто видено само на филм, државни убиства на директори и политичари, корупција невидена, забранет увоз на половни возила за да може другарот на Бранко да продава само нови Волксвагени, авионски лет до Цирих 1000 дојч марки повратна карта, МАТ монопол, Телеком монопол минута интеренет 5 денари последни во цел регион добивме поврзување со светот до 2003/4 освен изгор скап дајал ап никаква намера да се инвестира во иднината...

Ама џабе објаснувам, луѓе што се родиле со безжичен интернет, безвизен режим благодарение на Грујо, колку толку стабилни банки, слободен увоз на возила, да не беше ВМРО 1998 до денес ќе возевме фича и стојадин медитеран, 20 евра лет до Милано и кај се не, пак благодарение на Грујо, абе Охрид аеродромот имаше само 1 лет во неделата од Љубљана, пред корона имаше по 10-15 лета неделно.
Јасно дека немаат осетено на своја кожа како се преживува со запишување по продвници.Најголемо животно достигнување на еден работник беше да е осигуран во ПИОМ.И тоа најчесто на 4 саати работно време.
Автоматски споено мислење:

Tocno,grujo ima 3 greski napraveno i toa:
Skopje 2014
Kriminalniot zakon za izvrshiteli
Vrabotuvanje vo javna administracija na se shto e sakato ili prosto, samo da e Vmro
Da ne bea ovie greshki bez razlika dali ke odese na promena na ime ili ne ke vladeeshe 30 godini minimum.
А сеа нема партиски вработувања на сакато или просто?Или се се јаки стручњаци?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.283
Поени од реакции
5.309
Јасно дека немаат осетено на своја кожа како се преживува со запишување по продвници.Најголемо животно достигнување на еден работник беше да е осигуран во ПИОМ.И тоа најчесто на 4 саати работно време.
Невработеност преко 40%, ретко двајца родители во иста фамилија да беа вработени, еден сигурно беше технолошки вишок. Сите фабрики затворени, ЕМО, Езерка, Отекс, луѓе без пари, никаква надеж, стануваа алкохоличари, 1997-1998 Охрид беше преплавен од хероин...
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
861
Поени од реакции
3.412
Едно сум сигурен.И покрај се ако Грујо го сменеше името се уште ќе беше на власт.Нема да се појавеа нит шарени нит Злајо.Сигурен сум дека ти е јасно зошто е тоа така.Кале е алфа и омега во Вукојебинава наша.
Мислам дека премногу се романтизира тој патриотизам на Грујо и компанија. Целото негово раководство освен Миле и Гоца Војводата му се денеска пријатели и слуги на заев. Јас не мислам дека е мала шансата дека на него воопшто не му ни било дадена таква опција. И дека Американците едноставно сакаа да си го истераат сценариото до крај за да видат како би функионирало и кој би биле резултатите.

Значи сведоци бевме дека во Америка буквално истото сценарио го направија од почеток до крај. Мое мислење е дека ние бевме само полигон за тестирање.

Грујо не лажеше на крај кога ги кажуваше сите работи што ќе ги направи Заев. Али он тргна по тој пат само за да си ја спаси сопствената кожа.
Автоматски споено мислење:

Па нели е веќе очигледно дека смената на Грујо беше за да се смени името. Дури ако ти текнува и не успеаа со избори да го бутнат, па мораше ДУИ да делува. А ако била смената на власта заради смена на името, не ли е логично и очигледно дека Грујо не сакал да го смени името. Можеби заради ситна пара и каприц, да не навлагаме во мотивите, но фактот е тој.
Тодоров, Протоѓер, Мијалков му се слуги на заев.
Ставревски си ја фати гитлата и нема збор од него, си го повлекоа Американците назад.
Оној за надворешни работи се јавува само кога ќе треба да се каже дека Америка ни е најголем сојузник.

И странците се труделе многу за да го сменат Груевски, цело раководство во партијата му било швајцарско сирење. Ова е како да ми кажеш дека Американците ќе имаат проблем да го сменат Заев. Па вечер да прати порака Катето, до сабајле ќе има нов премиер. Исто ќе беше и со Грујо. И ДПНЕ и СДС се комплетно инфлтрирани и компромитирани од странците. Цели крила од раководствата ако странците кажат скокни они ќе одговорат само "колку високо".

Еве ги сега ги натераа во Аеродром да го кандидираат Тимчо Муцунски зошто правниот вундеркинд за година дена во парламент нема еден говор што би вредело да се даде на вести. Ниту пак има нешто друго направено. И сега го местат за градоначалник за да му го дигнат рејтингот и на следните избори да може да биде носителот на листа на ДПНЕ во ИЕ1.

Митко Јанчев ќе биде новиот Зоран Заев на ДПНЕ.
Тимчо Муцунски ќе биде новиот Никола Димитров.

Единствената вистинска разлика помеѓу СДС и ДПНЕ е нивното членство и дека вмровците не се комплетен добиток за разлика од комуњарите.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom