Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
4 октомври 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
8.912
за жал странската чизма не ги зема конците во свои раце, затоа што само тоа може да не оправи.
А како замислуваш дека изгледа кога странци ја водат државата? По мене токму вака. Како и да завртиш пак е администрацијата од домицилно население, така е и во колониите, но најпрвин морале да го образуваат.

Се носат закони за судство или обвинителство, од главната амбасада доаѓа соопштение да нема играчки тие го подржуваат, исто беше и со милионите милиони за Макпетрол, со договори за автопат, сликање со Бети, Крсто и компанија да се прати порака и други вакви примери.

Може само ќе имавме уште некој странец на висока позиција, немаше да биде ништо подобро, само сета негативност ќе беше насочена кон странците во влада.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.309
Поени од реакции
5.518
Мене подеднакво одвратни ми се тие што го бранат дпмне и тврдат дека немало нешто вакво во нивно време.
А како дпмне ги решаваше ваквите ситуации, сите знаеме.
Ниту еден медиум не смееше ништо да писне, додека Латас водеше монолог колку ќе беше полошо да беше сдс на власт. Грујо стално беше надвор од државата и никогаш никој не поднесуваше оставка, слично како и денес. На секој протест правеа контра протест.
За протестот за Смилковци, уфрлија нивни луѓе (кои потоа ги ставија да ја преземат трибината на Комити) кои во моментите кога од гнев народот тргна накај Чаршија, почнаа да маваат по протестирачите.
Секогаш некој небитен одговараше за крупни работи, гледавме самоубиства со давење во кофа, прикривање на убиство на Нешковски итн. Го искреираа Кале (каде што исто можеа да загинат недолжни луѓе), вадеа лисици на нивни луѓе (од коалициониот партнер ДУИ).

Жити се не ми ги бранете имбецилните. Исти кур се и едните и другите, и двете партии имаат партиски групи на вибер каде што си споделуваат вакви енормно дебилски пораки и после спамираат на сите можни страни. Од двата штаба да ги соберам сите, еден човек не можеш да составиш.

Секако дека мораше да се смени претходната власт. Канцер општество направија. Тараби, лимови, продолжување на богатење на криминалци, иселување на цела младина. Господ не ја оправа државата.
Овие само продолжија, за жал странската чизма не ги зема конците во свои раце, затоа што само тоа може да не оправи.
Веќе нема решение или калашот и потепување на сите (штои нема да се случи) или селење.
Со таа разлика што кога Мартин Нешковски беше убиен од полуретадиран џандар од тепање (кој патем, беше пуштен на слобода од СДС, која мизерија) со месеци Скопје беше блокирано од шарени куртони барајќи правда.

Ај замисли денес штрајкувачи да ти го блокираат Скопје за жртвите во Тетово?

Денес 15 невини болни луѓе кои биле под болничка закрила на државата живи изгорија имаш играње крив курац на Заев и Филипче со давање оставки (ама не прифаќање), врбување директори на болници и здравствени здруженија во одбрана на Филипче и сите останати мизерни ликови тетка Панче и Ратка кои не знаат што значи зборот прирок ти се јавуваат на фејсбук во одбрана на министерот пошо ако не бил тој, потоп ќе била државава.

А Филипче и Заев се тие кои ти ја изградија фушерајската болница и се директни виновници што луѓето се лечеле во ПВЦ зидови кои како што испадна една искра е доволна да ја пламне цела зграда.

Кај се сега шарените куртони? Кај е правдата?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
28.546
Поени од реакции
52.385
Мислам дека нема да те сфатат дури и да им нацрташ. Во државава луѓето определувањето за партија го резонираат на два начина: клиентелистички и навијачки (ко да навиваат за фудбалски тим). Првиве се паразити, другиве се корисни идиоти. Секој обид да се сруши матрицата е рушење на совршениот баланс на Yin и Yang. И многу ме интересира што се случува со една таква особа, со еден таков мајндсет научен да следи приручник за преживување во државава, кога излегува од државава на подолго време, да живее на друго место. Не ме интересира како материјално се снаоѓа или какви слики става на инстграм и фејсбук, колку што ме интересира како реагира на промени, на сосема поинакви општества. Може reality show да се сними на оваа тема.
Бараш здрав разум од индивидуа на која рбетниот столб е како палачинка. За која не постои колективна свест.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.475
Поени од реакции
10.091
Оваа раја има проблем да дефинира одговорност која што произлегува од функција министер. Гледам уште на некои не им е јасна одговорноста во целата оваа трагедија која што паѓа прво врз функцијата министер за здравство, а после тоа доаѓа и човечкиот аспект кој што очигледно е отсутен во ликот и делото на Филипче. Иронично, претставник на т.н најхумана професија да калкулира и примарен да му биде политичкиот рејтинг наспроти оној професионалниот, патем оваа амеба ги изгуби и двата, сиот политички, професионален и човечки кредибилитет на Филипче изгоре заедно со тие јадници.

На крајот се уште постојат ликови на кои што не им е јасна неговата вина, прашуваат што бил тој виновен. И не само партиските влечуги, од нив не се ни очекува друго сем да релативизираат, вакви прашања поставува и обичната раја, оти по нивната логика за Филипче да биде прогласен за виновен требало тој лично да ја полеел болницата со бензин. Оваа раја не препознава индиректно соучество во злодело, лична и колективна одговорност, нема оваа раја капацитет да резонира дури и кога работите се толку јасни и провидни. Затоа и целата партиска и медумска машинерија е спрегната во полн погон за да спинува и да релативизира, да креира јавно мислење, да дава одговори на прашања на кои што ако имавме малку акал и колектвна свест самите ќе си дадевме одговор и недвосмислено ќе ја лоциравме вината онаму од каде што изворно потекнува, во политичкото и бизнис профитерство.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
6.131
Поени од реакции
8.798
Мене подеднакво одвратни ми се тие што го бранат дпмне и тврдат дека немало нешто вакво во нивно време.
А како дпмне ги решаваше ваквите ситуации, сите знаеме.
Ниту еден медиум не смееше ништо да писне, додека Латас водеше монолог колку ќе беше полошо да беше сдс на власт. Грујо стално беше надвор од државата и никогаш никој не поднесуваше оставка, слично како и денес. На секој протест правеа контра протест.
За протестот за Смилковци, уфрлија нивни луѓе (кои потоа ги ставија да ја преземат трибината на Комити) кои во моментите кога од гнев народот тргна накај Чаршија, почнаа да маваат по протестирачите.
Секогаш некој небитен одговараше за крупни работи, гледавме самоубиства со давење во кофа, прикривање на убиство на Нешковски итн. Го искреираа Кале (каде што исто можеа да загинат недолжни луѓе), вадеа лисици на нивни луѓе (од коалициониот партнер ДУИ).

Жити се не ми ги бранете имбецилните. Исти кур се и едните и другите, и двете партии имаат партиски групи на вибер каде што си споделуваат вакви енормно дебилски пораки и после спамираат на сите можни страни. Од двата штаба да ги соберам сите, еден човек не можеш да составиш.

Секако дека мораше да се смени претходната власт. Канцер општество направија. Тараби, лимови, продолжување на богатење на криминалци, иселување на цела младина. Господ не ја оправа државата.
Овие само продолжија, за жал странската чизма не ги зема конците во свои раце, затоа што само тоа може да не оправи.
Веќе нема решение или калашот и потепување на сите (штои нема да се случи) или селење.
Па не ги брани никој Вмро бе, туку истите тие што тогаш беа пуштени на најако, сеа се дупо лижачи. Тоа е целта на муабето. Работава е ако го пушиш е окс, а ако го пушат др ќе ги хејтаме.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.826
Поени од реакции
57.643
Со таа разлика што кога Мартин Нешковски беше убиен од полуретадиран џандар од тепање (кој патем, беше пуштен на слобода од СДС, која мизерија) со месеци Скопје беше блокирано од шарени куртони барајќи правда.

Ај замисли денес штрајкувачи да ти го блокираат Скопје за жртвите во Тетово?

Денес 15 невини болни луѓе кои биле под болничка закрила на државата живи изгорија имаш играње крив курац на Заев и Филипче со давање оставки (ама не прифаќање), врбување директори на болници и здравствени здруженија во одбрана на Филипче и сите останати мизерни ликови тетка Панче и Ратка кои не знаат што значи зборот прирок ти се јавуваат на фејсбук во одбрана на министерот пошо ако не бил тој, потоп ќе била државава.

А Филипче и Заев се тие кои ти ја изградија фушерајската болница и се директни виновници што луѓето се лечеле во ПВЦ зидови кои како што испадна една искра е доволна да ја пламне цела зграда.

Кај се сега шарените куртони? Кај е правдата?
Кои шарени куртони бе другар, на народот му дојде преку курот од се' и отиде да протестира затоа што пробаа да го скријат убиството и се рашири веста после неколку денови.
Цело друштво протестиравме, никој од нас не одел по шарени револуции. Бев на протестите на пленумот, бев и на првиот протест по бомбите, кога ЕБР влегуваа во студентска библиотека да тепаат. Тоа беше револт и гнев кај сите, а ЕБР беа заштитиници на власта која правеше што им прдне на курот. Не ме интересирале такви педерски протести како шарањето, како распеани скопјани, ама сум присуствувал на сите протести за барање правда, вклучувајќи ги и Смилковци и оној за Талат Џафери, кога полицијата не бркаше до дома.

Кај се сега шарените куртони? Па, дел во влада, некои од водачите. Студентскиот пленум го формираа деца кои немаат допирна точка од овие кои се на власт, ама после се истакнаа фаци ко Туфекџиќ и на крај се даде партиски печат на цела организација. Секако дека умрена партија ко сдс ќе извади 5000 студенти на протести во време на тешка опозиција.
Врти сучи, луѓето кои одеа на големите протести бараа промени за подобро, не беа приврзаници на сдс. За жал, во позадина сдс си имаше свои фаци кои после ги начука на позиции.
Кога оние што се бунеа тогаш сфатија дека ништо нема да се промени, НАРОДОТ СЕ ОТКАЖА. Не е дека нема протести затоа што добиле фотеља (со исклучок на 15-тина дрипци), туку затоа што или се иселија или им ја убија и малата надеж дека може да има промени.
Пример, јас организирав два локални протести во време на сдс и без никаква намера, практично ќе им поклониме победа на дпмне на локални. Утре ќе дојде некој и ќе рече ете Saber Rider протестираше во време на сдс, каде е сега во време на домне? Му скислило каде е, протестирал 10 години, начукал 35 години и си тера во бедата кога сите знаат само лајна да јадат од страна, а на протести никаде ги нема.

За крај, јас не ги бранам сдс. Кој ме следи на социјални мрежи, може да потврди дека јавно серам против двете партии и не се кријам. Вие сте тие што викате ПОДОБРО БЕШЕ во време на вмро. Не беше подобро, исто срање беше, со тоа што ако во тоа време го правев муабетот, утре можеше „ненамерно“ да се удавам во некој вир на улица.

Гнаси и едни и други, а најгнасни нивните слепи приврзаници.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.491
Поени од реакции
9.046
Мене подеднакво одвратни ми се тие што го бранат дпмне и тврдат дека немало нешто вакво во нивно време.
А како дпмне ги решаваше ваквите ситуации, сите знаеме.
Ниту еден медиум не смееше ништо да писне, додека Латас водеше монолог колку ќе беше полошо да беше сдс на власт. Грујо стално беше надвор од државата и никогаш никој не поднесуваше оставка, слично како и денес. На секој протест правеа контра протест.
За протестот за Смилковци, уфрлија нивни луѓе (кои потоа ги ставија да ја преземат трибината на Комити) кои во моментите кога од гнев народот тргна накај Чаршија, почнаа да маваат по протестирачите.
Секогаш некој небитен одговараше за крупни работи, гледавме самоубиства со давење во кофа, прикривање на убиство на Нешковски итн. Го искреираа Кале (каде што исто можеа да загинат недолжни луѓе), вадеа лисици на нивни луѓе (од коалициониот партнер ДУИ).

Жити се не ми ги бранете имбецилните. Исти кур се и едните и другите, и двете партии имаат партиски групи на вибер каде што си споделуваат вакви енормно дебилски пораки и после спамираат на сите можни страни. Од двата штаба да ги соберам сите, еден човек не можеш да составиш.

Секако дека мораше да се смени претходната власт. Канцер општество направија. Тараби, лимови, продолжување на богатење на криминалци, иселување на цела младина. Господ не ја оправа државата.
Овие само продолжија, за жал странската чизма не ги зема конците во свои раце, затоа што само тоа може да не оправи.
Веќе нема решение или калашот и потепување на сите (штои нема да се случи) или селење.
Мене најодвратни ми се пак ботовите шо покушаваат сите срања шо ги прават лудациве да ги оправдаат со кованицата-Ак не пак Грујо да го вратиме.Па абдаливе го пуштија Грујо да избега во Унгарија.Тоес не избега туку му беше обезбеден и превоз.Друго за шо уствари му судат на Грујо?Затоа шо не го смена името или за мерцедесот?Најголемата глупост шо ја направи Грујо е СК2014, палмите , врбите на Вардар и шо им даде одврзани раце на ликови ко Мијалков.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.762
Поени од реакции
14.036
Мене подеднакво одвратни ми се тие што го бранат дпмне и тврдат дека немало нешто вакво во нивно време.
А како дпмне ги решаваше ваквите ситуации, сите знаеме.
Ниту еден медиум не смееше ништо да писне, додека Латас водеше монолог колку ќе беше полошо да беше сдс на власт. Грујо стално беше надвор од државата и никогаш никој не поднесуваше оставка, слично како и денес. На секој протест правеа контра протест.
За протестот за Смилковци, уфрлија нивни луѓе (кои потоа ги ставија да ја преземат трибината на Комити) кои во моментите кога од гнев народот тргна накај Чаршија, почнаа да маваат по протестирачите.
Секогаш некој небитен одговараше за крупни работи, гледавме самоубиства со давење во кофа, прикривање на убиство на Нешковски итн. Го искреираа Кале (каде што исто можеа да загинат недолжни луѓе), вадеа лисици на нивни луѓе (од коалициониот партнер ДУИ).

Жити се не ми ги бранете имбецилните. Исти кур се и едните и другите, и двете партии имаат партиски групи на вибер каде што си споделуваат вакви енормно дебилски пораки и после спамираат на сите можни страни. Од двата штаба да ги соберам сите, еден човек не можеш да составиш.

Секако дека мораше да се смени претходната власт. Канцер општество направија. Тараби, лимови, продолжување на богатење на криминалци, иселување на цела младина. Господ не ја оправа државата.
Овие само продолжија, за жал странската чизма не ги зема конците во свои раце, затоа што само тоа може да не оправи.
Веќе нема решение или калашот и потепување на сите (штои нема да се случи) или селење.
Па Коњанику вака е затоа што баш тие странци ја имаат ставено чизмата над нас, странците ни ги носат овие политичари, странците го гушат секој отпор за слобода, не само кај нас, не си замислувам теории на заговор дека светата Македонија ја уништуваат мрачни сили, еве моментално во Минхен обичниот народ јаде ќотек од тие "странци", затоа што се бори за своја слобода. Овој систем е тој кој не руши, се останато му е сервирано на обичниот народ и го прифаќа на овој или оној начин. Другото е на место, коа ќе сфати народот што значи поимот држава во ваквиот срање свет и што се случувало кога ја немало оваа држава, тогаш може да се смени нешто, до тогаш нема да има никаков напредок.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.826
Поени од реакции
57.643
Мене најодвратни ми се пак ботовите шо покушаваат сите срања шо ги прават лудациве да ги оправдаат со кованицата-Ак не пак Грујо да го вратиме.Па абдаливе го пуштија Грујо да избега во Унгарија.Тоес не избега туку му беше обезбеден и превоз.Друго за шо уствари му судат на Грујо?Затоа шо не го смена името или за мечорокот?Најголемата глупост шо ја направи Грујо е СК2014, палмите и врбите на Вардар и шо им даде одврзани раце на ликови ко Мијалков.
Гнасни ен џи оу паразити, деветиот круг од лижачкиот пекол. Што може да се очекува од нив?
Богаташчиња од мали, ги пикнале да шират пропаганда во независниве организации или ги вработиле да млатат слама на твитер во функција на партиски ботови. Мене не ми е јасно зошто овие се поистоветуваат со другите 4-5000 луѓе кои протестираа во тие години, кога реално нивниот број е занемарлив.
Бев на собирот што го организираше Заев пред изборите кога имаше премногу народ, кога стигнаа да зборат некои испукани пушки од сдс, јас гарантирам дека 90% од луѓето околу мене свиреа. Тоа не беа приврзаници на сдс, туку бевме луѓе што се очајни за промена, а разочарувањето стигна одма и како што кажав, повеќето се откажаа од револуционерен дух.
Другите се овие што ги коментираш во постот.

А тоа дека Грујо немал други гревови, уживајте си. Генерации и генерации испушти Македонија, прошетајте да го видите пустошот низ цела држава. Само од Комитиве од форумов да ги барам, 5% немаат останато во Македонија. Убаво почна да владее, со душа го изгласав по втор пат во 2008 или 2009, после тоа бродолом. Не знаеа за доста, сељандри типчиња ги направија главни фаци во државава. Матер ебаваа на секој што сака да се спротистави.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.491
Поени од реакции
9.046
Гнасни ен џи оу паразити, деветиот круг од лижачкиот пекол. Што може да се очекува од нив?
Богаташчиња од мали, ги пикнале да шират пропаганда во независниве организации или ги вработиле да млатат слама на твитер во функција на партиски ботови. Мене не ми е јасно зошто овие се поистоветуваат со другите 4-5000 луѓе кои протестираа во тие години, кога реално нивниот број е занемарлив.
Бев на собирот што го организираше Заев пред изборите кога имаше премногу народ, кога стигнаа да зборат некои испукани пушки од сдс, јас гарантирам дека 90% од луѓето околу мене свиреа. Тоа не беа приврзаници на сдс, туку бевме луѓе што се очајни за промена, а разочарувањето стигна одма и како што кажав, повеќето се откажаа од револуционерен дух.
Другите се овие што ги коментираш во постот.

А тоа дека Грујо немал други гревови, уживајте си. Генерации и генерации испушти Македонија, прошетајте да го видите пустошот низ цела држава. Само од Комитиве од форумов да ги барам, 5% немаат останато во Македонија. Убаво почна да владее, со душа го изгласав по втор пат во 2008 или 2009, после тоа бродолом. Не знаеа за доста, сељандри типчиња ги направија главни фаци во државава. Матер ебаваа на секој што сака да се спротистави.
Едно сум сигурен.И покрај се ако Грујо го сменеше името се уште ќе беше на власт.Нема да се појавеа нит шарени нит Злајо.Сигурен сум дека ти е јасно зошто е тоа така.Кале е алфа и омега во Вукојебинава наша.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.309
Поени од реакции
5.518
Едно сум сигурен.И покрај се ако Грујо го сменеше името се уште ќе беше на власт.Нема да се појавеа нит шарени нит Злајо.Сигурен сум дека ти е јасно зошто е тоа така.Кале е алфа и омега во Вукојебинава наша.
Ако Грујо го сменеше името комплетно можевме за доживотен претседател да го ставиме исто ко Тито, пошто неспособниве од СДС без странска интервенција не можеа повеќе од 3 општини да добијат
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.029
Поени од реакции
315
Едно сум сигурен.И покрај се ако Грујо го сменеше името се уште ќе беше на власт.Нема да се појавеа нит шарени нит Злајо.Сигурен сум дека ти е јасно зошто е тоа така.Кале е алфа и омега во Вукојебинава наша.
Гласајте за Левица и калето само ќе си замине.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.066
Поени од реакции
3.848
Море да го вратиме барем да ја оправи основната функционалност на државава

Ако ништо друго бар ќе имавме вакцини на време и немаше да чекаме бугаристан да ни поклонува со поминат рок

Странски инвестиции ги измисли Грујо, се рекламиравме на СНН, дали се сеќавате дека СДС ги нарекуваше популистички мерки и беше отворено против нив за да дојдат на власт и да го стават Љубе шупакот за одговорен на тој ресор, а истите тие странски инвестиции отворија десетици илјади нови работни места а денес СДС неможе со шумски пожари да се справи

Да го споредуваш Грујово време и фушерајот денеска ти е како да ја споредуваш истата песна испеана од Гоце Арнаудов со Елвир Мекиќ.
За момент се присетив на тие гадни времиња, и си напраив слика како ќе беше со Грујо, анал 5, шител, смртв у време на корона.
Прва главна вест: Се намалуваат бројките на заболени веќе трет ден по ред...
Втора: Расте рејтингот на премиерот никола кољо груевски...
:pov::D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.491
Поени од реакции
9.046
За момент се присетив на тие гадни времиња, и си напраив слика како ќе беше со Грујо, анал 5, шител, смртв у време на корона.
Прва главна вест: Се намалуваат бројките на заболени веќе трет ден по ред...
Втора: Расте рејтингот на премиерот никола кољо груевски...
:pov::D
Е па сеа уживај во овие прекрасни времиња!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom