Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
подобро се учи од своите грешки знаеш кај си згрешил си осетил и тоа веке нема да ти се повтори
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
75% се учи од свои 25% се учат од туѓи :toe: така си треснав проценти, ама според мене така некако му иди, повеќе се учи од своите грешки, затоа шо кога ќе осетеш на твоја кожа какво е, следниот пат нема да ти текне тоа да го направиш.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Најсмешно во целата работа е тоа што иако знаеш дека милион луѓе ја направиле истата грешка, не ни доаѓа памет се додека и самите не ја направиме истата глупост:toe:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Definitivno poubo e od svoi greski zatoa sto drugo e koga ke go pocuvstvuvas bna svoja koza,a drugo e koga ke gledas od strana.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Најдобро е од другите грешки за да не ти се повторат,но повеќето се љубопитни и додека не пробаат не веруваат и си учат после од своите грешки.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Има една реченица која што ја прочитав и ме замисли,а идеше отприлика вака:

Будалите учат од сопствените грешки,а мудрите од туѓите.

Треба ли да осетиме нешто на своја кожа,за да сфатиме дека е погрешно па да се поправиме или пак подобро е да ги гледаме туѓите грешки па да се трудиме да не ги направиме истите?

Дали човек подобро може да ги увиди работите и своите грешки ако него му се случат или не е тоа така?

Дали ако учиме од туѓите грешки,не можеме да стекнеме повеќе искуство или напротив?
Абе убаво вели поговорката ама многу е тешко да се биде мудар :pipi: Тргнувајќи лично од себе за да сфатам дали нешто е погрешно не мора да го почувствувам на моја кожа.Едноставно може и размислувајќи за туѓата грешка да научам некоја лекција, но сепак и не мора да значи затоа што еве лично јас може да сум извлекла лекција од туѓата грешка меѓутоа ако дојде ред потоа јас да се најдам во слична ситуација ќе си ја повторам секако претходно научената лекција, но секогаш ќе се лажам себеси дека не мора и мене да ми се случи истото.Додека пак кога веќе еднаш ќе ги почувствуваш на своја кожа последиците од сопствената грешка кога по некое време повторно ќе се најдеш во слична ситуација,знаејќи за болката која си ја почуствувал од претходната грешка, е богами и ќе се запрашаш дали ќе ја повториш истата.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Се учи и од туѓите и од сопствените грешки, ама сепак кога нешто ќе осетиш на своја кожа ефектот е поизразен така да сопственото искуство секако е подрагоцено.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека човек додека не почувствува болка на своја кожа,нема да поверува во ништо.
Што автоматски значи дека треба он лично да се изгори,за да може да извлече поука.
Јас пак сум чудна,не учам нит од мои,нит од туѓи грешки.
Едноставно не извлекувам поука,си продолжувам по старо.
Пример - Наивна сум,го имаат искористено тоа,ме повредиле,сум се изгорела,ама не - јас си продолжувам како и порано - им верувам на сите и им се доверувам.:tapp:
Некогаш во некои ситуации,тие некои работи,ме научиле дека треба да бидам посилна,ама во поголемиот дел не учам,ниту се поправам.:nesum:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Од туѓи грешки нормално дека се учи но најповеќе се учи од сопствените... направив неколку грешки во последниве 6-7 месеци кој скапо ме чинеа ... па така да сега верувам дека такво нешто уште еднаш тешко дека ке направам... Ѓабе нерекле човек се учи од грешките... а за доверување не се доверувам т.е се доверувам до некоја граница што јас сам си ја поставил тоа не е дека не верувам некому но некој работи сакам да ги задржам засебе било да се добри или лоши и сам да се справам сонив.
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
Другите можат да прават 10000000 грешки, никогаш нема да научам од нив, цело време ќе ги правам истите работи со мислата дека нема мене да ми се случи тој неуспех, али кога ќе осетам на моја кожа тоа е др песна...Така да, учам на моите грешки, и поише ми се свиѓа оваа варијанта...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Другите можат да прават 10000000 грешки, никогаш нема да научам од нив, цело време ќе ги правам истите работи со мислата дека нема мене да ми се случи тој неуспех, али кога ќе осетам на моја кожа тоа е др песна...Така да, учам на моите грешки, и поише ми се свиѓа оваа варијанта...
Види дека кога ќе осетиш на своја кожа е поинаку,нормално,ама не верувам дека ти се свиѓа да правиш грешки и да се изгоруваш.:)
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
Види дека кога ќе осетиш на своја кожа е поинаку,нормално,ама не верувам дека ти се свиѓа да правиш грешки и да се изгоруваш.:)
Абе, и ми се свиѓа, и не... Сите правиме мн грешки во животот, подобро ми е грешката да ја направам јас сама и да научам нешто од неа, отколку да ја направи некој друг,а ја да посматрам и да мислам дека мене тоа нема да ми се случи, па после ко цигла да ме удри истата работа....:pipi:
 
Член од
22 март 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
Абе, и ми се свиѓа, и не... Сите правиме мн грешки во животот, подобро ми е грешката да ја направам јас сама и да научам нешто од неа, отколку да ја направи некој друг,а ја да посматрам и да мислам дека мене тоа нема да ми се случи, па после ко цигла да ме удри истата работа....:pipi:
Ubavice ti si mazohista ili nesto ne e vo red so tebe ili si mozebi plavusa??? Site gresime Beauty, no celta ne ni e namerno da zgresime, greskite sekogas se slucajni i normalno nesakani, po malku boli koga ke gledas od strana tuga greska, pa ke izvleces pouka od toa (ako vidis izgoretina od tret stepen od vrela voda se somnevam deka ke sakas da se kapes vo kupka koja vrie). Znaci ponekogas e mnogu, mnogu podobro da se ucime od tugite greski, pa ne za dzabe rekle postarite pametnite se ucat na tudzite greski budalite ne kapiraat ni od svoite greski. No toa ti e toa ... Takvi sme nie lugeto vo sekoj od nas dreme po nekoj mazohist, pa ponekogas sakame da probame boli li stvarno, ona za koe sme sigurni deka e dosta bolno. Kako i da e vazno e od greskite nesto da naucime, pa da ne gi povtoruvame, zatoa sto toa definitivno ke ni dokaze kolku sme glupavi.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
најважно од се е да се учи...не верувам дека оние што учат од сопствените грешки се будали...туку будали се оние кои воопшто нема да ја научат лекцијата...оние што учат од сопствените грешки се мудри...а тие што учат од другите грешки се едноставно СРЕКНИ...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.702
Поени од реакции
13.361
Пааа.. Повеќе се учи од сопствени грешки. Како сакаш земи, ти ако се сјебеш повеќе ќе научиш така отколку друг кога ќе биде жртва на своите грешки. Е сега што е подобро... како го сфаќаш тој збор „подобро“. Ако го сфаќаш со помалку последици се знае... Подобро е туѓите грешки да ти бидат лекција. Но сепак се враќам на она првото - поголеми се шансите да научиш од сопствените.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom