Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
кога ке те заболи од греската тогас ке знаес од цива се разбира боли од своја греска
 
Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
Само од сопствена грешка можеш да научиш.Туѓите грешки не те засегаат,затооа не те погодуваат.Само од сопствена глава кога ќе пострадаш тогаш ќе разбереш
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Учи од кои стигнеш... важно да научиш... поздрав
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Како некој парадокс секогаш учам од своите....Кога се случуваат на друга особа ми се толку далечни едноставно морам да ги осетам на моја кожа....ама....кретен сум ги повторувам онака константно
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Јас секогаш,ама баш секогаш најдобро учам од моите сопствени грешки.Од туѓа грешка никогаш не сум извлекла поука.Мора да осетам на своја кожа за да сватам.За среќа немам направено некои посериозни грешки во животот и се надевам нема ни да направам.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Животот е многу краток за да учиш само од сопствените грешки
 
Член од
2 април 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
најдобро е да не грешиш па после од ко ќе згрешиш ќе видиш на чии грешки подобро се учи:tapp::nesum: ова ми го кажаја:toe::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Учи од сите а сигурно се учи повеќе кога ќе го осетиш на сопствена кожа
 
Член од
17 март 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
retko koj uci od tugite greski, od svoite e najefektivno ( i najbolno:):))
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
јас сум си за моите!ем си се мои , ем поголема тежина носат со себе!
 

Kajk

- нема лабаво -
Член од
10 март 2006
Мислења
512
Поени од реакции
1
мислам дека секој треба да си учи од своите грешки, затоашто сите сме различни и различно приоѓаме на работите, многу е поефективно да осетиш на своја кожа. искуството е најважно, бар според мене.....освен нели за оние работи за кои веќе се знае што ќе ни се случи ако ги правиме.....:smir:
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.052
Поени од реакции
2.055
Дефинитивно од своите грешки, иако некој пат знае и туѓата грешка да биде многу поучна.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Од двете се учи, само што едната (својата) боли :)
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Па и од двете, али како што може сопствената грешка да ти одржи лекција, ништо не може :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Се учи од двете, само што од своите е поверодостојно бидејќи е искусено на своја кожа, туѓите грешки можат да бидат само како потстрек или превентива за во иднина во слични ситуации. Тоа што сам ќе го почувствуваш, никој нема да го почувствува за тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom