Подемот на вештачката интелигенција

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Европскиот Парламент го изгласа законот за Вештачка интелегенција.
Искрено појма немав дека е во процедура. Еве еден твит што објаснува.
Со оглед колку сме поврзани со ЕУ, ова најверојатно ќе важи и тука.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.875
Па добра им е вака регулативава. Конечно нешто паметно да направат.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
531
Поени од реакции
279

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
In a demo posted by Nvidia, a semi-human-looking AI agent named Rachel verbally instructs a patient on how to take penicillin.

9$ за инструкција како да си го закачи пенецилинот в газ.
За во западните земји е живо џабе, тука матичниот ми зема 60 долари за да ми препише упат до специјалист и не ме ни погледнува, + уште 90 на државата (фондот) за истиот преглед.

Веќе имаше сервиси кои за 25 долари препишуваа рецепти за лекови, уверение дека си бил болен и слично, сега ќе го добиваме истото за помалку од пола од АИ.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
За во западните земји е живо џабе, тука матичниот ми зема 60 долари за да ми препише упат до специјалист и не ме ни погледнува, + уште 90 на државата (фондот) за истиот преглед.

Веќе имаше сервиси кои за 25 долари препишуваа рецепти за лекови, уверение дека си бил болен и слично, сега ќе го добиваме истото за помалку од пола од АИ.
Во која земја ти зема пари за да ти даде упат жити се?

Јас имам 40$ co-pay на преглед или услуга, али само за упат не ми бараат пари. Referral е тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Во која земја ти зема пари за да ти даде упат жити се?

Јас имам 40$ co-pay на преглед или услуга, али само за упат не ми бараат пари. Referral е тоа.
Австралија, за било што и да отидам, го третира преглед, а прегледот го наплаќаат толку.

За да ми напише мислење дека се работи за нова повреда, кон приватниот фонд, ми наплати 150 долари, целиот документ имаше 4 редови за негови податоци (ги пополни сестрата), датум на мој прв прием со таа дијагноза исто го пополни сестрата. Докторот ги пополни: датум на пополнување на документот, 2 реченици за целата дијагноза, и се потпиша.

Здравството овде е срање, не од поглед на неспремност, имаат се можно во болниците, ама има огромен недостаток на кадар и простор во болниците, ќе се дупниш во чекање да ти дојде ред за лекување и ти наплаќаат и за да ти кажат здраво.

Во приватна болница, специјалист, само за редовна контрола наплаќа 270 долари, истата трае 5 минути.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Австралија, за било што и да отидам, го третира преглед, а прегледот го наплаќаат толку.

За да ми напише мислење дека се работи за нова повреда, кон приватниот фонд, ми наплати 150 долари, целиот документ имаше 4 редови за негови податоци (ги пополни сестрата), датум на мој прв прием со таа дијагноза исто го пополни сестрата. Докторот ги пополни: датум на пополнување на документот, 2 реченици за целата дијагноза, и се потпиша.

Здравството овде е срање, не од поглед на неспремност, имаат се можно во болниците, ама има огромен недостаток на кадар и простор во болниците, ќе се дупниш во чекање да ти дојде ред за лекување и ти наплаќаат и за да ти кажат здраво.

Во приватна болница, специјалист, само за редовна контрола наплаќа 270 долари, истата трае 5 минути.
Изгледа имате вие и државно здравство, не знам многу за здравството во Аус.

Кај Америве све е приватно, ама не наплаќаат за реферал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Изгледа имате вие и државно здравство, не знам многу за здравството во Аус.

Кај Америве све е приватно, ама не наплаќаат за реферал.
Има и државно, но општите лекари (GP) ти се приватни, сепак мал дел од нив (најчесто новите) знаат да одат со 100% bulk billing (си наплаќаат од фондот Medicare), останатите земаат дел од тебе, дел од фондот.
Над 31 е пожелно да си плаќаш и приватен фонд, покрај стандард здравствено, и овде може да си додаваш и екстра додатоци за да ти покрие фондот дел од услугите. Во најголем дел од случаеви, овие ќе најдат дупешки за да не ти платат.

Имаш државни и приватни болници, генерално државните се опремени со се и сешто, но имаат недостаток на кадар и може ако не ти е животот во опасност да те стават на листа на чекање со недели/месеци и за итни операции. Во итна помош, често се чека со саати пред да те види доктор.

Приватните болници се исти ѓубриња како нашите приватни, од моментот кога ќе се фатиш на врата, додека излезеш, ќе ти наплатат и за воздухот што го дишеш (4-5к долари е од вечер ако те задржат во болница).
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
Види ги бре им почнувам тема за аи овие за болница зборат :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom