Подемот на вештачката интелигенција

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.260
Поени од реакции
26.990
AI нема некој сериозен исчекор каков што сака да се прикаже во последнава година, туку едноставно language моделот на chatgpt и на gemini се подобрил драматичпно поради тоа што се поевтино достапни помоќни компјутери него ли што биле порано.

На пример, пред 14 години работев на POC со тогаш cutting edge технологија за speech recognition која требаше да се примени во мониторинг/скриптинг на телевизиски канали. Генерално точноста на системот беше меѓу 80 и 90% во препознавање на зборовите. Користевме google language model тогаш и пак не можевме да достигнеме до 60% контекст на содржината (значи ако ја читаш скриптата, читаш, ама појма немаш што сакаат да кажат). Значи заради тие 10% грешки во зборовите, контекстот скрос изостануваше. Верувам дека кога сега би ја користеле истата технологија би имале драматично подобри резултати затоа што јазичните модели се подобро истренирани.

Имам и други примери, меѓутоа поентата е таа, нема драматични иновации во алгоритмите, нема измислено топла вода, туку тренирањето е многу подостапно него порано.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.282
Пополека излегува на виделина правата цена на Вештачката интелегенција. Оваа цена е тотално спротивно на заложбите за намалување на CO2.

1707481333422.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.212
Поени од реакции
41.598
Научна фантастика е тоа. Nvidia може само да прави вакви чипови. Никој друг не е ни блиску.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
808
Поени од реакции
526
КОј што мисли дека АИ може да се запре многу греши. Толку милијарди вложувања не можат да се запрат. Мораме да се приспособиме и да ја прифатиме. Јас би вовел прво на ФИНКИ па постепено и во средно исоновно училиште предмет вештачка интелиганција. Таков кадар ќе треба.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.681
КОј што мисли дека АИ може да се запре многу греши. Толку милијарди вложувања не можат да се запрат. Мораме да се приспособиме и да ја прифатиме. Јас би вовел прво на ФИНКИ па постепено и во средно исоновно училиште предмет вештачка интелиганција. Таков кадар ќе треба.
Новиот buzzword, AI. Пробав неколку апликации со AI каде што работам и сите беа underwhelming.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
808
Поени од реакции
526
Jas go korisstam stario dobar ChatGPT 3.5 besplatna verzija. Ograničeni možnosti no besplaten e.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.282
Коректна вештачка интелегенција :pos:

1708507804612.png

Во моментов вештачката интелегенција е само stoned верзија на google search. Секој резултат мора да го провериш затоа што има многу халуцинации.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.346
Ali ja gledam reshenie najmnogu za nas mashkite konecno dopuna na toa sho ni fali u mozokot.... ne se macite da gi razbirate zenskite psihologii, si barate sovet od AI..

1708512471956.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199



https://www.telegraf.rs/zanimljivosti/bizarno-zanimljivosti/3840884-mreze-bruje-o-pacovu-s-ogromnim-polnim-organom-slike-su-objavljene-u-naucnom-casopisu-a-onda-je-usledio-sok


Ispostaviće se da sadrži besmislene ilustracije koje je generisao AI softver Midjourney (veštačka inteligencija), prenosi Science Integrity Digest.

Prva ilustracija prikazuje glodara na zadnjim nogama sa četiri testisa i ogromnim polnim organom.


Postoje i druge slike, kao i nejasni izrazi “iollotte sserotgomar cell”, “testtomcels”, “dck”... pa se zaključuje da je AI program jedino ispravno napisao reč “pacov”.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.282
Гугл ќе ги користи податоците на корисниците на редит за да го тренира својот AI.
Сега ќе го оправат :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom