Поделба на обврските во домот

Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
е да бе поделба, ги мразам тие поделби, зошто секогаш дома мене ме тераа да го правам најтешкото
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
PA ne se kojznae kolku podeleni amo se znae koj sto kako otprilika
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Kaj mene nema nekoja podelba na maski i zenski raboti, koj kako e posloboden toj gi izvrsuva obvrskite.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Што знам на мене кога ми речат дома да им помогнам нешто ја секогаш им помагам..ама специјално да ми додели некој работа нешто по дома...нема шанси бре.....
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Дали кај вас дома секој член се знае што треба да прави или кој како ќе стигне?

Дали за вас е стереотип дека женските членови на семејството треба да готват, перат, чистат, мијат садови, ја раскреваат масата после ручек и сл. или се согласувате со ова?

Муабетот ми е... Дали во вашиот дом постои нешто како „женска работа“ и „машка работа“ и она: „Не сум женско/машко за да го правам тоа и тоа“?

Pa, sto znam.....ne bas. Ako go zamolam maz mi da gi stavi alistata za perenje ili da izmie sadovi ili da mi pomogne so decata, on ke go napravi toa. Ke go napravi toa ako ja imam drugi raboti da gi zavrsam, a ne ako si sedam na kauc i gledam televizija.
SEa.....nekolku pati sum se vratila doma od kaj majka mi i sum ja nasla kukata tip-top cista i sredena (od rasfrlani igracki od decata) za da ne moram ja i za da mozam da bidam so nego bez da se sekiram za domasnite raboti
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
нема некоја поделба секој работи што стигне такви поделби по дома кај мене не се прифатливи на машки и женски работи
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Kaj mene jas pravam se doma da e tip top, dodeka soprugot pridonesuva so toa sto raboti.Jas sum cel den slobodna ,pa taka da ne mi e tesko da gi zavrsam domasnite raboti.No ne znaci toa deka toj ne mi pomaga znae ponekogas sam da sredi ili izmie sadovi i bez da mu recam ili i da napravi rucek ako jas ne sum dobra ne delime do krajnost maski zenski raboti.
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Машки и женски обврски

Дали ги делите обврските на машки и женски?
На пример знаеме дека во куќата обично жената е таа која готви ручек, чисти, ги чува децата и.т.н, а машкото е тоа кое цепи дрва, поправа расипани апарати по дома, заработува и.т.н.
Како одиме со времето напред се повеќе овие, да ги наречам обврски, се менуваат, сега поинаку гледаме на нив, ги нема веќе тие така наречени "женски и машки работи".
Е сега, дали Вие се уште сметате дека обврските по дома треба да бидат поделени на машки и женски? Дали сметате дека така е правилно или сметате така затоа што тоа е родова улога во општеството во кое живеете?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас мислам дека поделба на обврските денес во основа треба да иде по принципот - кој е подобар или повеќе му прави задоволство да обавува одредени обврски тој и да ги превземе, и токму поради тоа не би сакал да ги калсифицирам како машки или женски обврски.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
бидејќи сме си три жени дома, немаме поделба на обврските!!!!се ни е исто!
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Заработуваме и двајцата, и на двајцата ни иде поправање на апарати, компјутери и сл. Во принцип, тој готви, а јас подзачистувам и перам во машина. Тој чисти кога ќе го фатам за врат. Јас готвам многу ретко, зошто се нервирам пошто тој ми стои над глава и ми мрчи ко свекрва да ми е. Затоа избегавам да му се мешам во тенџериња. За мир во куќа, за сериозно рибање викаме платена помошеднаш до двапати месечно.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Слично како постот погоре. работиме двајцата. јас чистам и турам ствари во машина и на жица. Готвам когаш-тогаш.... Е сега знаел некогаш да ме изненади кога е дома со чиста кујна (ама не често нормално) а и ручек знае да напраи.....:vozbud:

инаку немам ништо против делење на обврските на машки и женски...
Срамота е да се жалам што јас праам ручек или перам за семејството мое...
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Заработуваме и двајцата, и на двајцата ни иде поправање на апарати, компјутери и сл. Во принцип, тој готви, а јас подзачистувам и перам во машина. Тој чисти кога ќе го фатам за врат. Јас готвам многу ретко, зошто се нервирам пошто тој ми стои над глава и ми мрчи ко свекрва да ми е. Затоа избегавам да му се мешам во тенџериња. За мир во куќа, за сериозно рибање викаме платена помошеднаш до двапати месечно.
Приметувам дека не сум се изјаснила баш на темава :). Ако и двајцата работиме полно работно време на работното место, и ако после тоа дома јас работам уште 3 саати низ дома додека он се одмара, после ќе бидам уморна, ќе ми се спие и нема да бидам расположена за авантури во креветот и надвор од него. Решение: секој по саат и пол, и останатите саат и пол ќе ги користиме квалитетно.

Околу поделбата машки/женски, обврските не треба да бидат строго поделени затоа што не е можно да процениш колку е лесно/тешко да се работи нешто, и со тоа да го почитуваш трудот на другиот, ако сам не го правиш истото бар повремено. Идеално би било да се ротираат обврските, особено оние кои и двајцата мразат да ги работат. Секако, далеку сме од идеалното, ама секогаш ќе се стремиме натаму.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
NEma nekoja podelba na rabotite, koj so stigne toa raboti, vazno e da e cisto, sredeno, rucekot da e na vreme napraven, a od koj ce bide sraboteno neso ne e bitno.
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Не сум правел, не правам и нема да правам во иднина родови поделби на обврските. Нема ништо срамно од обврска која е неопходна за подобар живот на човекот, без разлика дали е машко или женско. Не можам да да одам изгужван во кошула бидејќи мојата сопруга не ја испеглала или да купувам чинии секој ден бидејќи останатите се во мивалникот, а нема кој да ги измие, а јас нормално сум бидејќи сум машко не смеам тоа да го работам. Од обврските кои ги наведов како пример се неопходниза нашето секојдневие, не можеме да се потпираме на личност од спротивниот пол бидејќи е негова или нејзина обврска според родовите поделби. Обврските не можеме да ги делиме, кој како стаса, кој што го интересира и кој како има време, според тоа треба секој да си ги врши обврските.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom