Повторно поскапување на цигарите

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Божиќ ни подрани и повторно лоша вест за пушачите а добра за анти-пушење мрчаторите. Цената на цигарите се покачува за 3 денари и таа цена ќе трае се до 1 Јули 2016 година, по што во наредните 7 години ќе поскапуваат по 4 денари годишно. Новите цени би требало да почнат да се применуваат на стартот од летото, освен во случај да производителите решат да компензираат сами.



Дали ова ќе ве стимулира да ги откажите цигарите? Дали ваква агресивна кампања навистина ќе допринеси во намалување на бројот на пушачи? Која ви е границата по која ќе решите да ги откажите, или бескомпромисно сте навлезени во „врската“ со нив?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не гледам како поскапување на цигари ќе не натера да се откажеме од истите.
Единствен ефект би бил префрлување кон поефтини цигари.
За 4-5 години сите ќе пушиме Родео меко.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
Не гледам како поскапување на цигари ќе не натера да се откажеме од истите.
Единствен ефект би бил префрлување кон поефтини цигари.
За 4-5 години сите ќе пушиме Родео меко.
Ќе го направат и него онака меко 100че, ич нема да се сеќава дека на некои ќе им бегаат 200-300на ден ако не и „малу поиче“ :D
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Божиќ ни подрани и повторно лоша вест за пушачите а добра за анти-пушење мрчаторите. Цената на цигарите се покачува за 3 денари и таа цена ќе трае се до 1 Јули 2016 година, по што во наредните 7 години ќе поскапуваат по 4 денари годишно. Новите цени би требало да почнат да се применуваат на стартот од летото, освен во случај да производителите решат да компензираат сами.



Дали ова ќе ве стимулира да ги откажите цигарите? Дали ваква агресивна кампања навистина ќе допринеси во намалување на бројот на пушачи? Која ви е границата по која ќе решите да ги откажите, или бескомпромисно сте навлезени во „врската“ со нив?
Три месеци нема од последното поскапување.А Грујо пред десетина дена најави дека по еден денар од акцизите за цигари ќе ги дава за ретки болести.Нека даде од своето,а не да за зема од едни,да дава на други.Не сум против што го зема тој денар,туку навистина да им помага на болните.А не ги остава на немилост тие деца,туку тие дојдоа до тој степен да собираат пари од хуманитарни акции.Еден денар сега,еден денар од лани,еден цигар помалку каде одат тие пари?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Супер. Колку толку некои луѓе поретко ќе ги купуваат. Јас да сум, не би ги поскапел, би забранил да постојат/продаваат во државава:)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.586
Поени од реакции
2.183
Македонија котира на врвот во држави каде најмногу се конзумираат цигарите.
Иначе цигари и лесни дроги најчесто се конзумираат во депресивни и сиромашни средини.


Тука Грујо гледа одлична прилика да го наполни "државниот" џеп. Иначе кур ги заболе за здравјето на пишачите, не прајте си филмој.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.040
Поени од реакции
36.423
Тука Грујо гледа одлична прилика да го наполни "државниот" џеп. Иначе кур ги заболе за здравјето на пишачите, не прајте си филмој.
Зошто да ги боли кур за здравјето на пушачите , кога на нив самите не ги боли?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Ако тоа значи повеќе пари за тутунарите - одличен потег. Ама ако тие неколку денари повеќе владата си ги стави во џеб - мизерија.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ако тоа значи повеќе пари за тутунарите - одличен потег. Ама ако тие неколку денари повеќе владата си ги стави во џеб - мизерија.
Ништо нема за тутунарите,и нив колку е можно повеќе тутунот им го откупуваат испод реалната цена,на неговата вредност.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Прашање од М.: Дали пушењето цигари, е грев или грешна постапка или погрешно? Една пријарелка ми рече дека така му кадиме на нечестивиот?

Одговор:

Да , пушењето цигари е порок , секако дека треба да се бориме со тој порок како и со мнору други кои го валкаат човековото битие.
Човекот во својот живот ако сака да се избори за спасението свое со милоста Божја треба да извојува многу битки со зависностите или срастите во овој свет /како на пример, прејадување , опивање , гледање со страст за да се задобие се она сто е убаво во овој свет..../ . една од тие битки е и тоа да се избориме за ослободивање на зависноста од цигарите, доколку не војуваме со овој порок тогаш тоа е исто како да му “кадиме” на нечестивиот , но на нечестивиот му “кадиме” и ако не војуваме и со многуте други страсти и зависности од овој свет.
Господ да ви дарува сили да извојувате победонодна битка над зависностите од овој свет па да ви дарува голема радост, Амин!

http://preminportal.com.mk/content/view/6537/127/
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ајде аирлија поскапувањето.
Најефтината кутија цигари да не биде под 1,5 евро.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Прашање од М.: Дали пушењето цигари, е грев или грешна постапка или погрешно? Една пријарелка ми рече дека така му кадиме на нечестивиот?

Одговор:

Да , пушењето цигари е порок , секако дека треба да се бориме со тој порок како и со мнору други кои го валкаат човековото битие.
Човекот во својот живот ако сака да се избори за спасението свое со милоста Божја треба да извојува многу битки со зависностите или срастите во овој свет /како на пример, прејадување , опивање , гледање со страст за да се задобие се она сто е убаво во овој свет..../ . една од тие битки е и тоа да се избориме за ослободивање на зависноста од цигарите, доколку не војуваме со овој порок тогаш тоа е исто како да му “кадиме” на нечестивиот , но на нечестивиот му “кадиме” и ако не војуваме и со многуте други страсти и зависности од овој свет.
Господ да ви дарува сили да извојувате победонодна битка над зависностите од овој свет па да ви дарува голема радост, Амин!

http://preminportal.com.mk/content/view/6537/127/
3. Пратено од i, на 22-07-2010 21:36
Дали и свештениците и богословите пушачи му кадат на нечестивиот? Зошто некои свештеници пушењето го сметаат како пречка за причестување и прекршување на постот, а клириците кои се пушачи без пречка се причестуваат кога се служашчи?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
3. Пратено од i, на 22-07-2010 21:36
Дали и свештениците и богословите пушачи му кадат на нечестивиот? Зошто некои свештеници пушењето го сметаат како пречка за причестување и прекршување на постот, а клириците кои се пушачи без пречка се причестуваат кога се служашчи?
Факт е дека пушењето е грев и секој тоа треба да го знае. После до секој човек без разлика што е и кој е зависи што ќе прави. Дали ќе се бори против тоа зло или не. Јас сум бил пушач и сум ги откажал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom