Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Максимално 600 денари од месец, 1800 тромесечје, 7200 годишно.
За сметка во вредност од 1000 денари за која се плаќа 180 денари ДДВ, државата ќе врати 15% или 27 денари.

За да ти вратат максимално 600 денари од месец - треба да скенираш околу 22000 денари во сметки (месечно).
За да ти вратат максимално 1800 денари во тромесечје - 66000 вредност на фискални.
За да ти вратат 120 евра на годишно ниво - 264000.
OK, тоа е теоретски. Значи околу 115-20 евра годишно.
Мене ме интересира, еве на пример, колку имаат форумџииве. Колку луѓето во пракса успеваат да направат?
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
193
Поени од реакции
342
Максимално 600 денари од месец, 1800 тромесечје, 7200 годишно.
За сметка во вредност од 1000 денари за која се плаќа 180 денари ДДВ, државата ќе врати 15% или 27 денари.

За да ти вратат максимално 600 денари од месец - треба да скенираш околу 22000 денари во сметки (месечно).
За да ти вратат максимално 1800 денари во тромесечје - 66000 вредност на фискални.
За да ти вратат 120 евра на годишно ниво - 264000.
Те гледам дека ги разбираш овие работи, се ми е ова јасно друже, само мене ме интересира што после кога направиш 3x600денари за 3 месеци, како иде процедура за да ги земеш париве, сами ке ти ги пуштат на сметката која ја имаш оставено при регистрација на апликацијата или треба некои пријави да се потполнат, треба да се оди до Ујп ?

И Јануари кој месец во тромесечие се паќа 1,2,3 ? Не сум во тек бидејќи од овој месец почнав да скенирам.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Добро, може ли некој на кратко само да ми каже за колку пари годишно (или тримесечно, сеедно) станува збор? Од прилика.

Затоа што скенирањево ми личи само на уште една ситница со која ќе треба катадневно да се занимавам. Уште една убацка у секојдневните обврски. Ме интересира дали ми се исплати, а за да знам, ми треба да ја знам сумата, одприлика, грубо.
Во принцип „се исплати“, ама само ако трошиш многу и скенираш се'. По можност од два или повеќе профила. А тие што имаат толку пари за трошење - нема да се замараат со скенирање сигурно. Јас и дадов шанса 2 тримесечја и сум на ум дали да продолжам да скенирам третово, зошто ми станува „pain in the ass“ веќе. Од првото тримесечје си повратив 1552 денари, а за второто чекам да ми вратат 1800 денари.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Максимално 600 денари од месец, 1800 тромесечје, 7200 годишно.
За сметка во вредност од 1000 денари за која се плаќа 180 денари ДДВ, државата ќе врати 15% или 27 денари.

За да ти вратат максимално 600 денари од месец - треба да скенираш околу 22000 денари во сметки (месечно).
За да ти вратат максимално 1800 денари во тромесечје - 66000 вредност на фискални.
За да ти вратат 120 евра на годишно ниво - 264000.
Вреди да се нагласи дека ова е технички минимум колку треба да потрошиш за да обезбедиш максимум поврат на ДДВ, односно сите производи што ќе ги купиш да се со 18% данок. А реалната сума, посебно ако сметките ти се од маркети е бар над 35.000 денари месечно. :)
 
B

Beginner

Гостин
OK, тоа е теоретски. Значи околу 115-20 евра годишно.
Мене ме интересира, еве на пример, колку имаат форумџииве. Колку луѓето во пракса успеваат да направат?
Ако имаш некој да ти дава фискални од бензинските/маркетите/кафичите едно од овие три ќе ти заврши работа особено првото. Тогаш многу лесно се прават ние 4 члена*1800=7200 за 7,8,9 и исто имаме за 10,11,12.
А ако направиш повеќе од 1800 денари за 3месеци тогаш и да скенираш повеќе не ти важат.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ако имаш некој да ти дава фискални од бензинските/маркетите/кафичите едно од овие три ќе ти заврши работа особено првото. Тогаш многу лесно се прават ние 4 члена*1800=7200 за 7,8,9 и исто имаме за 10,11,12.
А ако направиш повеќе од 1800 денари за 3месеци тогаш и да скенираш повеќе не ти важат.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Се фино лепо, некој ти дава туѓи фискални сметки и ти фино лепо си скенираш.
До 31 март УЈП ќе ти прати да потврдиш или корегираш годишна даночна пријава за твоите примања. И сега доаѓаме до ситуација каде што прикажуваш дека имаш примања од 1 милион денари годишно (пример), а ти бе бате прикажуваш дека трошиш 3 милиони денари годишно (пак пример). Што ќе им кажеш утре ако УЈП им текне да ти звонат на врата „а бе бате како ти земаш 1 милион, а трошиш 3 :sneaky: .
“а бе ми ги береше сметките чичко ми кој работи на бензинска и тетка ми од маркет:icon_mrgr:.

Поука - Скенирај тоа што е твое - државата зема, а не дава:pipi:
 
B

Beginner

Гостин
Се фино лепо, некој ти дава туѓи фискални сметки и ти фино лепо си скенираш.
До 31 март УЈП ќе ти прати да потврдиш или корегираш годишна даночна пријава за твоите примања. И сега доаѓаме до ситуација каде што прикажуваш дека имаш примања од 1 милион денари годишно (пример), а ти бе бате прикажуваш дека трошиш 3 милиони денари годишно (пак пример). Што ќе им кажеш утре ако УЈП им текне да ти звонат на врата „а бе бате како ти земаш 1 милион, а трошиш 3 :sneaky: .
“а бе ми ги береше сметките чичко ми кој работи на бензинска и тетка ми од маркет:icon_mrgr:.

Поука - Скенирај тоа што е твое - државата зема, а не дава:pipi:
Да сите 150 к што скенираат си скенираат нивни сметки важи. И може сметките ми ги дал роднина бидејки тие не скенираат може од улица сум ги берел :D На ова требало да мислат од ујп да забранат од бензински/маркети/кафичи како што не смее од телефон, вода и струја. Така да според мене нивна грешка.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Се фино лепо, некој ти дава туѓи фискални сметки и ти фино лепо си скенираш.
До 31 март УЈП ќе ти прати да потврдиш или корегираш годишна даночна пријава за твоите примања. И сега доаѓаме до ситуација каде што прикажуваш дека имаш примања од 1 милион денари годишно (пример), а ти бе бате прикажуваш дека трошиш 3 милиони денари годишно (пак пример). Што ќе им кажеш утре ако УЈП им текне да ти звонат на врата „а бе бате како ти земаш 1 милион, а трошиш 3 :sneaky: .
“а бе ми ги береше сметките чичко ми кој работи на бензинска и тетка ми од маркет:icon_mrgr:.

Поука - Скенирај тоа што е твое - државата зема, а не дава:pipi:
Пази да не се позамара УЈП за тоа што некој скенирал туѓа сметка за Мој ДДВ :pos:
Каде е експлицитно забрането да скенирам сметка што некој ми ја дал мене?
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.427
Поени од реакции
9.332
Се фино лепо, некој ти дава туѓи фискални сметки и ти фино лепо си скенираш.
До 31 март УЈП ќе ти прати да потврдиш или корегираш годишна даночна пријава за твоите примања. И сега доаѓаме до ситуација каде што прикажуваш дека имаш примања од 1 милион денари годишно (пример), а ти бе бате прикажуваш дека трошиш 3 милиони денари годишно (пак пример). Што ќе им кажеш утре ако УЈП им текне да ти звонат на врата „а бе бате како ти земаш 1 милион, а трошиш 3 :sneaky: .
“а бе ми ги береше сметките чичко ми кој работи на бензинска и тетка ми од маркет:icon_mrgr:.

Поука - Скенирај тоа што е твое - државата зема, а не дава:pipi:
Не верувам да се деси ова пошто секој трет го прави, а и јас, сигурно нема да се замараат да одат ко коледари по куќи или толкав народ да проверуваат што трошел а колку имал. Нема смисла. Може имам заштеди под перница што ги чувам, може баба ми ми дава пола пензија, може имам спонзор што ми плаќа се што купувам. По оваа логика невработени луѓе не смеат да скенираат?
 
B

Beginner

Гостин
Пази да не се позамара УЈП за тоа што некој скенирал туѓа сметка за Мој ДДВ :pos:
И ова они ја ебаа државата крадат колку можат додека се на власт ке се замараат за вакви работи. Па затоа и 600 денари од човек месецно е максиум за да нема претерување да не имаше лимит поставено би рекол да сигурно ќе ги проверуваат тие што ќе претерат.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Пази да не се позамара УЈП за тоа што некој скенирал туѓа сметка за Мој ДДВ :pos:
Каде е експлицитно забрането да скенирам сметка што некој ми ја дал мене?
УЈП не се замара дали ти скенираш твои или туѓи сметки.
УЈП се замара со тоа дека прикажуваш приход од одредена сума на пари, а трошиш (скенираш) 3 пати повеќе од тоа што си заработил. Утре ќе ти тропнат на врата „а бе чекај, од каде ти се вишоков на пари, переш пари :icon_mrgr: “.

Настрана Мој ДДВ, лично ми се случило да бидам повикана во УЈП, за да докажувам основ за прилив на пари. Ако фино лепо си плаќам данок, што мајка УЈП сака да знае основ за приливот и тоа мои пари.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Те гледам дека ги разбираш овие работи, се ми е ова јасно друже, само мене ме интересира што после кога направиш 3x600денари за 3 месеци, како иде процедура за да ги земеш париве, сами ке ти ги пуштат на сметката која ја имаш оставено при регистрација на апликацијата или треба некои пријави да се потполнат, треба да се оди до Ујп ?

И Јануари кој месец во тромесечие се паќа 1,2,3 ? Не сум во тек бидејќи од овој месец почнав да скенирам.
Не знам, не скенирам. Превише замарање, како болест делува кога гледам како скенираат фанатично се и сешто.
Автоматски споено мислење:

Настрана Мој ДДВ, лично ми се случило да бидам повикана во УЈП, за да докажувам основ за прилив на пари. Ако фино лепо си плаќам данок, што мајка УЈП сака да знае основ за приливот и тоа мои пари.
Не мешај работи, да објаснуваш прилив на пари е сосема различно од одлив на пари по основ скенирање на фискални сметки. Данок се плаќа на приход, а не на расход, па да се замараат да гледаат каде ти скенираш сметки и колку.

УЈП ги интересира од каде ти се парите, колку ти се и дали се толку за да те даночи.
Плус не само УЈП, и финансиска полиција има можност за увид по банките.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Добро, може ли некој на кратко само да ми каже за колку пари годишно (или тримесечно, сеедно) станува збор? Од прилика.

Затоа што скенирањево ми личи само на уште една ситница со која ќе треба катадневно да се занимавам. Уште една убацка у секојдневните обврски. Ме интересира дали ми се исплати, а за да знам, ми треба да ја знам сумата, одприлика, грубо.
Дискутабилно, јас мислам дека не се исплати замарањето, најчесто се трошат пари на храна и сметки, погледни ги сметките од маркетите и ќе видиш дека поголем дел од производите се со 5% ддв, на 1000 денари ретко да имаш и 100 денари ддв (најчесто е 70-90денари) од микс производи, значи на 1000 денари имаш 13-15 денари назад (поарно оди заебавај се со лајонес :) )
Сметките за струја, вода, парно, телефони, интернет, тв не може да ги скенираш, а таму сигурно фрлаш може и над 10тина илјадарки за цело семејство.
Од бензиски имаш 18% и ако возиш од 2-3000 км месечно (отприлика на 10 000 денари за гориво) може ќе вратиш околу 250-300 денари од ддв.
Гардероба и мебел можеби ќе ти се исплатат, мислам и на двете е по 18%, а и двете обично се со повисоки суми.
Компјутери и галантерија ако не се лажам се најчесто со 5%.
Кафеани мислам дека имаат 18%, така да кај тебе може ќе се врати некој денар колку за бакшиш на келнерите :D
Е сега ако имаш големи трошоци од продукти или услуги кои се со 18% може и ќе ги земеш тие 600 денари месечно, инаку малку потешко (комбинирано со ддв 5% и 18% не верувам дека ќе земеш 1800 денари ако си со потрошувачка грубо под 90 000 денари за 3 месеци и тоа само на овие продукти/услуги што имаш право да ги скенираш).
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.235
Јас почнав со скенирањето последните десетина дена од декември и еве продолжив и овој месец, ама имам неколку прашања што би сакал поискуснните да кажат што како.

Како што гледам оваа не е месечно 600 денари туку за 3 месеци 1800, скенираш 600 па не чекаш следниот месец 600, во тој смисол,
друго сметките од кабелските дали спаѓаат во тие струја, вода, телефон и сл. (претпоставувам дека се ама не пишуваше во тој прашалникот со одговори), дали сметките од припејт надополнувањата се во тие редовни месечни плаќања итн.

Искенирав една од кабелската што беше и сега незнам каде се наоѓа тоа да ја тргнеш, знам дека имало опција да ја стонираш ама кај мене ја нема никаде, да не имам некоја стара верзија на апликацијата или што ти знам.


Како што кажав почнав да скенирам активно од овој месец, претходниот ги скенирав само мојте сметки, сега и на улица да најдам со 2 денари ја скенирам и решен сум овие 3 месеци да имам максимум, стварно е многу замарање, ама ајде почнав и додека не наполнам не се откажувам, за понатаму ќе видам,
до сега имам 400 и повеќе од половина не се мои, значи треба да собираш кај стасаш за да успееш да собереш 600 месечно,
од досегашните скенирани воочив дека се потребни околу 45 илјади за да успееш да собереш 600, цели 2 просечни плати, сосема невозможна мисија за поголемиот дел од населението.

Оваа со наградната игра што го смислија им е со цел да ги зголемат оние мизерни суми што ги имаа првите 3 месеци, мислам дека декември и јануари ќе имат некое зголемување, ама натаму само ќе се намалуваат скенирачите, ептен е замарање за 600 денари, да отидеш да испросиш некаде повеќе ќе собереш одколку овие пари.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас почнав со скенирањето последните десетина дена од декември и еве продолжив и овој месец, ама имам неколку прашања што би сакал поискуснните да кажат што како.

Како што гледам оваа не е месечно 600 денари туку за 3 месеци 1800, скенираш 600 па не чекаш следниот месец 600, во тој смисол,
Баш така, се рачуна за цело тромесечје, можеш и во 3 дена ако сакаш да направиш 1800 денари
друго сметките од кабелските дали спаѓаат во тие струја, вода, телефон и сл. (претпоставувам дека се ама не пишуваше во тој прашалникот со одговори), дали сметките од припејт надополнувањата се во тие редовни месечни плаќања итн.
За кабелски, струи, телефони, води нема да важат сметките, макар да за првото не сум сигурен. Овие за надополнување кредит треба да важат.
Искенирав една од кабелската што беше и сега незнам каде се наоѓа тоа да ја тргнеш, знам дека имало опција да ја стонираш ама кај мене ја нема никаде, да не имам некоја стара верзија на апликацијата или што ти знам.
Не е во апликацијата таа можност за поништување туку на страната на мој ДДВ. https://mojddv.ujp.gov.mk
Се најавуваш со истиот меил и лозинка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom