Повраток на ДДВ за физички лица? (Мој ДДВ)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Ниту некој ќе те чешла, ниту ќе те глоби. И нема никаква можност да си накалемиш било што.

Знаеш зашто?
Затоа што во правилата на МојДДВ никаде не стои дека фискалните треба да се лично и персонални твои и да имаш доказ дека се издадени лично на твое име и презиме. Дозволено е да скенираш фискални (определени со правилата на МојДДВ), без разлика дали прометот направен на нив е од тебе или од тетка ти Станка.

МојДДВ е крајно популистичка метода и би била нелегална во држава различна од Северџанија. Затоа што е незаконски една фискална сметка да биде поврзана со било кое физичко лице т.е се нарушува приватноста на граѓанинот. Фискалните не се метод за контрола на тој што купува, туку на тој што продава. Да не зборам што е неетички и нелегално било какви фискални да се поврзуваат со нечие име и презиме.
може да има проблем ако работиш на каса, а не им ги даваш на муштериите фискалните..
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Имаш над 15 години, регистриран си на Е-Пдд, трансакциската сметка од банката (која може да се најде при логирање на електронско банкарство во конкретна банка, а не бројот на самата картичка) ти е во ред, имаш скенирано сметки и повторно не ти доаѓа поврат на сметка?
Да сите информации се во ред се како што треба до нив е проблемот
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Шо знам, денеска колеги се пофалија им дошло за вториот квартал.
Да сите информации се во ред се како што треба до нив е проблемот
И рече си разговарал во Регионална Дирекција кај ЗОИЛ со лица одговорни за тие прашања?

Дали си се обидел да провериш дали ти функционира е-Пдд, дали си испратил некоја даночна пријава? И дали си се обидел да им се јавиш за консултации не во врска со мој ддв, туку со Е-Пдд? Овде има повеќе насоки за одредени случаи. Средби со даночни агенти, закажување средби и слично.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
денеска префрлиле за второто тромесечие на некои јас што ги знам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Шо знам, денеска колеги се пофалија им дошло за вториот квартал.

И рече си разговарал во Регионална Дирекција кај ЗОИЛ со лица одговорни за тие прашања?

Дали си се обидел да провериш дали ти функционира е-Пдд, дали си испратил некоја даночна пријава? И дали си се обидел да им се јавиш за консултации не во врска со мој ддв, туку со Е-Пдд? Овде има повеќе насоки за одредени случаи. Средби со даночни агенти, закажување средби и слично.
На многу што ги познавам денес им префрлиле мене уште не... Инаку буквално све живо проверив се јавив и денеска таму ми рекоа ништо не можеме преку систем иде тоа а таму 2 пати бев до зоил и истиот одговор од 2ца вработени дека и нив не им стигнало што ја се сомневам и тоа е изговор, е-пдд функционира ми плаќале хонорари персоналец и слично така да не е до мене
 
B

Beginner

Гостин
На многу што ги познавам денес им префрлиле мене уште не... Инаку буквално све живо проверив се јавив и денеска таму ми рекоа ништо не можеме преку систем иде тоа а таму 2 пати бев до зоил и истиот одговор од 2ца вработени дека и нив не им стигнало што ја се сомневам и тоа е изговор, е-пдд функционира ми плаќале хонорари персоналец и слично така да не е до мене
Дали името и презимето на трансакциската сметка ти се 100% исти со името и презимеро што си ги внесол на апликацијата Мојддв
Треба да се скроз исти дури и само една буква да имиш згрешено нема да ти ги пуштат.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Мене ми се уплатени денес од вториот период.
Претходниот пат бев меѓу последните.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ми пуштија кешче денес :гик:
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Дали името и презимето на трансакциската сметка ти се 100% исти со името и презимеро што си ги внесол на апликацијата Мојддв
Треба да се скроз исти дури и само една буква да имиш згрешено нема да ти ги пуштат.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Да да 100 пати проверено се што треба...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Кај мене све е во ред со името и презимето и трансакциската сметка бидејќи добив уплата за првото тромесечје... а сега сеуште немаат ништо префрлено. Влегуваме во последната недела од фебруари, а ги нема нигде. Имаат некој ред, азбучен или било каков... или?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Кај мене све е во ред со името и презимето и трансакциската сметка бидејќи добив уплата за првото тромесечје... а сега сеуште немаат ништо префрлено. Влегуваме во последната недела од фебруари, а ги нема нигде. Имаат некој ред, азбучен или било каков... или?
мислам дека идат рандом, првиот пат ми префрлија меѓу последните а сега у втора тура што се вика



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
мислам дека идат рандом, првиот пат ми префрлија меѓу последните а сега у втора тура што се вика



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ama vo sekoj slucaj ovaa nedela e posledna od februari taka da.. mora da bide ovaa nedela..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Сакам да се најавам на МојДДВ Извештаи, на кој сум се најавувал 1000 пати до сега со зачуваните податоци од mail и pass, но ми вика дека ми се невалидни т.е погрешни. Ајде реков нешто е испомешано и пробвам ги пишам наново пошто ги знам кој ми се, пак истото ми го вика? Дали имате и вие ваков проблем, можеби му е некаков баг на странава?
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Сакам да се најавам на МојДДВ Извештаи, на кој сум се најавувал 1000 пати до сега со зачуваните податоци од mail и pass, но ми вика дека ми се невалидни т.е погрешни. Ајде реков нешто е испомешано и пробвам ги пишам наново пошто ги знам кој ми се, пак истото ми го вика? Дали имате и вие ваков проблем, можеби му е некаков баг на странава?
И јас имав таков проблем.Прати емаил до ујп (со твои податоци)за да ти пратат барање за ресетирање на лозинка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom