Повлекување пари од oDesk на Payoneer или Skrill ?

Член од
5 април 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Денеска повлеков 6.500 денари преку дебитната на Payoneer од банкомат на НЛБ Тутунска Банка можам да кажам многу голема провизија над 500 денари, така да не е многу пожелно да вадиш кеш преку неа :)

Извод од трансакцијата
Pre-Auth Transaction-ATM Withdrawal International
NLBTU K. JOSIFOVSKI SKOPJE MKD

Local Currency Amount: [Macedonia, Denar: 6500.0]
Amount to charge: $154.57

http://postimg.org/image/9x0sidyzb/
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Не е 3% од сумата, него 3.15 долари кои за пример од 100 долари претставуваат 3.15%. Ако повлекуваш поголема сума, помал процент ќе ти се фати. Ама тоа што јади плус е за конверзијата од долари во денари. Најисплатливо е да плаќаш директно со неа, тогаш немаш провизија ;)
Грешка си, нашиве банки земаат провизија за конверзија која изнесува до 3% од сумата. Значи имаме 3%+3.15 усд при вадење на банкомат, а на терминал зема само 3% за конверзија, а за онлајн плаќање, ако плаќањето е во истата валута нема никави провизии.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Мала помош ако може,
направив поголема сума на пари на онлајн кладилница, ги повлеков од таму на нетелер. Али како да ги повлечам од нетелер без да има траг дека се од онлајн кладење?
Ако може да пазарам на алиекспрес или некоја слична страна со нетелер кажете, и така ми требаат неколку работи.
Крај краева ако не може преку нетелер, да ги вратам на кладилницата пак како влог и да ги повлечам преку скрил (е сега ќе изгубам неколку евра али јбг), дали ако ги тргнам преку скрил дирекно на виза ќе има траг од каде стигнале на скрил?
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Само што ми стигнаа првите пари преку Скрил. Не сум била во банка, ми стигна само порака, но износот е 25 евра помал, што му доаѓа како провизија од 10%, а тоа е прееемноогууу. Инаку, и јас сум во Тутунска и до сега никогаш не ми запреле пари при трансакции од странство. Не знам дали запираат затоа што се работи за Скрил, ама, како и да е, 1500 ден се многу, ја претерале. Утре одам до банка и ќе пишам овде што сум направила. Фала на сите за информациите, прво што направив е „изгуглав“ тука за да знам дали имало слични искуства.
 
Член од
14 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Секогаш кога повлекуваш пари на трансакциона, од странство, има околу 25 евра провизија од Рајфхајзен банка, преку нив идат сите трансакции


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Секогаш кога повлекуваш пари на трансакциона, од странство, има околу 25 евра провизија од Рајфхајзен банка, преку нив идат сите трансакции


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ми ја испечатија потврдата за трансферот во Тутунска. Кај нас не задржувале провизија, парите само требало да лежат на сметката 5 дена. Инаку, мојава банка посредник е холандска Амро. Точно 25 евра провизија. Им пишав на овие од Скрил да прашам зошто никаде на страната не е наведена информација за овие дополнителни трошоци и колку отприлика изнесуваат, ама не ми одговориле подолго од една недела. Многу несериозно. Во меѓувреме ми стигна и Payoneer-картичката, па не знам дали е подобро таму да се префрлам.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ми ја испечатија потврдата за трансферот во Тутунска. Кај нас не задржувале провизија, парите само требало да лежат на сметката 5 дена. Инаку, мојава банка посредник е холандска Амро. Точно 25 евра провизија. Им пишав на овие од Скрил да прашам зошто никаде на страната не е наведена информација за овие дополнителни трошоци и колку отприлика изнесуваат, ама не ми одговориле подолго од една недела. Многу несериозно. Во меѓувреме ми стигна и Payoneer-картичката, па не знам дали е подобро таму да се префрлам.
Многу подобро ти е да се префрлиш на Payoneer.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Многу подобро ти е да се префрлиш на Payoneer.
Веројатно така ќе направам. Е сега да прашам уште ова. Дали има трошоци при префрлање пари на картичка, освен наведените на Скрил? Имам уште некои 50-тина евра на сметка, не би сакала половина да ми ги снема повторно.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Веројатно така ќе направам. Е сега да прашам уште ова. Дали има трошоци при префрлање пари на картичка, освен наведените на Скрил? Имам уште некои 50-тина евра на сметка, не би сакала половина да ми ги снема повторно.
префрли си ги од на пејнер, провизија е само 1% од сумата плус конверзија ќе ти земе скрил уште 4,5% што ги конвертира парите од евра во долари
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Колку за информација, доколку му притреба на некој, при префрлање пари од Skrill директно на картичка (во мојов случај Visa од тутунска) нема провизија од банки посредници. Проверено! :)
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Океј дами и господа, бидејки немам никакво искуство со вакви работи а и 300 работи слушнав/прочитав деновиве во врска со skrill па ве молам да ми одговорите на неколку прашања или барем да ми поедноставите нешто колку што можете.
- Дали е исплатливо да се примаат пари преку скрил?
- Колкави се давачките спрема скрил и нашава држава кога префрлам пари од скрил на картичка?
- Кои се заебанциите што треба да ги имам во предвид околу користење услуги на скрил (if any)?
- Задоволни сте ?
- Дали сум ретардиран или недоволно едуциран што пејонир не ми го фаќа око и ми изгледа малце по комплицирано во споредба со скрил?

btw имам visa electron од нлб (ако ви треба оваа информација)


halp :S
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
;)
Океј дами и господа, бидејки немам никакво искуство со вакви работи а и 300 работи слушнав/прочитав деновиве во врска со skrill па ве молам да ми одговорите на неколку прашања или барем да ми поедноставите нешто колку што можете.
- Дали е исплатливо да се примаат пари преку скрил?
- Колкави се давачките спрема скрил и нашава држава кога префрлам пари од скрил на картичка?
- Кои се заебанциите што треба да ги имам во предвид околу користење услуги на скрил (if any)?
- Задоволни сте ?
- Дали сум ретардиран или недоволно едуциран што пејонир не ми го фаќа око и ми изгледа малце по комплицирано во споредба со скрил?

btw имам visa electron од нлб (ако ви треба оваа информација)


halp :S
Вака, немој ни под разно да си се излажил и да подигнеш пари од Скрил на банкарска сметка. Провизијата што ја земаат банките што посредуваат е огромна (10%). Провизијата што ја зема Скрил е наведена на сајтот, а твојата банка не зема провизија (барем за НЛБ знам сигурно зошто и јас сум таму). Значи, парите префрли си ги на картичка (кредитна или дебитна, сеедно). Така ќе ја платиш само провизијата кон Скрил
За Payoneer, имам нивна картичка, ми стигна за неполна седмица, но не сум ја искористила се уште, не дека јас не сакам, туку бидејќи тие што ми плаќаат не користат Payoneer. Значи, си имаш Пин за картичката и можеш да си подигаш пари од сите банкомати (има провизија) или да плаќаш со неа (без провизија). Не е покомплицирано, баш е подобро зошто пари не ти минуваат низ трансакциска, па не мора да пријавуваш приходи.;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom