Повлекување пари од oDesk на Payoneer или Skrill ?

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
;)
Вака, немој ни под разно да си се излажил и да подигнеш пари од Скрил на банкарска сметка. Провизијата што ја земаат банките што посредуваат е огромна (10%). Провизијата што ја зема Скрил е наведена на сајтот, а твојата банка не зема провизија (барем за НЛБ знам сигурно зошто и јас сум таму). Значи, парите префрли си ги на картичка (кредитна или дебитна, сеедно). Така ќе ја платиш само провизијата кон Скрил
За Payoneer, имам нивна картичка, ми стигна за неполна седмица, но не сум ја искористила се уште, не дека јас не сакам, туку бидејќи тие што ми плаќаат не користат Payoneer. Значи, си имаш Пин за картичката и можеш да си подигаш пари од сите банкомати (има провизија) или да плаќаш со неа (без провизија). Не е покомплицирано, баш е подобро зошто пари не ти минуваат низ трансакциска, па не мора да пријавуваш приходи.;)
Фала за брзиов одговор :D
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Сакам да прашам дали може да се префрлат пари од Skrill сметка на Payoneer картичка?
Дали некој пробал?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да, може. Ама ти треба европска (European payment service) payoneer картичка.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Нели е тоа исто со Global Payment Service? Бидејќи само таа опција ја има на Payoneer сметката?
А имам обична payoneer картичка.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Нели е тоа исто со Global Payment Service? Бидејќи само таа опција ја има на Payoneer сметката?
А имам обична payoneer картичка.
Да. Оди во глобал пејмент и таму имаш ЕУР таа сметка ти треба за скрил. Американски не прифаќа ако си од европа.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Да. Оди во глобал пејмент и таму имаш ЕУР таа сметка ти треба за скрил. Американски не прифаќа ако си од европа.
Значи таа сметка треба да ја ставам како withdraw опција во Скрил, нели?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Значи таа сметка треба да ја ставам како withdraw опција во Скрил, нели?
информациите од тоа ќе ги ставиш како БАНКА. Add bank И податоците од тоа ЕУР ќе ги ставиш таму.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
информациите од тоа ќе ги ставиш како БАНКА. Add bank И податоците од тоа ЕУР ќе ги ставиш таму.
Не може вака, бидејќи кај Скрил ми бара swift и iban броеви, додека кај Пејонир во глобал пејмент имам само рутинг број и број на сметка. И неможам тие да ги внесам во Скрил. А нигде не најдов ЕУР пејмент сервис, додека во terms i cond. пишува дека Еур спаѓа во глобал. Не знам што треба да сменам.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не може вака, бидејќи кај Скрил ми бара swift и iban броеви, додека кај Пејонир во глобал пејмент имам само рутинг број и број на сметка. И неможам тие да ги внесам во Скрил. А нигде не најдов ЕУР пејмент сервис, додека во terms i cond. пишува дека Еур спаѓа во глобал. Не знам што треба да сменам.
оди во глобал пејмент. под него имаш USD и EUR. Во EUR ти пишува IBAN а swift е тоа што таму е обележано како BIC.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
оди во глобал пејмент. под него имаш USD и EUR. Во EUR ти пишува IBAN а swift е тоа што таму е обележано како BIC.
Ги нема сеуште овие кај мене, а таму кај што треба да внесам документ за иднетификација и еден прашалник, кај едното стои approved (документот што го закачив) а кај прашалникот ми стои сеуште submitted. Да не треба да се почека и тоа да биде approved да потоа да ми ја даде опцијата за EUR и USD? Ќе почекам да видам ако се смени после, ако не ќе ги контактирам од пејонир за да го активираат.
Фала сепак :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ги нема сеуште овие кај мене, а таму кај што треба да внесам документ за иднетификација и еден прашалник, кај едното стои approved (документот што го закачив) а кај прашалникот ми стои сеуште submitted. Да не треба да се почека и тоа да биде approved да потоа да ми ја даде опцијата за EUR и USD? Ќе почекам да видам ако се смени после, ако не ќе ги контактирам од пејонир за да го активираат.
Фала сепак :)
Да, веројатно треба да почекаш.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Дали некој користи Webmoney? И дали може да повлекувам пари на картичка од таму?
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Тогаш ајде мала помош. Треба да ми испратат хонорар од странство, но фирмата не може да испраќа преку Skrill зошто им ја блокирале сметката, па како опција ми ги нудат Paxum и WebMoney. На првиве не е можно да повлечеш пари на картичка, а вториве работат со некои веб-пари и искрено пола сајт им е на руски, па скоро ништо не разбрав. Мислам дека има опција да прикачиш картичка, ама треба да платиш 18 долари или веб-пари или што да е, како што реков не ми е баш јасно. Е сега, прашањето ми е дали освен Skrill постои некоја друга опција преку која после можеш да си ги префрлиш парите на картичка?[DOUBLEPOST=1462394654][/DOUBLEPOST] upload_2016-5-4_22-44-9.png
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Тогаш ајде мала помош. Треба да ми испратат хонорар од странство, но фирмата не може да испраќа преку Skrill зошто им ја блокирале сметката, па како опција ми ги нудат Paxum и WebMoney. На првиве не е можно да повлечеш пари на картичка, а вториве работат со некои веб-пари и искрено пола сајт им е на руски, па скоро ништо не разбрав. Мислам дека има опција да прикачиш картичка, ама треба да платиш 18 долари или веб-пари или што да е, како што реков не ми е баш јасно. Е сега, прашањето ми е дали освен Skrill постои некоја друга опција преку која после можеш да си ги префрлиш парите на картичка?[DOUBLEPOST=1462394654][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 145372
со PayPal можеш на картичка.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
со PayPal можеш на картичка.
Значи, со PayPal сигурно не можам. Можам само да уплаќам средства на PayPal и да плаќам за купување на интернет-страници што го имаат како опција. Друго не можам и не може никој со македонски PayPal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom