Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Битни се за разбирањето на ирационаноста на религијата. Кога ќе разбереш дека Библијата е литературно дело компајлирано од разни вери кои му претходеле, ќе СФАТИШ дека не е тоа збор од Господ, туку МИТОЛОГИЈА како сите други митологии од човековата историја - ништо поразлично од Јупитер, Митра или Маниту.
Добро, го "докажа" тоа неколкупати со давање изјави и верувања...но дали докажа дека и сатаната, Один, Перун и другите исто така не постојат? Дали моеш да им го оспориш истото? Секако во нивните теми, не во христијанството
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Добро, го "докажа" тоа неколкупати со давање изјави и верувања...но дали докажа дека и сатаната, Один, Перун и другите исто така не постојат? Дали моеш да им го оспориш истото? Секако во нивните теми, не во христијанството
Јас не дискриминирам. Моите ставови се однесуваат на СИТЕ антропоморфни богови и божества. Сигурен сум дека тоа го знаеш. Зошто пак прашуваш?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
DBack напиша:
Зошто се правиш дека не разбираш? За сатанистичките движења ти пишуваше Ипсимус и јас добро се сеќавам на пост во кој си ти цитиран во кој јасно ти е напишано дека сатаната за нив е СИМБОЛ на непокорноста, а не антропоморфно божество.

Зошто, Лурц, вака разговараш? Зошто постојано потпрашуваш за работи кои ти се одговорени? Дека не ти се свиѓаат одговорите? Се надеваш дека некој ќе се лизне и ќе ти остави простор за напад? Што ли ти е филмот - стварно не те разбирам...
Па никако да ги оспориш овие секти, религии и верувања во нивните теми. Само христијанството некако не е више кул па...дали се согласуваш со нивните ставови, нивното верување...или само хрстијанството и христијаните ти се трн во око?
само христијаните се пречка во животот за подобро утре? Само нивниот бог не постои? Дали ги имаш оспорено во нивните теми?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ето видиш, чоекон (мислам на DBack) да ти бил „уопштен„ па штом ќе напише дека Бог не постои, чоекон мислел дека не постојат сите богови, божества, митологии, религии....

Значи, ќе напишеш негација и-оп! Негираното веќе го нема...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Па никако да ги оспориш овие секти, религии и верувања во нивните теми. Само христијанството некако не е више кул па...дали се согласуваш со нивните ставови, нивното верување...или само хрстијанството и христијаните ти се трн во око?
само христијаните се пречка во животот за подобро утре? Само нивниот бог не постои? Дали ги имаш оспорено во нивните теми?
Пак ти истата песна. Не ли читаш штопишувам? Токму во постот кој си го цитирал го имаш одговорт на прашањето што ми го поставуваш? Зошто сакаш да ни трошиш време без врска?

Јасно ти кажав дека сум против БИЛО КОЈА организирана религија и против БИЛО КОЕ тврдење за постоење на БИЛО КАКОВ антропоморфен бог или боежство.

Каква е оваа твоја потреба да се забављаш со едни исти прашања?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Пак ти истата песна. Не ли читаш штопишувам? Токму во постот кој си го цитирал го имаш одговорт на прашањето што ми го поставуваш? Зошто сакаш да ни трошиш време без врска?

Јасно ти кажав дека сум против БИЛО КОЈА организирана религија и против БИЛО КОЕ тврдење за постоење на БИЛО КАКОВ антропоморфен бог или боежство.

Каква е оваа твоја потреба да се забављаш со едни исти прашања?
Вашето драгоцено време...кое го исполнувате со слики од Јахве со брадичка :)
Те нема нешто на тие подфоруми и во муабети каде се спори за сатаната и најново нордијците, богами го имаше и Перун и вика-вештерките. Дали тоа значи дека се сложуваш со нивните идеи, верувања и практикувања? Ако не, зашто немаш доволно време да им се спротивставиш на нив? Факт е дека досега им се немаш спротивставено како на Јахве-то. Оти? Лични причини кон Бога или...?

Каква е оваа твоја потреба да се забављаш со едни исти прашања?
Моја потреба не би била доколку и ти имаш различни и конструктивни прашања за рисјаните, доколку притоа знаеш да почитуваш туѓа религија и туѓо мислење која не ти прави проблеми по ниеден основ. Али пошто секој пост ти е со отровни стрели према и само према христијаните...ако не ти се одговара, ок...не те прашувам, само излегуваат повеќето прашања неодговорени. нема везе.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Вашето драгоцено време...

Моја потреба не би била доколку и ти имаш различни и конструктивни прашања за рисјаните, доколку притоа знаеш да почитуваш туѓа религија и туѓо мислење која не ти прави проблеми по ниеден основ. Али пошто секој пост ти е со отровни стрели према и само према христијаните...ако не ти се одговара, ок...не те прашувам, само излегуваат повеќето прашања неодговорени. нема везе.
Мислев на моето и твоето време. Не си персирав.

Сум ти пишал за истово прашање: Со муслиманите ми е страв да се закачам пошто ми е страв да не ме запалат, или уште поише, фамилијата да не ми ја запалат.

Со евреи радо би се расправал, ама, еве, ГИ НЕМА.

Со христијаните се расправам, пошто христијанството горе-доле го владеам подобро од половина „верници“ на форумов.

Ако има некој запален Хиндус - би се пробал и со него/неа.

Јас не дискриминирам по прашањето на организирани религии (освен од муџахединиве што се серам, нели) - пишувам против сите нив. Секако, некои се ного позајебани - како на пример ЈХИ, па затоа и влече повеќе внимание.

Прашањата твои се одговорени, а ти сепак повторно ги поставуваш, и тоа онака шуњачки - не на истата, туку на друга слична тема. Оти?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Тетовираат и женцки. Не знам што све тетовираат, но ако истетовираш гулаб или ружа не значи дека си цвеќар или миротворец, нели.
Ова истражување се однесува на друг аспект од животот, а не на подобро живеење.
А ако одат во црква и веруваат во господ?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Вашето драгоцено време...кое го исполнувате со слики од Јахве со брадичка :)
Те нема нешто на тие подфоруми и во муабети каде се спори за сатаната и најново нордијците, богами го имаше и Перун и вика-вештерките. Дали тоа значи дека се сложуваш со нивните идеи, верувања и практикувања? Ако не, зашто немаш доволно време да им се спротивставиш на нив? Факт е дека досега им се немаш спротивставено како на Јахве-то. Оти? Лични причини кон Бога или...?

Моја потреба не би била доколку и ти имаш различни и конструктивни прашања за рисјаните, доколку притоа знаеш да почитуваш туѓа религија и туѓо мислење која не ти прави проблеми по ниеден основ. Али пошто секој пост ти е со отровни стрели према и само према христијаните...ако не ти се одговара, ок...не те прашувам, само излегуваат повеќето прашања неодговорени. нема везе.
Пишуваш на теми како "прашања за атеисти", "повеќе причини да бидеш атеист" и "зошто атеистите му се лутат на бог" па што очекуваш? Тоа е прво.

Како второ, јас дискутирам со тебе и јахве е твој бог. Сакаш да дискутираме за перун, алах и други, нема проблем. Цело време потпалуваш овде и на крај викаш а зошто само мојот бог го критикувате.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Пишуваш на теми како "прашања за атеисти", "повеќе причини да бидеш атеист" и "зошто атеистите му се лутат на бог" па што очекуваш? Тоа е прво.

Како второ, јас дискутирам со тебе и јахве е твој бог. Сакаш да дискутираме за перун, алах и други, нема проблем. Цело време потпалуваш овде и на крај викаш а зошто само мојот бог го критикувате.
хехе, од твој аспект така е. Помини бегло првите постови на дибек и неговите идеи за прост христијанин ...тешко е да сфатиш кој кого и кој потпалува? Јас не се замарав со оваа тема се додека не почна тоа ниво на дискусија со генерализација на популацијата.

--- надополнето ---

А ако одат во црква и веруваат во господ?
прашај ги, откај знам ја у нивно име, Бог да чува прашања...а ако се социјалдемократи, ако се либерали...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
хехе, од твој аспект така е. Помини бегло првите постови на дибек и неговите идеи за прост христијанин ...тешко е да сфатиш кој кого и кој потпалува? Јас не се замарав со оваа тема се додека не почна тоа ниво на дискусија со генерализација на популацијата.
Кои се тие мои идеи за прости христијани?
 
Член од
21 март 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Анкетава вришти:vozbud:
Науката треба да биде агностичка.
Причините наброени овде се доста слаби и на мене ми се дури и смешни. Жално е што повеќето атеисти ги имаат овие причини.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Анкетава вришти:vozbud:
Науката треба да биде агностичка.
Причините наброени овде се доста слаби и на мене ми се дури и смешни. Жално е што повеќето атеисти ги имаат овие причини.
Мораат некако да се тешат, иако потсвеста им проповеда нешто друго,поинакво...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom