Плински уреди

Член од
6 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
7
Дали на истечена боца може да се направи А-тест и колку би коштало?
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
699
Zdravo
Imam edno prasanje.
Zedov pred 1 nedela kola i e registrirana na ime na sopstvenikot. Pa poso planiram da ja smenam reg na moe ime vo kicevo (poso sum od kicevo no ziveam vo sk ) dali posle toa e poslozena dokumentacijata za atest. t.e. dali ke treba pak da se vrakam vo kic za atestiranje ili sega da ja napravam kolata na plin na starata registracija pa posle toa koga ke ja smenam reg na moe ime dali ke treba da se pravat izmeni za atestiranjeto?
 
K

Kiko

Гостин
Zdravo
Imam edno prasanje.
Zedov pred 1 nedela kola i e registrirana na ime na sopstvenikot. Pa poso planiram da ja smenam reg na moe ime vo kicevo (poso sum od kicevo no ziveam vo sk ) dali posle toa e poslozena dokumentacijata za atest. t.e. dali ke treba pak da se vrakam vo kic za atestiranje ili sega da ja napravam kolata na plin na starata registracija pa posle toa koga ke ja smenam reg na moe ime dali ke treba da se pravat izmeni za atestiranjeto?
Нема да има проблеми при повторната регистрација. Подобро ти е сега да направиш атест зошто после има повеќе брканици со вметнувањето на атестот во новата регистрација. Ќе треба да ја менуваш собраќајната што ти се дополнително 600 днеари.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Со правилно монтиран и одржуван плински уред не треба да има мирис во колата, тоа се однесува и на најновите секвенционални уреди и на постарите модели на плински уреди наменети за карбураторски возила.
Причините заради кои може да дојде до мирис внатре во кабината се повеќе:
-неисправна инсталација на плинскиот уред, неисправен вентил, дотраени мембрани на испарувачот, мрзнење на испарувачот заради ниско ниво на антифриз итн
Можеби причината за Вашата забелешка дека кај карбураторските возила почесто се забележува мирис на плин лежи во тоа што тие се веќе постари возила кои не секогаш се одржуваат редовно.Заради лошо согорување во моторот издувните гасови кај овие возила имаат поизразен мирис на плин. Мирисот на плин во кабина кај нив почесто е заради наисправен ауспух, и со вклучување на парното греење издувните гасови се случува да влегуваат внатре во кабината (ова најмногу се приметува кога колата стои во место).
Накратко, кај исправно и редовно сервисирани возило и плински уред, нема причина за да се појави мирис на плин
Mene mi se slucuva istoto, kolata mi mirisa na plin vo kabinata, a gi proveriv priklucnite ventili i creva so sapunica i nema od kade da ispusta (diznite, rasplinjacata, membranite se smeneti pred 3 meseci.... Antifrizot e do Max, a radijatorceto vo kabinata za parno mi e dupnato, dali moze da e do toa?
Blagodaram na odgovorot.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, имам Југо 55 и плински систем во него но пред една недела ми ја разбија хаубата ми го украдоа акумулаторот и алансерот, и кабловите за плинот се извадени. Незнам кој кабел каде да го поврзам, бев кај мајстор:дојди утре, дојди другиден и помина цела недела. Дали некој има шема или може може да ми каже кој кабел каде треба да стои. Има пет жолт, плав, бел, сив и зелен мислам дека беа.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Luge na ladnovo za kolku vreme vi prefrla na plin od benzin mislam na ponovive gasni uredi imam postaveno na peugeot 207 od plimont i nesto na ladnovo baegi mu treba vreme da prefrli
Vasi iskustva?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Luge na ladnovo za kolku vreme vi prefrla na plin od benzin mislam na ponovive gasni uredi imam postaveno na peugeot 207 od plimont i nesto na ladnovo baegi mu treba vreme da prefrli
Vasi iskustva?
Alekso? Kopjuterot prefrla na odredena temperatura, sto znaci letno vreme motorot i antifrizot pobrgu zagrevaat, a zimno vreme mu treba povekje. Za sekoj slucaj trkni do servis neka ti go proverat na kompjuter, treba letno da prefrla na 25 stepeni a zimsko na 30 (max 35).
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Abe letno vreme prefrla za 1 min i pomalku no nadv.temperatura e 20-40 stepeni a sega e - 10 pa do 30 stepeni treba pretpostavuvam malku poveke megutoa kolku ? neznam znam deka go vozam vozilovo na kratki relacii po 7 km vo pravec i vo zima (zboram pod -2 stepeni)skoro 4-5km vozam na benzin dur prefrli
Znam deka za postojano vozenje vo den ili dolgi relacii 4 km dnevno na benzin ne se nisto no na pokratki ne se isplaka
Taka da najladniov mesec vo godinata najcesto go vozam na benzin
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Здраво, може да ми кажете колку чини филтер за плин(воздушен дел) и филтер за плин(течен дел) за форд ка 1.3, и на колку време се менува ?
 
K

Kiko

Гостин
Luge na ladnovo za kolku vreme vi prefrla na plin od benzin mislam na ponovive gasni uredi imam postaveno na peugeot 207 od plimont i nesto na ladnovo baegi mu treba vreme da prefrli
Vasi iskustva?
Зависи колку не ладно. Прв пат палење околу 5-7 минути, ама ја работам во место. Имам Gas Italy На Астра 1.8. Потрошња 10 а во лето 8. Мислам дека ми е направена на 20 степени да префрла. Инаку откако ставив плин се преродив. Го осетив лезетот на колата без да се плашам колку ќе потрошам. Душата ми ја изеде додека беше на бензин.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Кoјa Астрa G H GTC?
Јaс јa имaм G 1.4 oд 2006,2 гoдини нa плин и сум презaдoвoлен oд пoтрoшњaтa
10л грaд вo Ск,oтвoренo 6-6.5.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Здраво @plimont :)
Пред некој ден менував свеќици на цитроенот, па од сервис (Автонова) ми рекоа да сум ја однел кај вас да ја "прештелувате" или "премапирате" пред да ја возам на плин. Има потреба од такво нешто? Ако да, кога да ве посетам повторно? :)
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Здраво @plimont :)
Пред некој ден менував свеќици на цитроенот, па од сервис (Автонова) ми рекоа да сум ја однел кај вас да ја "прештелувате" или "премапирате" пред да ја возам на плин. Има потреба од такво нешто? Ако да, кога да ве посетам повторно? :)
Доколку се променети само свеќичките на возилото, нема да има никаква потреба од прештелување на плинскиот уред. Доколку пак се правени и други зафати, во тој случај прекалибрацијата на плинскиот уред е задолжителна. Како и да е доколку сакате посетете го нашиот сервис и ќе го прекалибрираме уредот без проблем. Тоа ќе биде бесплатно.[DOUBLEPOST=1458205437][/DOUBLEPOST]
Kolku pari e atest da se napravi i kade potocno...?

А-тестот на плинскиот уред се врши во А-тестна куќа. Цената на А-тестот се движи од 3.300 - 4.000 денари, кај нас А-тестни куќи се:
- Машински факултет
- Автомакедонија (АМ ЦЕРТ)
- АМСМ
- ПСС
- Сојуз на здруѓение на возачите (СЗВ).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Доколку се променети само свеќичките на возилото, нема да има никаква потреба од прештелување на плинскиот уред. Доколку пак се правени и други зафати, во тој случај прекалибрацијата на плинскиот уред е задолжителна. Како и да е доколку сакате посетете го нашиот сервис и ќе го прекалибрираме уредот без проблем. Тоа ќе биде бесплатно.[DOUBLEPOST=1458205437][/DOUBLEPOST]
Ви благодарам, веќе го посетив сервисот и завршивме работа за 10 минути.
Уште еднаш, пофалба до професионалниот тим на Плимонт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom