Плински уреди

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Колку би ме коштал плин за тико?
 
Член од
16 јули 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Потребен ми е совет. Скоро ставив плин, колата одлично работи само има мала аномалија. Кога менувам брзини на пр. четврта-трета или трета-втора, кога има моторно кочење колата, кога ќе стегнам кумплуг обртаите на моторот драстично и брзо се намалуваат до некаде 500 вртежи ( пред гаснење скоро) за потоа наеднаш да се покачат на 1100-1200 и полека да се спуштат до 900 како што и треба да работи нормално моторот. Не е таков случај кога ја туражирам во место, кога ќе дадам гас, обртаите се зголемуваат и сосема нормално се враќаат до 900 вртежи. Ваков проблем немам кога колата работи на бензин и никогаш сум немал затоа што јас сум првиот сопственик на колата и многу добро го познавам работењето на моторот до сега... Ми треба совет, дали е потребно прештелување на работата на плинскиот утред или станува збор за некој сензор кој што ја затајува работата?

Со вградениов плински уред имам поминато околу 1300 км до сега и од самото вградување го имам проблемот...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
А на плинар да ја однесеше да пушти 1-2 литри повеќе да троши
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.782
Масло(улје) за плинскиот систем каде може да се најде, и дали може сам да си дотурам у резервоарчето или има некоја фора па треба да одам кај што го монтирав плинскиот уред и таму да ми достават?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Нема фора, иди у Плимонт и купи си масло за плнскиот уред, јас сам си доставам кога ќе се потроши.

Има листа на мотори за кои е потребна капалка а има и мотори пред се јапонските над 2000 година каде и капалка не помага. Пример Ланцерот. Цабе што сакаш стави му плин не трпи.
Ајде да се кладиме дека си грешка. Во што сакаш, пиши овде и дојди да се увериш дека си грешка.

Пар години возам јапанска кола на плин од Плимонт, бутур не и фали, има капалка. Не се прајте паметни кога незнаете.
 
Член од
5 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
imam opel astra 1.4 G 2001, koj ured najvekje odgovara i ima li nekoj so istiot avtomobil sto stavil ured za da spodeli iskustva?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
imam opel astra 1.4 G 2001, koj ured najvekje odgovara i ima li nekoj so istiot avtomobil sto stavil ured za da spodeli iskustva?
Ловато ќе ти препорачам

Инаку лично јас на 1.1,1.2,1.4 не би ставил плин од причина што за 20% се намалува моќноста на моторот.
 
Член од
25 мај 2012
Мислења
25
Поени од реакции
16
Некој да не има искуство со ставање на плин на Renault Clio RSI 1.8 од 1996 год. со каков уред и дали имало некои проблеми потоа?
Нешто ме предомислуваа дека не била колата за плин па да прашам да не има некој паталец.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Монтажа на плин на ауди а3ка 2002 1.6 fsi бензин ? Колку би ме коштало околу 350 евра најнов уред или поскапо ?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
ставив половен плин на вектра 2.0 landi систем е сеа ако добро памтам најпрво турив 300 ден плин и поминав 150 км тоа е некаде 7,5 литри на 100 км а сега колата ми троши 10л на 100 км, бев и кај мајсторот што ми го местеше плинот демек ја штелова нешто ама ништо не се смена, а и почесто светнува check engine light
 

Kajgana Shop

На врв Bottom