Плински уреди

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова највеќе ми има логика. Ти благодарам, ќе се обратам во Citroen :)
Пробај на дијагностика што ќе каже,може ќе може да се избрише грешката
И кај мене степер моторот зафркава особено кога врне,на бензин не работи убаво исто како да има проблем со доводот на гориво а на плин бавно ги смирува вртежите и понекогаш сецка

На времето во автонова дијагноистика беше 1200 денари,сега цитроените ги носам кај еден во Ѓорче.
Дијагностика и бришење грешки ми зема 300-800 денари,зависно дали и колку грешки брише
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Пази има коли кај кои компјутерот дава бришење грешки одреден број пати и после се блокира
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Нигде не пишав дека имам false positive грешка која треба да се избрише, туку дека имам реален проблем. И најверојатно не е поврзано со плинот, ќе видиме по посетата на Цитроен :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Нигде не пишав дека имам false positive грешка која треба да се избрише, туку дека имам реален проблем. И најверојатно не е поврзано со плинот, ќе видиме по посетата на Цитроен :)
Да ама може некој сензор на компјуерот дава лажна информација за проток на воздух па затоа степ моторот не работи правилно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Нигде не пишав дека имам false positive грешка која треба да се избрише, туку дека имам реален проблем. И најверојатно не е поврзано со плинот, ќе видиме по посетата на Цитроен :)
Svekica,kabel ili bombina(razvodnik). Na plin povekje ke se osekja ako e neso od ovie poso koga motorot raboti na plin e poosetliv kako raboti strujata. Vo najlos slucaj ako si se vozel podolgo vreme na plin moze da e izgoren nekoj ventil ili sedalo i togas znae da secka.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Svekica,kabel ili bombina(razvodnik). Na plin povekje ke se osekja ako e neso od ovie poso koga motorot raboti na plin e poosetliv kako raboti strujata. Vo najlos slucaj ako si se vozel podolgo vreme na plin moze da e izgoren nekoj ventil ili sedalo i togas znae da secka.
Ако на бензин свеќиците траат 15-20к км на плин тераат и по 30к.
Исто важи и за каблите и бомбините.
За возило кое користи бензин и плин искусен монтажер на плин вентилите ги штелува да бидат полабави.
Проблем од плинот може да има само со дихтон на глава од несоодветно наштелувани вентили
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Zdravo! Sakam da stavam plin na opel korsa 1.2 2005 godishte. Sto mislite za plinskite uredi vo plimont? Sakam da stavam Landi renzo evolution 540 evra + 2000 denari za torusna boca! Me interesira za sto sluzat razladni ventili (40 evra cinat vo plimont) i dali ima voopshto potreba da stavam takvi ventili na mojava kola? pozdrav
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Zdravo! Sakam da stavam plin na opel korsa 1.2 2005 godishte. Sto mislite za plinskite uredi vo plimont? Sakam da stavam Landi renzo evolution 540 evra + 2000 denari za torusna boca! Me interesira za sto sluzat razladni ventili (40 evra cinat vo plimont) i dali ima voopshto potreba da stavam takvi ventili na mojava kola? pozdrav
Тоа се таканаречени капалки од кои воопшто нема потреба.
Наводно служеле за подмачкување на брегастата и вентилите демек моторот нема маслена пумпа и доволно притисок да ги подмаачкува брегастата и вентилите.
Не дозволувај ни под разно да те изманипулираат и ти монтираат нешто непотребно.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Тоа се таканаречени капалки од кои воопшто нема потреба.
Наводно служеле за подмачкување на брегастата и вентилите демек моторот нема маслена пумпа и доволно притисок да ги подмаачкува брегастата и вентилите.
Не дозволувај ни под разно да те изманипулираат и ти монтираат нешто непотребно.
Спремен си да му купиш нов мотор на човекот ако грешиш?Чим му рекле дека треба да се монтираат значи треба..Си има рекламации после тоа,едно-друго.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Јас си ставив пред 2 години од плимонт со се тие вентили комплет, така ми кажаа било подобро (може ме излажале, појма немам од коли) битно од тогаш сум презадоволен со возењето на плин, немам никакви проблеми , дури може и на плин поубаво ми работи колата. и дефинитивно е далеку поисплатливо.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Спремен си да му купиш нов мотор на човекот ако грешиш?Чим му рекле дека треба да се монтираат значи треба..Си има рекламации после тоа,едно-друго.
Имам пишано и пак ќе пишам дека и мене за цитроенот ме убедуваа дека треба капалки а бидејќи не се сложив со нивното мислење не сакаа да ми монтираат плин па морав да монтирм плин на друго место.
По неколку години истото ми го верглаа и за пежо 407 па енеги и двете едната 17 години другата 7-8 години на плин немаат проблем.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Имам пишано и пак ќе пишам дека и мене за цитроенот ме убедуваа дека треба капалки а бидејќи не се сложив со нивното мислење не сакаа да ми монтираат плин па морав да монтирм плин на друго место.
По неколку години истото ми го верглаа и за пежо 407 па енеги и двете едната 17 години другата 7-8 години на плин немаат проблем.
Многу паметно. Дури и попаметно од инженерите во фабриката.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Многу паметно. Дури и попаметно од инженерите во фабриката.
Koi inzinjeri ziti se

To a kapalkite se izmislica na proizvoditelite na plinski sistemi
Isto my doaga ko sto gi furaa nepismenite da turaat specijslno maslo za motor so plinski sistem
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Koi inzinjeri ziti se

To a kapalkite se izmislica na proizvoditelite na plinski sistemi
Isto my doaga ko sto gi furaa nepismenite da turaat specijslno maslo za motor so plinski sistem
Некои мотори на плин и со капалка имаат проблем со вентилите. Земи едуцирај се не туку тропај зелени.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Некои мотори на плин и со капалка имаат проблем со вентилите. Земи едуцирај се не туку тропај зелени.
Аха исто и свеќиците со три пипци се подобри за плинот.

Абе на две коли што морало да се монтираат капалки сум возел без нив па еве на цитроенот 450-500к имам поминато од кои 300-350к на плин па никогаш сум немал проблем исто и на 407 на човекот што ја продадов на плин 200-250к има поминато па нема никаков проблем

Се разбира кога се монтира плин вентилите се штелуваат полабави,а ако не се наштелувани како што треба не една три капалки да ставиш џабе тие

Баш на пријателот што ми монтирал плин го прашував за капалките и ми одговори дека на пежото и цитроенот за да се наштелуваат вентили се вади брегастата (да не објаснувам процедура) а бидејќи им е полесно да ти земат пари за штелување кое нема да го направат ти нудат капалки за дополнително да те опљачкаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom