Плински уреди

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
На компјутер проблем излегува мап сензорот .... тој бил околу 70 еур мојот уред е ловато и има сензорот 2 излези еден над друг т.е 4 цефчиња му ставивме мап сензор со 1 излез пооточно со 2 цефчиња и пак колата исто сама си префрла на бензин .... пак го вади на компјутер тој сензор излеа бара како оргиналот со 4 излези а овај мајсторот вика дека неможи да е до то аутоматчето :(
Сега го местиш плинот или го имаш од порано.
Мене на една кола исто не сакаше на плин,само лер гас работеше а на турирање враќаше на бензин па мајсторот поврзуваше реле со компјутерот од колата да го лаже моторот дека работи на бензин.
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
336
Поени од реакции
13
Сега го местиш плинот или го имаш од порано.
Мене на една кола исто не сакаше на плин,само лер гас работеше а на турирање враќаше на бензин па мајсторот поврзуваше реле со компјутерот од колата да го лаже моторот дека работи на бензин.
Не од 2011 е плинот местен јас колата сега ја имам неколку месеци и прв пат ова се случи сменавме филтери 2 ја исчистивме расплињачата и друг мап сензор му ставивме помал ама пак во возење ке му текни ке префрли
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Дечки, имам Форд Фиеста 1.4 од 2007-ма година, како што гледам монтирање на плински уред чини околу 500 евра или нешто повеќе, па ме интересира ваше искуство, која фирма е најдобра со квалитет, цени, услуги и сл.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Дечки, имам Форд Фиеста 1.4 од 2007-ма година, како што гледам монтирање на плински уред чини околу 500 евра или нешто повеќе, па ме интересира ваше искуство, која фирма е најдобра со квалитет, цени, услуги и сл.
Пријател имам што има фузион 1.4,касно се освести па монтираше плин.
Мислам дека го местеше во новус и го кошташе 440 евра.Се фали дека е многу е задоволен и се кае што не ставил плин порано.

А да ми каже некој 20 -22 години возам на плин и досега не ми се случило да го потрошам целиот бензин па на плин да не сака да запали,додека без грам плин се слулувало да остане ама на бензин палела без проблем.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.955
Поени од реакции
27.219
Можда нема врска со плинот, а можда и има. Прашањето го поставувам тука, затоа што година дена сум на плин и освен оваа „ситуација“ не сум имал некој проблем со автомобилот. Не сум експерт, ама можеби на некој ќе му текне за што станува збор... :)

Кога тргнувам во прва брзина или кога менувам во втора, се случува да ми „засецка“. Онака, како кога возиш со мала гас и ќе ти „затрокира“ :)
Не се случува често. Има периоди (недела дена) кога е се во ред, а после недела дена ми сецка. Има некој идеја? :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.039
Поени од реакции
926
Можда нема врска со плинот, а можда и има. Прашањето го поставувам тука, затоа што година дена сум на плин и освен оваа „ситуација“ не сум имал некој проблем со автомобилот. Не сум експерт, ама можеби на некој ќе му текне за што станува збор... :)

Кога тргнувам во прва брзина или кога менувам во втора, се случува да ми „засецка“. Онака, како кога возиш со мала гас и ќе ти „затрокира“ :)
Не се случува често. Има периоди (недела дена) кога е се во ред, а после недела дена ми сецка. Има некој идеја? :)
Смени си филтри за гориво
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Дечки, некој има ли искуство со Gas Power System кај Автолакер Томи кај Цементара што се наоѓа?
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Решен да монтирам уред овие денови али од плимонт добив одговор дека ке неможе да извадам А-тест за уредот т.е за возилото и ако сум сакал така да возам без документ ако не ми било страв да не добијам казна додека тие да добијат некоја дозвола :). Некој случајно да не познава друг начин (или па друга фирма која монтира профи,пошто незнам зошто неможе да ми се издаде а-тестот со нивниот монтиран уред) да се добие документот за уредот? Иначе од Струмица сум
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.810
Поени од реакции
1.713
Решен да монтирам уред овие денови али од плимонт добив одговор дека ке неможе да извадам А-тест за уредот т.е за возилото и ако сум сакал така да возам без документ ако не ми било страв да не добијам казна додека тие да добијат некоја дозвола :). Некој случајно да не познава друг начин (или па друга фирма која монтира профи,пошто незнам зошто неможе да ми се издаде а-тестот со нивниот монтиран уред) да се добие документот за уредот? Иначе од Струмица сум
На кое возило?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Можда нема врска со плинот, а можда и има. Прашањето го поставувам тука, затоа што година дена сум на плин и освен оваа „ситуација“ не сум имал некој проблем со автомобилот. Не сум експерт, ама можеби на некој ќе му текне за што станува збор... :)

Кога тргнувам во прва брзина или кога менувам во втора, се случува да ми „засецка“. Онака, како кога возиш со мала гас и ќе ти „затрокира“ :)
Не се случува често. Има периоди (недела дена) кога е се во ред, а после недела дена ми сецка. Има некој идеја? :)
steper motorot ne ti cini
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Мора да биде во Струмица ?
зошто во Скопје освен плимонт има многу други фирми што нудат плински уреди

Како што разбрав кај што е колата регистирана таму треба да се вади а-тест и деке моментално во струмица техничките немале дозвола од СВР да издаваат а-тест така да тука е проблемот
 
На врв Bottom