Плински уреди

Член од
12 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
31
Здраво, јас пред некоја недела ставив плински уред Марини италијанско производство е , во новус го монтирав 600 е кошташе за мулти инџекшн со електронски дизни е и компјутерско штелување (инаку на калибра 8в е монтиран) , ме интересира дали некој има искуство или слушнато за овие системи и која е разликата со Ловато пошо се иста цена... сеа за сеа ја сум задоволен од него нема голем пад на перформанси и не е зголемена мн потрошувачката , за понатака нз ке видиме.. :) и уше едно мутаво прашање , дали има врска свеќиците да не треба да ставам други "специјални " за плинот,пошо овие сеа ни 2000 км не се возени, оргинал Bosh се.. :) фала ,поздраф :salut: :D
Плинот е добар, само имај на ум дека во Македонија го има само во Новус и дека секоја поправка ке ја плакаш тројно поскапо од ловато, без разлика во кој сервис ке отидеш.

ПС: Не гледајте што имам 14 години, таткоми ми диктираше xD Ако ви треба нешо за плин, пракајте ПП :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Здраво, јас пред некоја недела ставив плински уред Марини италијанско производство е , во новус го монтирав 600 е кошташе за мулти инџекшн со електронски дизни е и компјутерско штелување (инаку на калибра 8в е монтиран) , ме интересира дали некој има искуство или слушнато за овие системи и која е разликата со Ловато пошо се иста цена... сеа за сеа ја сум задоволен од него нема голем пад на перформанси и не е зголемена мн потрошувачката , за понатака нз ке видиме.. :) и уше едно мутаво прашање , дали има врска свеќиците да не треба да ставам други "специјални " за плинот,пошо овие сеа ни 2000 км не се возени, оргинал Bosh се.. :) фала ,поздраф :salut: :D
Бидејќи имам план за Калибра. Колку троши плин? 13-14?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Бидејќи имам план за Калибра. Колку троши плин? 13-14?

жими мајка не очекуев вакво прашање од тебе... т.е. вака поставено прашање од тебе... ова му доаѓа исто како да прашаш: имам кола со 4 тркала, ако и ставам плин колку ќе троши?

како сакаш да ти каже некој колкава е потрошњата кога ништо не кажуваш:
-кубикажа
-коњажа
-број на вентили
-мулти поинт или моно поинт
-колку литри иде на бензин
-каков плин сакаш, на плочка или на дизни?

??????????????????????
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Абе па кажа човекот. 2000 кубика 8V мотор со 115 КС. Тоа е мултипоинт инџекшн.
Плус тоа во претходниот пост што го quote-ирав убаво е напишано. Јас се интересирам со таков систем колку троши :)

Дај бе онак, вчерашен ли сум јас?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Шо бидна со експертите од машински и неиздавањето на А-тест за плински уред на буба и слични мотори со воздушно ладење?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Шо бидна со експертите од машински и неиздавањето на А-тест за плински уред на буба и слични мотори со воздушно ладење?
иако стана карампопра со издавањето на атести, (дава кој стигне и кај стигне) не е више само машински факултет... сепак за колите со воздушно ладење нема атест...

--- надополнето ---

Абе па кажа човекот. 2000 кубика 8V мотор со 115 КС. Тоа е мултипоинт инџекшн.
Плус тоа во претходниот пост што го quote-ирав убаво е напишано. Јас се интересирам со таков систем колку троши :)

Дај бе онак, вчерашен ли сум јас?
тој систем со електронски дизни, демек гарантираат потрошувачка колку и на бензин... значи колку литри бензин, толку литри плин... јас со моето искуство велам дека е + едно литро...до 600 кубика, + 1,5 литро до 2500 кубика...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
А што е најсмешно, има компании во Англија кои прават легални LPG системи http://www.gasure.co.uk/index.htm

Е сеа еве бизнис идеа, само колку во Македонија ќе се исплати да продаваш LPG системи за воздушно ладење? :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
А што е најсмешно, има компании во Англија кои прават легални LPG системи http://www.gasure.co.uk/index.htm

Е сеа еве бизнис идеа, само колку во Македонија ќе се исплати да продаваш LPG системи за воздушно ладење? :)
ич нема да ти се исплати зашто на атест не проаѓа... што сакаш направи му, каков сакаш монтирај нема да ти пројде на атест.. тоа е тоа... македонија... фабричко пунто доаѓа од фабрика во италија со вграден пли, значи на шалттаблата има стрелки за гориво (и за плин и за бензин) и на атест му вика соколов а не, неможе вака... не е тоа според НАШИТЕ стандарди...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Епа како добиле Ловато, Ландиренцо и не знам кој таму?
Мада сеа Соколов нели не е поќе главен има и на други места сеа а-тест или пак мора кај Соколов.

Иначе шо муабети слушав за тој Соколов, леле мајко. Можам да речам само блазе си му. Милионер сигурно е направен до сеа.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
не знае да си ги пребпрои парите соколов... види вака... не е више само соколов оној што тера атести за плин... не е више само он газда по ова прашање... сепак има стандарди кои треба да се почитуваат, а во македонија стандардите велат НЕ за воздушноладење...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Јас читав за овие англичаните. Имаат систем (не самоделски правен) што го врзуваат на парното т.н. гуски за парно и се греј. Некои имам читано (други произведители) работат со греачи. Сигурно според мене ќе треба силен акумулатор како дизел за такво нешто ама зошто да не.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Здраво на сите
Бидејќи сум од браншата ,,плински уреди,, ќе дадам едно мое видување на проблемот со вградување на плински уреди на возила со воздушно ладење и на проблемот со увезените возила со веќе вграден плински уред.
Моментално во Република Македонија единствен овластен за издавање атест на возила со вграден плински уред е Машински Факултет-Скопје. Кога ќе се дозволи и на други институции да го издаваат овој тип на атест можеби ќе се либерализира и односот кон вградувањето на плински уреди во возила со воздушно ладење, но според мое мислење, тоа е малку веројатно. До пред неколку години (до пред отприлика 5-6 години) монтирањето на плински уред на возила со воздушно ладење беше дозволено, меѓутоа не на начин како на посочениот сајт на форумов:http://www.gasure.co.uk/index.htm.Колку што имав време да го погледнам сајтот, се работи за монтажа во која се користи сонда поставена во ауспух, која служи за греење на плинот. Машински Факултет не го дозволува тој начин, но ни дозволи да го користиме маслото за подмачкување на моторот да се користи и за греење на редукторот, и тоа функционираше до пред отприлика 5-6 години. Тогаш почна да се бара шема за монтажа издадена од производителот на автогасната опрема, која шема е индивидуална за секој тип на возило на кое ќе се монтира плински уред. Посочените две фирми, Ловато и Ланди Рензо немаат шеми за возила со воздушно ладење (веројатно не можат да ја декларираат оваа опција како целосно сигурна), и оттогаш атест за возило со воздушно ладење со плински уред не може да се добие. Тоа е накратко приказната за воздушното ладење и атестот.
Што се однесува до фабрички вградените плински уреди, правниот дел околу нивното атестирање е посложен. Доколку возилото поседува фабрички вграден плински уред, тогаш тоа треба да е впишано и во TIF документот, каде ќе стои дека се работи за bi-fuel возило. Во тој случај возилото може да се увезе и да ја помине процедурата за хомологација заедно со плинскиот уред.
Законот во Македонија во однос на вградувањето на дополнителни уреди и опрема на возилата, како што е и плинскиот уред, прави поделба на нови и на користени возила. Сите одредби се доста проригорозни кога се однесуваат на нови возила. Мислам дека истиот случај е и во земјите од каде што доагаат возилата. Имено, сме виделе многу возила со фабрички вграден плински уред, но сите тие уреди беа декларирани како да се поставени откако возилото веќе поминало извесен број на километри. На некои од возилата под хаубата има налепница на која буквално е запишано дека плинскиот уред е вграден кога возилото имало поминати 5 километри, а очигледно е дека се работи за фабричка монтажа (и на самиот редуктор од плинскиот уред стои името на производителот на возилото а не на производителот на уредот). Мислам дека причината за тоа е да се избегнат комплицираните процедури и додатните трошоци, кои се неизбежни ако се декларира дека плинскиот уред е вграден на сосем ново возило.
Накратко, доколку Пунтото кое е увезено од Италија со веќе вграден фабрички плински уред има TIF документ во кој е впишан и плинскиот уред, тогаш тоа возило би требало без проблеми да ја помине процедурата за хомологација и да се регистрира во Р.М. Доколку тоа не е случај, а возилото има вграден уред кој веќе се вградува и во Р.М., треба да се промени гасниот резервоар и да се провери дали има евентуално направени измени од оригиналното инсталирање на плинскиот уред.
Среќни Празници
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Пак неможам да сфатам како може Машински Факултет да биди попаметен од DMV во Англија?! Како можи професорите по механика на Кембриџ да викаат дека системот за загревање е функционален а за Соколов тоа да не е исправно?!

До каде со ваквиот снобизам и идиотизам! Затоа ќе се возат неатестирани плински уреди, не заради друго! Се разбира и речеси 100 евра за хомологација, која реално треба да биде 500-600 денари преку сила!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
поздрав плимонт...

имам само едно прашање до тебе.... дали си сиугрен дека во моментов само машински факултет т.е. соколов само врши атест на плински уреди? јас имам поинакво инфо....
 
С

Спенсер

Гостин
Незнам како е за плиновите, ама за камиони, Соколов е бр.1 во Македонија :vozbud:

легенда е човекот... ама затоа,ако поминеш кај него,низ Европа цепај без гајле... и да те застанат,да те проверуваат,нема што да ти најдат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom