Планинарење

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Одлично, ја гледав првата емисија за Љуботен и одлична е. Ме потсети на провалиите од страната накај Косово и паметно што не го истеравте до крај. Не сум го качувал со премногу снег и баш ме интересираше какво е чувството. Инаку како што е изолиран врв над околината има многу добри визури....
Одлично, браво!
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Blagodarime za site kritiki, i sepak nasmeani, posle se'; reshavame da Vi se zablagodarime so sledniov link:

http://www.youtube.com/watch?v=CJDHmCPx9NI

P.S. Blagodarenie na Vas, postignavme gledanost od 35.000 i konechno sme pred nekolku "STRANSKI" serii po gledanost, kako i po nekoi makedonski "SHOW-a"!?, koi se plateni, preplateni i go ubija bre narodov!!!

P.S. S. http://www.youtube.com/watch?v=10q96IPlm70 :)))
--- надополнето: 9 април 2013 во 01:48 ---


Blagodarime za site kritiki i sepak nasmeani, posle se'!; reshavame da Vi se zablagodarime so sledniov link:

http://www.youtube.com/watch?v=CJDHmCPx9NI

P.S. Blagodarenie na Vas, postignavme gledanost od 35.000 i konechno sme pred nekolku "STRANSKI" serii po gledanost, kako i po nekoi makedonski "SHOW-a"!?, koi se plateni, preplateni i go ubija bre narodov!!!

P.S. S. http://www.youtube.com/watch?v=10q96IPlm70 :)))
Браво момци, одлична работа! Само позитивни критики мислам дека ке имате (y).
Инаку, ако може малку инфо, колку епизоди се поминати, уште колку ке давате, дали ке ги ставате на јутуб сите?
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
206
Поени од реакции
116
Blagodarime za site kritiki, i sepak nasmeani, posle se'; reshavame da Vi se zablagodarime so sledniov link:

http://www.youtube.com/watch?v=CJDHmCPx9NI

P.S. Blagodarenie na Vas, postignavme gledanost od 35.000 i konechno sme pred nekolku "STRANSKI" serii po gledanost, kako i po nekoi makedonski "SHOW-a"!?, koi se plateni, preplateni i go ubija bre narodov!!!

P.S. S. http://www.youtube.com/watch?v=10q96IPlm70 :)))
На која телевизија и во кој термин оди емисијата?
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Еве само што видов на фб, уште нашите медиуми и портали немаат пренесено - Илина Арсова е првата Македонка која што го искачила највисокиот врв на Хималаите и планетата - Mount Everest, голем успех - секоја чест, браво!!!

Tim Mosedale
about an hour ago via mobile ·
  • Well here's some fantastic news, Ilina and Steve both summited in great style yesterday morning at 03.12 and 03.20 respectively. No views unfortunately,as it was still dark, but they climbed so quickly that they arrived well ahead of schedule.

    I categorically did not summit at 03.00 and return to The South Col by 05.45 otherwise I would have been fined US¤25k. Absolutely not. No siree.

    Incidentally Ilina is the first Macedonian female to summit Everestso not only a great achievement but a national one as well.

    We're all now back at Base Camp and getting ready to start trekking out tomorrow.

    It's not[...]
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
http://www.pkljuboten.org.mk/images/titovvrv32infoposter.pdf



Ако не ви се џоња по дома викендов, ете ви еден добар предлог. Не сум сигурен околу времето какво ќе биде, ама што има врска....
Времево денес не урна, многу силен ветер и снег.
Ветерот од земја не маваше , не играше како мали деца :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Јас не можам дома да им објаснам, ни на другариве....а и мене уште не ми е јасно што се случи денеска...не испрати планинава у 3 лепе, на клоци не издига....
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
265
Поени од реакции
124
Оф тоа на врв на Водно дуваше ко лудо, можам да замислам како било таму :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ветрови....вертишта....ветерничишта.....
Како што е редот, да си кажам некое мислиње за денешното искуство на Титов врв.
5:45 сабајле, најлегитимно ме буди аларнот, возбуден станувам од прва, насмеан... гледам низ прозор време што ветува, сонце срамежливо, ама го има, спремен за забава, дружење, уживање, сончање релаксирање....
6:25 стигам со количето полека на Попова Шапка, и нешто ми е чудно, гледам луѓе со ветровки, стуткани, капи, ај си викам надежта последна умира, сабајле е ќе се среди времето до вечер не би било фер, нели :)
Тргнавме што тргнавме, капата зимска на глава, блуза и ветровка на мене, не пресретна квалитетен ветер, не многу студен, ама прилично јак за да не дозволи да се опуштиме.
Како што се движеше колоната се повеќе се појача ветрот и дојде више време и надежта последна, ама да умре...
9:55 комбинација од една страна на ладното време поради кое не ми беше згодно да правам пауза и на добрата кондициска подготовка што ја имав претходно од друга страна, во седмото искачување си го рушив личниот рекорд стигнав за 3 саата и 20тина минути и без никакво застанување направив една обиколка околу кулата колку да не биде без ништо и тргнав одма на враќање назад.
На враќање не завари ветер што неможеше ни да се замисли, неколку луѓе буквално ги фрли на земја, па моравме да се прибереме повеќе луѓе и да застанеме под една карпа за да не не одвее ветрот, и кога сфативме дека нема план да намали, фативме збиено полека-полека назад!
Негде на пола пат се смири ветрот, можеше малку да здивнеме, некои 20тина минути, и таман мислевме дека се среди времето, нареден шок, почна ветрот со себе да вее снег што го носеше од спротивните планини, успеа да ни го залепи по облеката и се што не беше од шушкав материјал да го направи водено.
13:50 Више спуштени на Попова Шапка, на шолја топол чај во Конакот под црквата!
14:40 Дома, топол туш и топол јорган, време беше да се осети нешто топло денеска :)

Глобално земено, нешто што требаше да биде рекреативна тура, се претвори во алтимејд планинарење и ако некој решил да ја почне планинарската кариера денеска, верувам дека таму и ја завршил, затоа што временските услови не дозволија никаков комфорт ниту на искачување ниту на слагање... сега останува да го чекаме наредното искачување во Август, па да ни се подобри впечатокот (y)
Еве две слики во прилог, на едната се гледа како вее снег, а на наредната како се движев низ пола од патот :)
100_2159.JPG 2013-05-26 10.35.19.jpg
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
временските услови не дозволија никаков комфорт ниту на искачување ниту на слагање...​
:D Ни дел од секунда не престана, ниедна карпа не праеше барем мал заклон и што е многу чудно, ги гледам моите слики се на сонце сликани - чоек да си мисли идила, убаини....еден србин на симнување облечен зимски комплет-профи (дур „паѓавме“ по една падина) ми вика „брате колико је ово на сат?“ :D - и баш сакам да знам, не знам како да најдам информација....а снегот - прича за себе - на таа брзина, снегулките удараа како шајки во нас...

Оф тоа на врв на Водно дуваше ко лудо, можам да замислам како било таму :)
Што не се стаи на бус и да дојдеше на Шара као за промена, на Водно се иде секој ден....ако мислиш дека е тешко - не е ништо потешко од Водно по Димитар-Цветкова, само нијанса....а и добар дел се оди по изохипса или мал успон, ќе можеш да одмараш по пат...
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
265
Поени од реакции
124
Што не се стаи на бус и да дојдеше на Шара као за промена, на Водно се иде секој ден....ако мислиш дека е тешко - не е ништо потешко од Водно по Димитар-Цветкова, само нијанса....а и добар дел се оди по изохипса или мал успон, ќе можеш да одмараш по пат...
Не не, проблемот не беше за физичка подготвеност, касно видов за целава работа (ден пред поаѓање). Нареден пат сигурно, а исто и во септември на Кораб :)

Иначе, вие идете со некое планинарско друштво или... ?
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не не, проблемот не беше за физичка подготвеност, касно видов за целава работа (ден пред поаѓање). Нареден пат сигурно, а исто и во септември на Кораб :)

Иначе, вие идете со некое планинарско друштво или... ?
Претежно со кола у сопствена режија, ако е некоја тура во Македонија.
На Балканов со планинарски клубови, ама различни....знам дека на нив не им изгледа тоа најкоректно....во неколку тури што сме иделе (со другариве) и со некој клуб наместо опуштена другарска атмосфера ни се случувало да има расправање, оговарање, некаков неразумен натпревар меѓу членовите и најмногу заради тоа не сме се зачлениле никаде до сега - типична македонска работа - па макар и за една ваква благородна активност....
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Ко мала(10тина години) му бегаф од дома и сама се шетаф по планини:facepalm:

И сега обожавам да се шетам негде сама, и кога да можам планинарам , дали сама или со некого , ретко се кажувам дома кај сум била. Че му се крени косата.

Едноставно ко да не ми е гајле за мојо живот , ама добро не сум одела негде ептен ектремно кај шо е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom