Планинарење

Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
И јас ќе одам иако бев пред 2недели кога беше Eco Green Weekend во Маврово.Навистина е многу убаво и кој е љубител на планинарењето и има можност да го посети Кораб сега е вистинско време :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Жолто и оваа година, така ми личи.....јас не бев....
Имало доста, луѓе........пак читав на фб поплаки за автобусите, па немало водичи доволно, па ова, па она....секоја година истите песни....
Само сопствена режија, 3-4 луѓе во кола и тргаш малце порано, бидејќи со автобусите е гинење...
 
Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
Жолто и оваа година, така ми личи.....јас не бев....
Имало доста, луѓе........пак читав на фб поплаки за автобусите, па немало водичи доволно, па ова, па она....секоја година истите песни....


Доста точни инфомрации сте добиле,јас лично бев со комбе во група од 8мина планинари.Точна информација за водичите,мал број дури и да не се видоа во текот на планинарењето,со автобусите не можам ништо да кажам бидејќи немав некој личен проблем околу тоа. Ама пак од друга страна,имаше посетоност од околу 1000луѓе,што е премонгу тешко да се воспостави ред со водичи ,доволно е група од 5лица да тргнат напред да не чекаат водич,и покрај нив ќе тргнат уште 50-сет луѓе и настанува хаос....во глобала имаше добро дружење. :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Доста точни инфомрации сте добиле,јас лично бев со комбе во група од 8мина планинари.Точна информација за водичите,мал број дури и да не се видоа во текот на планинарењето,со автобусите не можам ништо да кажам бидејќи немав некој личен проблем околу тоа. Ама пак од друга страна,имаше посетоност од околу 1000луѓе,што е премонгу тешко да се воспостави ред со водичи ,доволно е група од 5лица да тргнат напред да не чекаат водич,и покрај нив ќе тргнат уште 50-сет луѓе и настанува хаос....во глобала имаше добро дружење. :)
Ова последново е најбитно.
Има две страни различни....има и луѓе што не се спремни, а одат, па после некој друг им е крив. Ова со превозот е традиционален проблем колку што и се организира настанот, патот е лош, тесен. Организаторот кубури со пари, клубот и не е нешто премногу масовен, а се очекува многу од нив....ако малку повеќе ја покачат цената одма има реакции како некој сакал да се збогати и све иде у бестрага.......

Мене ми се има случено водич (од не е битно кој клуб) да не остаи цела група и да си избега од врвот (од Солунска), во едни магли и облаци, па и не се сеќавам дали имаше тогаш маркација - се вративме .....штом нема такви работи, не е страшно....
 
Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
Ова последново е најбитно.
Има две страни различни....има и луѓе што не се спремни, а одат, па после некој друг им е крив. Ова со превозот е традиционален проблем колку што и се организира настанот, патот е лош, тесен. Организаторот кубури со пари, клубот и не е нешто премногу масовен, а се очекува многу од нив....ако малку повеќе ја покачат цената одма има реакции како некој сакал да се збогати и све иде у бестрага.......

Мене ми се има случено водич (од не е битно кој клуб) да не остаи цела група и да си избега од врвот (од Солунска), во едни магли и облаци, па и не се сеќавам дали имаше тогаш маркација - се вративме .....штом нема такви работи, не е страшно....
тоа со водичот само некој имбицил може да го направи,како можел да ве остави така на цедило секоја му чест (кретен). А ова со превозот кога се во прашање парите,како што наслушнав околу 10е. плаќале тие што оделе со тој нивни ,,организиран,, превоз.Мене ме чуди тоа што ПК.Кораб-Скопје,изјавува дека организира традиционално искачување на Кораб а од нивната организација нема ништо! Организиран превоз може да се направи и со група околу 10тина лица и да си изнајмат комбе и одат по своја воља...јас се запрашувам што всушност тие организираа?! :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
http://kajgana.com/novi-planinarski-pateki-kje-bidat-oznacheni-shirum-makedonija

Проектот за уредување нови планинарски патеки во 2014 година ќе го реализира владината Агенција за промоција и поддршка на туризмот во земјава. За него преку Програмата за рурален развој Агенцијата за поддршка на земјоделството и руралниот развој при Министерството за земјоделство одобри околу 300 илјади евра.
Со здравје да си ги трошат..........говеда....
Со тие пари 5 планинарски домови може да напраат или да санираат некои што се руинирани.

Можам да замислам кои ретардоси ќе го спроведуваат ова.....на пример, си одите по Шар Планина, има еден широк колски пат (вакуфски го викаат) и има една табла со стрелка и пишува „Мавровско Езеро“ :facepalm::facepalm::facepalm: и друга “Попва Шапка“......жити Господ!? Подобро чоек да си ги врзе очите и така да оди, него по вакви малоумни патокази - ако тоа им е идејата, парите у Ш да си ги пикнат.....а самиот избор да се инвестира во „невидлив“ проект е благо кажано сомнителен....па уште тоа учките испостаале некоја своја ш ипптарска топонимија што ни на нив ништо не им значи...

Тоа што треба се маркации, паметни маркации, зимски маркации (со стапови), сајли за осигурување на некои небезбедни места, мостови на одредени мали реки или потоци, одвојување на патеки за точаци и планинари, спасувачки служби, планинарски домови....
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Јас сум активен планинар повеќе од 6-7 месеци и член на планинарски клуб. Имам искачено некаде околу 15 врва. Почнав етапно прво со нискогорство, а здравје таму од пролет ке продолжам со врвови над 2000 м.н.в.

Стварно нема подобар одмор за мозок од прошетка на планина. И јачање на карактер. Кога ке се заинатам, абе нека ми испаднат нозете ама мора да се качам до целта. Плус на тоа се запознаваш со нови луѓе. Јако е. :D
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Јас сум активен планинар повеќе од 6-7 месеци и член на планинарски клуб. Имам искачено некаде околу 15 врва. Почнав етапно прво со нискогорство, а здравје таму од пролет ке продолжам со врвови над 2000 м.н.в.

Стварно нема подобар одмор за мозок од прошетка на планина. И јачање на карактер. Кога ке се заинатам, абе нека ми испаднат нозете ама мора да се качам до целта. Плус на тоа се запознаваш со нови луѓе. Јако е. :D
На кој планинарски клуб си член, колку се плаќа членарина, на која возраст има луѓе, кажи нешто повеќе ако не те мрзи, и јас сум размислувал да се зачленам.:)
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
На кој планинарски клуб си член, колку се плаќа членарина, на која возраст има луѓе, кажи нешто повеќе ако не те мрзи, и јас сум размислувал да се зачленам.:)
Клуб од Куманово. Во Скопје имаш далеку повеќе, и тоа подобро организирани клубови со акции скоро секој викенд. Македон, Кораб, Китка кај и да отидеш нема да погрешиш. Јас плаќав 200 денари годишна чланарина + 100 за планинарска книшка. За Кораб знам дека се вкупно е 400 ден, а за другиве незнам. Мој совет е види каде ти одговараат луѓето и зачлени се таму.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
На кој планинарски клуб си член, колку се плаќа членарина, на која возраст има луѓе, кажи нешто повеќе ако не те мрзи, и јас сум размислувал да се зачленам.:)
Сврти некоја тура пред да видиш дали ти одговараат луѓето и турите. Може да е добро друштво, ама турите да се Водно-Матка или некој ептен хард-кор. Ќе си најдеш некоја средина. Никој не те присилува или ти бара членарина од прва.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
111
кажете ако се собирате некаде, можам да ве надгледувам.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Сакаме со другар да одиме од Љубанци до Рамно (1.651 м.н.в) на Скопска Црна Гора. Пошто теренот ни е апла непознат, да прашам има ли пат или маркирана стаза до Рамно? Безбедно ли е и има ли некоја друга алтернативна рута, немора од Љубанци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom