Писмото на Исус

Член од
29 октомври 2005
Мислења
26
Поени од реакции
1
Знаеш разликата е во тоа што јас не претендирам на вистината, ами ти си тој што тврди дека ја поседува. Христијанското веруј е моќно, тврдо и секако луцидно тертулијански- верувам во невозможното токму затоа што е неможно. Кој има уши тој ќе чуе, кој има очи тој ќе виде. Верското созревање не е колективен чин, ами интимен. Семето на Светиот Дух немаше да оплоди ако не беше fiat-от на Пречистата. Бог не оде таму каде што не е пожелен. Христијанската вера не е вера на наметнување (и покрај тоа што ти се обидуваш на тој начин да ни ја определиш).
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
З Христијанското веруј е моќно, тврдо и секако луцидно тертулијански
Ако може поконкретно за кое христијанство зборуваш? Католичко, Православно, Протестантско, Лутеранско, Адвентистичко? Баптистичко? Презберитеријанско?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Јас имам поголемо познавање на Библијата од 6700000000 луѓе на планетава
Исус рекол по делата ќе ве познаат
Јеховини Сведоци се познати по христијанската неутралност(го следат советот на Исус
"Кој се фаќа за меч од меч ќе умре")
Не гласат на избори бидејќи гласаат за Исус и неговата Влада која е составена од 144000 сокралеви
Не веруваат во тројството(доктрина која била вметната од отпадниците христијани а се среќава кај индиските богови асировавилонските)
Веруваат дека Јехова е Семоќен Бог, Исус е неговиот првороден син а светиот дух е неговата активна сила на земјата
Името Јехова во Библијата се спомнува над 7000 пати а освен Јеховини Сведоци никој друг не го употребува
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
А што ако сето ова е лажно? Што ако Исус бил само обичен смртник и ги учел само луѓето како да живеат и од тоа се направила Христијанската религија. Од тоа што запамтив од книгата "Кодот на да Винчи" таму пишуваше дека царот Константин од повеќе евангелија си составил некоја книга. Нешто додал нешто одзел и така се создала Библијата со чија помош тој ги обединил сите пагани и си направил моќна држава.

Искрено да ви кажем, јас чекам да дојде 2012 год. и да видам дали на Земјата ќе дојдат Марсовци.. ако дојдат тогаш пропаднаа сите религии и верувања за Господ
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Да, во првите вкови се користеа многу разни евангелија, откровенија, посланија. Од сите евангелија (мислам дека гхи имаше 27) одбрани се овие 4 кои сега се влезени во Заветот. (отфрлени се многу други посланија, расправи, откровенија)
Та и овие евангелија се воглавном компилации едно со друго и накнадни додатоци од други извори.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
THE_CHOSEN_ONE
Не веруваат во тројството(доктрина која била вметната од отпадниците христијани а се среќава кај индиските богови асировавилонските)
Ај едно наградно прашање за тебе.
Битие 1:26 - И Бог рече: „Да направиме човек во Нашиот лик, според Нашата сличност, и....
Со кого тоа зборува Бог на почетокот на овој свет....во прво лице множина...
Дали се работи за ментално подвоена личност(за неверници) ил тоа Бог е свето тројство.
Размисли...
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
како може Бог да биде свето тројство и мене не ми е јасно?ако има некој што може да ми каже?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
THE_CHOSEN_ONE
Ај едно наградно прашање за тебе.
Битие 1:26 - И Бог рече: „Да направиме човек во Нашиот лик, според Нашата сличност, и....
Со кого тоа зборува Бог на почетокот на овој свет....во прво лице множина...
Дали се работи за ментално подвоена личност(за неверници) ил тоа Бог е свето тројство.
Размисли...
Mножина не значи тројца... можеби се двајца... петмина ... десетмина
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Vo Biblijata za Isus se veli deka Toj bese od pocetokot, znaci, znaeme deka Toj bil so Bog, a isto se veli i deka koga Bog go sozdade svetot, Bozjiot Duh lebdese nad vodite. Za mene ova e dovolen dokaz za Bog, Isus i Svetiot Duh i nivnosto postoenje otsekogas, kako edno edinstvo.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Во стариот завет немаме тројство, тоа е Новозаветна теорија, инаку воНовиот завет има многу докази и показатели дека троицата не се едно та дури и дека се хиерархиски подредени еден кон друг.
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Pa vidi, ni vo noviot zavet ne se spomnuva nikade termino TROJSTVO, ama se ukazuva na bozjoto zaednistvo- Bog vo tri lica. mene iskreno mi bese najtesko eden period da go sfatam tokmu ova, no so vreme, go razbrav, i sega m ie sosema jasno. A za licnostite od trojstvoto se zboruva i vo stariot zavet sekako, ima Psalmi koi go pretskazuvaat Isus, i proroci koi go pretskazuvaat Isus.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Добро не разбирам... Како може Бог да има 3 лица. Кои се тие 3 лица. И јас колку што знам во Христијанството се вели да се верува во еден Бог... Ваму и Исус го прават бог и Господ е бог... кој е кој.


Инаку не сум христијанин ама се обидувам да ги сватам сите религии
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Сепак христијанството не е строго монотеисичка вера, Има БОГОВИ, има светци кај народот нарочно популарни како заштитници на определени занаети или категории на луѓе (некој фрла молњи, некој се грижи за посевите, некој за патниците...) Светото троиство е едно од објаснувањата која го нуди христијанската црква за постоење на повеќе богови во една монотеистичка вера (иако доста јасно се кажува во Новиот завет за оделно постоење и егзистирање на тие три бога)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Mножина не значи тројца... можеби се двајца... петмина ... десетмина
Аман пак ја тупиш.
Па никаде не се спомнуваат светото тројство и тројцата мускетари...па да бидат шест или повеќе..ама имаш докази за Таткото Синот и Светиот дух.
Цитатот што го извадив докажува дека Господ не е еден туку...тројца во еден(можеби ти звучи како инстант кафе ама...).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom