Писмото на Исус

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Во Евзебиевата “Историја на црквата“ ги имаме цитатите на писмата кои си ги разменувале Исус со кралот Едесе Абгар....
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
члену(без никакви навреди)но ти си совршен за отварање на `страшни` теми!ова што погоре си го пишал ме остави почуден!навистина не знам од каде наоѓаш инспирација!
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
члену(без никакви навреди)но ти си совршен за отварање на `страшни` теми!ова што погоре си го пишал ме остави почуден!навистина не знам од каде наоѓаш инспирација!
СТРАШНИ ТЕМИ?!?!?
Овие е се дел од христијанската историја
Страшна тема цитат од Евзибевата книга... а тој Христијанин
Страшна тема Инквизиција а таа христијанска институција
Страшна тема .. за Јуда, за Адам и Ева... за Ефес.. за гробот на Исус?!?!?!
Јас имам еден заклучок за ова време кое го поминав на овој форум, а тоа е дека овде има добродушни деца (и луѓе) кои црквата и верата ја сфаќаат како одење повремено в црква, вапцање јајца, палење оган за коледе... и носење медаљон со лик на Исус или крст околу врат. Тие не ја пручувале темелно ни Библијата а камоли историјата на христијанството а да не зборувам за историја на други религии.
Другите се припадници на некоја црква или секта, кои својата вера ја темелат на памфлети и брошури од својата црква (која е она вистинската и единствена што нуди спас за разлика од сите други кои се лажни) и кои верглаат едни те исти цитати со кои докажуваат дека се во право без да ја познаваат ни Библијата ни историјата на Христијанството.
(Како доказ - на еден од постовите за христијанството цитирав извадок од Египетската религија и никој не позна дека не е од Библијата) - толку му е знаењето
Третиот сум јас кој над сите нив седи моќен и недостижен во своето знаење и познавање.
ПС
Е да има уште едни али не знам дали да ги категоризирам, тие се .... прикриени незналици кои би сакале да знаат за христијанството али немаат дарба или сила да седнат и да го изучат па преку ПП лајат и завиваат а со подвиткана опашка бегаат кога ќе им се свртиш

Теми има многу ... ова е само загревање. Мора да се признаи дека форумот живна последно време - нели
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
СТРАШНИ ТЕМИ?!?!?
Овие е се дел од христијанската историја
Страшна тема цитат од Евзибевата книга... а тој Христијанин
Страшна тема Инквизиција а таа христијанска институција
Страшна тема .. за Јуда, за Адам и Ева... за Ефес.. за гробот на Исус?!?!?!
Јас имам еден заклучок за ова време кое го поминав на овој форум, а тоа е дека овде има добродушни деца (и луѓе) кои црквата и верата ја сфаќаат како одење повремено в црква, вапцање јајца, палење оган за коледе... и носење медаљон со лик на Исус или крст околу врат. Тие не ја пручувале темелно ни Библијата а камоли историјата на христијанството а да не зборувам за историја на други религии.
Другите се припадници на некоја црква или секта, кои својата вера ја темелат на памфлети и брошури од својата црква (која е она вистинската и единствена што нуди спас за разлика од сите други кои се лажни) и кои верглаат едни те исти цитати со кои докажуваат дека се во право без да ја познаваат ни Библијата ни историјата на Христијанството.
(Како доказ - на еден од постовите за христијанството цитирав извадок од Египетската религија и никој не позна дека не е од Библијата) - толку му е знаењето
Третиот сум јас кој над сите нив седи моќен и недостижен во своето знаење и познавање.
ПС
Е да има уште едни али не знам дали да ги категоризирам, тие се .... прикриени незналици кои би сакале да знаат за христијанството али немаат дарба или сила да седнат и да го изучат па преку ПП лајат и завиваат а со подвиткана опашка бегаат кога ќе им се свртиш

Теми има многу ... ова е само загревање. Мора да се признаи дека форумот живна последно време - нели
Член бе ова и од тебе е премногу.
Што стана со она..."Се додека останува на културно ниво, секоја дискусија е оплеменувачка".
Знам дека мислиш на одредени членови ама биди достоен на своите зборови.
Ова класификација...плус она во стилот "Бикот кој седи" недостижен за сите..бре бре...машала. Фали ме усто моја.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Точно дека СЕ ДОДЕКА ОСТАНУВА НА КУЛТУРНО НИВО СЕКОЈА ДИСКУСИЈА Е ОПЛЕМЕНУВАЧКА, али јас ивде на секои 5 минути одговарам на ПП чије Културно ниво не може да оплемени ни иверица.
Инаку.. во право си ... испуштив и категорија на луѓе кои знаат и сакаат да дискутират културно ... али тоа би требало да биди нормална појава на форум, а не нешто што треба да се опишува и посебно споменува како реткост. Сепак кога го пишував тоа мислев на мнозинството.
А она недостижност... па така е, што да правам, јас да се осеќам непријатно или инфериорно што некој нема познавања за темите за кои се пишува?!?! Секој си е одговорен за своето сопствено знаење и познавање. Јас не можам да ја водам таја битка против незнаењето во нивно име. Децении поминав читајќи учејќи истражувајќи па ваљда сега нема да се преправам со лажна скромност дека не знам или не познвам работи.
Биди скромен... тоа го кажуваат оние кои немаат со што да бидат скромни како и познатиот усклик на сиромашните “парите се отепувачка“
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
da go ima nekade i naslovot na ova sto si go napisal na bilo kakva polica nikogas ne bi go poglednala.
ubavo sto go napisa ovde, bas me interesiraat vakvi temi:eek:ff the Holy Bible:)
keep up rakovoditele, ako ti nema ramen vo znanje ne znaci deka nekoj ne go cita i toa sto e postirano ovde.
pozdrav
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
... Третиот сум јас кој над сите нив седи моќен и недостижен во своето знаење и познавање.
ПС
Е да има уште едни али не знам дали да ги категоризирам, тие се .... прикриени незналици кои би сакале да знаат за христијанството али немаат дарба или сила да седнат и да го изучат па преку ПП лајат и завиваат а со подвиткана опашка бегаат кога ќе им се свртиш

Теми има многу ... ова е само загревање. Мора да се признаи дека форумот живна последно време - нели
ти имаш убаво мислење за себе и најверојатно си многу сигурен и убедлив за она што го тврдиш и во што веруваш!но внимавај!се ставаш во некоја посебна група каде што си сам и седиш моќќен!во што е твојата моќ всушност?во твоето познавање-кое се граничи со богохулење(колку што можам да забележам од темите кои си ги отворил и мислењата што си ги пишал)!ако тука лежи твојата моќ!ок!
друго!ти не си тука за да групираш никого,ниту да нарекуваш некого прекриени незналици!
дека е ова загревање-па нешто не ме фасцинираш со оваа голема мисла!и дека форумот живна!ај биди поконкретен!но ако мислиш дека живна со тоа што ти се препуцаваш со неистомислениците!незнам што да ти кажам!поздрав!
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
ти имаш убаво мислење за себе и најверојатно си многу сигурен и убедлив за она што го тврдиш и во што веруваш!но внимавај!се ставаш во некоја посебна група каде што си сам и седиш моќќен!во што е твојата моќ всушност?во твоето познавање-кое се граничи со богохулење(колку што можам да забележам од темите кои си ги отворил и мислењата што си ги пишал)!ако тука лежи твојата моќ!ок!
друго!ти не си тука за да групираш никого,ниту да нарекуваш некого прекриени незналици!
дека е ова загревање-па нешто не ме фасцинираш со оваа голема мисла!и дека форумот живна!ај биди поконкретен!но ако мислиш дека живна со тоа што ти се препуцаваш со неистомислениците!незнам што да ти кажам!поздрав!
1.Јас немам убаво мислење за себе. Јас имам возвишено мислење за себе. Ај сега да се анализираме, дали ти сам себе си се сметаш подолу од некој !? дали секој за себе (зборувам за психофизички здрави индивидуи) не се смета себе си за (барем) еднаков а најчесто и подобар од останатите.

2.Богохулење што е тоа. Онака како ти го разбра и сфати бог а се што е поинаку е богохулење?. Ако тој луксуз си го допушташ себе си, дозволи и ние другите кои имаме поинакво мислење за Бог да го изнесеме без да бидиме етикетирани како богохулници. Овде се моткаат некои сумњиви типови од разни цркви и секти за који обичаи, верувања или сфаќања од други христијански правци се богохулнички, моите прашања околу христијанството се многу подлабоки од онаа.. дла да се носи масло во црква... дал да се пали свеќа.... кој е посилен пасторот или владиката

3.
незнам што да ти кажам!поздрав!
Те сфаќам... поздрав и до тебе
 
T

trilobite

Гостин
Третиот сум јас кој над сите нив седи моќен и недостижен во своето знаење и познавање.
:pos:
Добро бе Клену...па добро бе мајку му,нели глеаш колку јадно и детињасто изгледаш со себепреценување.:tv:
Ти реков еднУш и еве пак ќе ти поновам:Немам веќе волја нит интерес да се справувам со секоја индоктринација и небулоза на која ќе наидам.
Да си толку начитан и да владееш со материјата колку што сакаш да ни се претставиш овде,нема да користиш вакви жолтила од литература за да ни пласираш "причини за сомнеж" во Библијата и авторитетот нејзин.
Почитувам право на избор на верување,па и право на сомнеж и опортунизам и дури лично и за корисни ги сметам забелешките кои антитеисти ги приложуваат за поведението на Христијаните(на моменти со право)но на секоја пропаганда од приучени и верско-образовно слабопотковани индивидуи не мислам да се навраќам или разобличувам.
Поготово ако се работи за преписи од слични пациенти,ко што е случај со твоиве теми.
Не верувај и не прифаќај,ама пљукај барем со стил.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
:pos:
Добро бе Клену...па добро бе мајку му,нели глеаш колку јадно и детињасто изгледаш со себепреценување.:tv:
Ти реков еднУш и еве пак ќе ти поновам:Немам веќе волја нит интерес да се справувам со секоја индоктринација и небулоза на која ќе наидам.
Да си толку начитан и да владееш со материјата колку што сакаш да ни се претставиш овде,нема да користиш вакви жолтила од литература за да ни пласираш "причини за сомнеж" во Библијата и авторитетот нејзин.
Почитувам право на избор на верување,па и право на сомнеж и опортунизам и дури лично и за корисни ги сметам забелешките кои антитеисти ги приложуваат за поведението на Христијаните(на моменти со право)но на секоја пропаганда од приучени и верско-образовно слабопотковани индивидуи не мислам да се навраќам или разобличувам.
Поготово ако се работи за преписи од слични пациенти,ко што е случај со твоиве теми.
Не верувај и не прифаќај,ама пљукај барем со стил.
Колку што видов до сега Тришо ти си го почитуваш само правото да се бришиш сам себе (паметно морам да признам, и јас така бипостапувал да бев ти)
Инаку ти си овде (пошто не знаеш, како што гледам) на тема која ја отворив со цитат од Евзибиј. Значи не мое гледање или мислење или став, него директно земен од Евзибиј. Кој бил Евзибиј (се праша вчудоневидено Тришо?!?!?)
Евзибиј е, дете палаво, христијански историчар, бискуп, теолог од времето на раното христијанство.

ПС
Те молам повеќе не ми пуштај заканувачки и навредувачки ПП
 
T

trilobite

Гостин
Немаш ти очигледно капацитет да сватиш Члеки зошто бришам одредени постови,200 x сум кажал до сега(ако добро броев)...,
Како и да е,какви се не контраверзни и абсурдни ликови виреат на тлото на нашава мала република:wink:не е ни чудо што и на форумов се клатат истозначни написи.

За какви заканувачки ПП збориш брате слатки??
 
Член од
29 октомври 2005
Мислења
26
Поени од реакции
1
И што дека некој си митрополит, во четвртиот век пишувал во некоја своја книга оти имало писмо од Живиот Бог?
Тоа ништо не (до)кажува, освен тоа дека оној што премногу (до)кажува всушност ништо не докажува.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Јаа.....
И што ако некој непознат напишал Евангелие во 2ри век и по 200 години му дале име, не значи дека вистина пиши во него и дека е тој авторот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom