Писмото на Исус

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Аман пак ја тупиш.
Цитатот што го извадив докажува дека Господ не е еден туку...тројца во еден(можеби ти звучи како инстант кафе ама...).
Цитатот само кажува дека се повеќе од еден.
Цитатот не кажува дека се баш тројца
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Лука 3:22 - "и Светиот Дух (особа А) слезе на Него, во телесен облик, како гулаб, и се чу глас( особа Б ) од небото: „Ти си Мојот возљубен Син( Особа Ц ), во Тебе е Мојата милина.”
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
THE_CHOSEN_ONE
Битие 1:26 - И Бог рече: „Да направиме човек во Нашиот лик, според Нашата сличност, и....
Со кого тоа зборува Бог на почетокот на овој свет....во прво лице множина...
Дали се работи за ментално подвоена личност(за неверници) ил тоа Бог е свето тројство.
Мислев дека зборуваш за овој цитат
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Луѓе бе, хрситијани, аЉо.
Светото Тројстово е составено од Таткото (Отецот), Синот и Светиот Дух. Според религијата сега на земјата е присутен само Светиот Дух од една страна и Сатаната од друга страна, па сеа вие одберете си каде сакате.
Да се вратиме на темата: Се тројца и се едно иако не е може јасно и наликува на, како што некој погоре напиша, инстант кафе, но мора така да се прифати ... 3 во 1.

Нема повеќе богови оти сето ова го прави бог ! Светци нема луѓе и светците се забранети од страна на Библијата, но ние како народ си правиме како сакаме, па “имаме“ светци.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Луѓе бе, хрситијани, аЉо.
Светото Тројстово е составено од Таткото (Отецот), Синот и Светиот Дух. Според религијата сега на земјата е присутен само Светиот Дух од една страна и Сатаната од друга страна, па сеа вие одберете си каде сакате.
Да се вратиме на темата: Се тројца и се едно иако не е може јасно и наликува на, како што некој погоре напиша, инстант кафе, но мора така да се прифати ... 3 во 1.

Нема повеќе богови оти сето ова го прави бог ! Светци нема луѓе и светците се забранети од страна на Библијата, но ние како народ си правиме како сакаме, па “имаме“ светци.
Светото тројство е кај некои христијански цркви прифатено некаде отфрлено, и за едно и за друго си имаат сите свои аргументи, инаку религијата не се владиците и патријасите туку народот - верниците. Оние кои му се молат на св. Никола да ги заштити, или го повикуваат за помош на св. Илија.........
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Да се вратиме на темата: Се тројца и се едно иако не е може јасно и наликува на, како што некој погоре напиша, инстант кафе, но мора така да се прифати ... 3 во 1.
Ова ли е враќање кон темата? :) Чита ли неков воопшто што е темата пред да постира? (Писмото на Исус, а не Тројството) Има ли модератори на овој форум? :)
За Тројството отворив нова тема, Природата на Бог.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Светото тројство и сите негови (а ги имаше многу) ставови , гледања, сфаќања како и сфаќањата на разните природи на Исуса се полд и резултат на конференции собори и прогласи од луѓе. Од ебонити, несторијани, кирил, Аполонијер, Евтихије.... на разни соботи беа напаѓани, отфрлани, прифаќани. И денес христијанството не е единствено попрашањето на троиството.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Се извинувам што пишувам оф-топик...
Бог на земјата најчесто работи преку луѓе. Преку луѓе ја напишал Библијата, преку луѓе ја канонизирал истата, преку луѓе прогресивно ја откривал вистината, преку луѓе го шири евангелието....впрочем и Бог стасна исто така човек за да ја изврши мисијата на искупување на човекот.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Малце расчистив со навредите тука...аман бе луѓе, аман!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мислев дека зборуваш за овој цитат
Па рече дека не пишува колку се во Битие, затоа извадив цитати од Новиот Завет каде се спомнуваат три. Чисто да се види дека не е дело на христијани отпадници, туку уште на почетокот на Библијата и време е така и така ќе остане.

Светото тројство е кај некои христијански цркви прифатено некаде отфрлено, и за едно и за друго си имаат сите свои аргументи,
Да го чуеме(прочитаме) твојот.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Тешко дека ќе се случи тоа маркус. Карактеристично за раководителот е да го крие својот став и својата вероисповед. Така му е полесно да плука врз другите, а самиот, криејќи се во "неопредедленоста", да не биде плукан. Лукаво, но провидно.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Тешко дека ќе се случи тоа маркус. Карактеристично за раководителот е да го крие својот став и својата вероисповед. Така му е полесно да плука врз другите, а самиот, криејќи се во "неопредедленоста", да не биде плукан. Лукаво, но провидно.

Мислиш не е толку препредено и мудро како ова:

Раководителе, што јас верувам, во кои цркви/секти одам и што јас читам тоа тебе нека не те интересира.


имам доста прочитано од нивните книги и може некоја мисла или податок да ми е и од нивните книги, но тоа секако не е аргумент дека јас сум Јеховин Сведок нели? Јас и Коранот го имам читано, па што значи тоа дека сум муслиман? можеби и сум , од кај знаеш :)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не навистина, оставете ги навредите и докажувањата кој колку е поголем....
Дај да го чујам твоето мислење за Тројството...не факти и информации туку како гледаш на тоа.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
brate clenu pisuvaj sekoj den vakvi temi mozda ke uspees nekoi ludje da gi naucis na nesto sto ne go znaele
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Према она што го пишува и како е опишано во светите книги Троиството се Таткото Синот и светиот Дух, но не гледам цврсти докази дека се едно ниту дека се еднакви. Тие постојат независно еденм од друг и хиерархиски подредени еден на друг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom