Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 257 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 183 27,9%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 74 11,3%
  • Tuborg

    Гласови: 53 8,1%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    655
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Егзекли, од кое боли глава од кое ти се гади, од кое имаш пролив. Буквално како цедена чарапа се.
Затоа ги избегнувам. Се надевам дека сите ќе ги избегнуваат.
И или ќе пропаднат или ќе се поправат. Искрено сакам салам македонско пиво.
Ми е срам кога ќе дојди некој странец и сака да проба македонско пиво да му објаснувам колкаво ѓубре се нашите пива.
Па онака ќе му речам да си земи Златен Даб како најарно од македонските и му викам дека не е најсјајно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Само горско, онака лесно пифце и малце алкохол има. Ова староградско го немам пробано ќе го пробам наскоро да видам што пиво е.

Егзекли, од кое боли глава од кое ти се гади, од кое имаш пролив. Буквално како цедена чарапа се.
Затоа ги избегнувам. Се надевам дека сите ќе ги избегнуваат.
И или ќе пропаднат или ќе се поправат. Искрено сакам салам македонско пиво.
Ми е срам кога ќе дојди некој странец и сака да проба македонско пиво да му објаснувам колкаво ѓубре се нашите пива.
Па онака ќе му речам да си земи Златен Даб како најарно од македонските и му викам дека не е најсјајно.
абе многу им го бериш гајлето на странците како фамилија да ти се
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Хајнекен си пијам на посебни пригоди, Амстел низ кафичи и дискотеки (оставаш 100 денари и не се замараш дали ќе ти врати кусур или дали има ситно), а вака домаќински кога се собираме друштво (нова година, први мај, викенд на планина) строго Даб :D

Скопското испиваш едно шише и мислиш дека си испил 20, нема место за повеќе, а другите македонски (Македонско, Горско, Крали Марко..) не ни вреди да се коментират, во водата ставиле малку пиво и ги продаваат...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Хајнекен си пијам на посебни пригоди, Амстел низ кафичи и дискотеки (оставаш 100 денари и не се замараш дали ќе ти врати кусур или дали има ситно), а вака домаќински кога се собираме друштво (нова година, први мај, викенд на планина) строго Даб :D

Скопското испиваш едно шише и мислиш дека си испил 20, нема место за повеќе, а другите македонски (Македонско, Горско, Крали Марко..) не ни вреди да се коментират, во водата ставиле малку пиво и ги продаваат...
Друже во кој град вака? :vozbud:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Даб е најдоброто пиво од Дортмунд и еден од најдобрите Пилс-пива по мене. Не знаев дека имаат и темно, треба да се проба иако сум скептичен кон темните.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Егзекли, од кое боли глава од кое ти се гади, од кое имаш пролив. Буквално како цедена чарапа се.
Затоа ги избегнувам. Се надевам дека сите ќе ги избегнуваат.
И или ќе пропаднат или ќе се поправат. Искрено сакам салам македонско пиво.
Ми е срам кога ќе дојди некој странец и сака да проба македонско пиво да му објаснувам колкаво ѓубре се нашите пива.
Па онака ќе му речам да си земи Златен Даб како најарно од македонските и му викам дека не е најсјајно.
Сум пробал голем број на пива и до сега ниту едно не ми било добро како нашиве Скопско и Даб, посебно Даб во последниве година дена.
Баш тие најпопуларните Амстел, Туборг и Хајнекен се гола вода. Хајнекенот ми е ок ајде ама Амстелот и Туборгот се мочка, ко сок да пијам. Кое ти е тоа пиво без газираност бе. Па и уште благ вкус имаат. Подобро топло чоколадо ќе се напијам барем нема да ме тера да мочам.
За мене пиво мора да има горчина и газираност. Туборг и ладно грч да е, ако му налегнеш нема да го осетиш. Пробај такво нешто со Скопско.

И дај престанете да ги ставате странците на пиедестал, човек исто ко нас ништо не е боље од тебе.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Сум пробал голем број на пива и до сега ниту едно не ми било добро како нашиве Скопско и Даб, посебно Даб во последниве година дена.
Баш тие најпопуларните Амстел, Туборг и Хајнекен се гола вода. Хајнекенот ми е ок ајде ама Амстелот и Туборгот се мочка, ко сок да пијам. Кое ти е тоа пиво без газираност бе. Па и уште благ вкус имаат. Подобро топло чоколадо ќе се напијам барем нема да ме тера да мочам.
За мене пиво мора да има горчина и газираност. Туборг и ладно грч да е, ако му налегнеш нема да го осетиш. Пробај такво нешто со Скопско.

И дај престанете да ги ставате странците на пиедестал, човек исто ко нас ништо не е боље од тебе.
Јас сум последен шо сака да ги става странците на пиедестал. Ама за то шо не не бива не не бива.
Е сега од овие искомерцијализиранитеЧ Хајнекен и мене не ми е нај нај. Туборг е поќе ко за женски или ко за на +50 степени на плажа да се пие.
Воопшто не се топ пива. Амстел мене ми е добар. Како за со друштво ми е тамам. И ефтин и има вкус на хмељ како шо треба и сл.

Значи ако прајш споредба земи Пауланер, Ердингер, Лефе, Стела, па да прајме муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom