Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Појма немам дека го има пивово у Ајриш. Сакаш да кажеш дека точеното е подобро него флашираното ?
Да. Пошо пената што ја добиваш во точеното е како крем. Флашираното е ок, али му фали шмек повеќе.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Да. Пошо пената што ја добиваш во точеното е како крем. Флашираното е ок, али му фали шмек повеќе.
Не сум пиел. Појма немам. Ама у прва прилика ке споделам впечатоци за пената и вкусот, но прво да продадам нешто од дома зашто се работи за Ајриш :ајнапиво:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.583
денес земав од Рамстор, 39мкд, 5мкд е кауција... убаво е, но цената е малку висока ?...но не е безалкохолно , пишува 4% алкохол

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
„Убаво“??
Пфф.... Сок на растварање помешан со пиво. Па уште и се буни за присуството на алкохол. :D

Што не купиш некој Иноспектар? Може само повкусно да биде (и нема да има алкохол). :LOL:


Koлку за информација, еве подолу што сакале да направат - па после си рекле, „заеби сложено е ова, дај да им мавнеме сок на растварање во обично Скопско - за добра свиња нема лоша помија!“ :ROFLMAO:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
денес земав од Рамстор, 39мкд, 5мкд е кауција... убаво е, но цената е малку висока ?...но не е безалкохолно , пишува 4% алкохол

39 денари е многу за пиво !?!?! па и за ваков степ дринк не е многу .[DOUBLEPOST=1460897958][/DOUBLEPOST]
„Убаво“??
Пфф.... Сок на растварање помешан со пиво. Па уште и се буни за присуството на алкохол. :D

Што не купиш некој Иноспектар? Може само повкусно да биде (и нема да има алкохол). :LOL:


Koлку за информација, еве подолу што сакале да направат - па после си рекле, „заеби сложено е ова, дај да им мавнеме сок на растварање во обично Скопско - за добра свиња нема лоша помија!“ :ROFLMAO:
Ова доле десно Tramboise мислам дека го имам виден кај нас и тоа на некој пиволенд. Цената беше 250 ден мислам за 0.3 л .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
Го имам пробано некаде, не ми текнува дали на пиволенд или некаде надвор од земјава. Интересно беше, ама не по мој кеиф. Овошниот вкус беше ОК ама пренагласен.
Не би го пиел редовно. Но мислам дека ова би било интересно за некои специфични прилики, за празници како Бадник и слично...

Патем ова се ламбици, природно се малку кисели заради присуството на лактобактерии во ферментацијата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.583
друга е работата за алкохолот, парадоксот е дека и безалкохолно пиво не смеат ( или мислат дека не смеат ?) да го продаваат вон терминот, а тоа е поентата; исто така поентата за безалкохолно пиво е да биде погодно за професионалните возачи...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Го има некој пробано новото скопско smooth ?
Ја вчера го пробав и не ми е лошо, некако погорчливо ми беше од обичното ама океј си е.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Го има некој пробано новото скопско smooth ?
Ја вчера го пробав и не ми е лошо, некако погорчливо ми беше од обичното ама океј си е.
Баш сакав да прашам какво е. Мене ми рекоа дека е помеко од обичното, нешто слично на Туборг и Хајнекен. Сега ти ме збуни со тоа дека било погорчливо од обичното.
Такво е?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Баш сакав да прашам какво е. Мене ми рекоа дека е помеко од обичното, нешто слично на Туборг и Хајнекен. Сега ти ме збуни со тоа дека било погорчливо од обичното.
Такво е?
Мене лично новото скопско ме потсетува на хајнекенот и воопшто не ми е горчливо. А и не е многу газирано, за разлика од обичното скопско, што го прави лесно за пиење.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Мене лично новото скопско ме потсетува на хајнекенот и воопшто не ми е горчливо. А и не е многу газирано, за разлика од обичното скопско, што го прави лесно за пиење.
Да, мене ми го опишаа потполно исто како што го опиша ти, затоа прашував.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Абе јa не рекoв декa кoјзнaе кoлку е пoгoрчливo, шo знaм мoже и зoштo не ми беше мене убaвo излaденo пa зaтoa ми билo пoгoрчливo. Еве денес пaк ќе гo пијaм пa ќе си нaпишaм пoдетaлнo :D

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Skopsko Smooth, интересен вкус ништо невообичаено, малку помеко, помалку горчливо и помалку газирано, уствари и ко што си кажува самото име смут. Во секој случај добро е што има раздвижување на пазарот на пиво со нови вкусови (без разлика дали се добро или полоши) бидејќи барем јас обожавам да експирементирам и пробувам нови пива, и да си ја проширувам листата на пробани пива.
Следно е Староградско чери и темно, само уште не можам да ги најдам.
Инаку и во Кам имаат нови 2-3 пива полски, Edelmeister Pilsner го пробав и ако некого го интересира доста лошо е не би го пиел по втор пат.:neetaka:
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Го пробав Скопското smooth, одлично е, помалку газирано и многу лесно за пиење.
Лично мене ова многу повеќе ми се допаѓа од обичното Скопско.
Вреди да се проба.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Чим зборите за новово скопско,да се убацам и јас,убаво пиво стварно,далеку подобро од обичното.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom