Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 262 39,5%
  • Златен даб

    Гласови: 183 27,6%
  • Amstel

    Гласови: 65 9,8%
  • Heineken

    Гласови: 74 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 53 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 119 17,9%

  • Вкупно гласачи
    663

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Jas najcesto pijam Skopsko!


SKOPSKO I SE E MOZNO!!!!!
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Кажете ми некој има пробано Shimey со арома на сирење?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.636
Поени од реакции
11.265
Гадно ми е пивото... можам само 2 голтки да се напијам, ништо повеќе...

Уствари, кога сум поднапиен можам и 10 пива да испијам, тогаш ми лежат.. :)
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
скопско дефинитивно и тоа само во стаклено шише.Горско и битолско у пластична флаша ич неми се свига а башка сеа ова новово silver moon многу е добро
 

ЅОНЕ

сакам скопско
Член од
25 јануари 2007
Мислења
588
Поени од реакции
31

СКОПСКО
СКОПСКО е водечки оригинален производ на Пивара Скопје, во чиј вкус уживаат сите вистински љубители на пивото. Во СКОПСКО се ужива дома, сам или со пријатели, во кафулиња, ресторани, на семејни прослави... секаде. Едноставно, вкусот на СКОПСКО е незаменлив и примамлив. Поставувајќи го секогаш задоволувањето на барањата на потрошувачите како главна цел, СКОПСКО знае дека на својот пат може да ги следи само овие два „патоказа“: постојан квалитет и сеприсутност. И ги следи без отстапки, константно вложувајќи во одржувањето на вкусот, квалитетот и во достапност до пивопијците. Зборувајќи за СКОПСКО, навистина е тешко да се издвојат сите значења што овој производ ги има за своите верни консументи. За некои СКОПСКО најдобро ја гаси жедта, за други, пак, најдобро освежува, има најдобар вкус и добра пена, создава целосно задоволство, тоа е вистински симбол на дружење и е „најдоброто од Македонија“. За големината на СКОПСКО, најдобро говори следната бројка: 75% од пазарот на пиво во РМ му припаѓа токму на СКОПСКО. Бидејќи СКОПСКО не е само производ кој ја гаси жедта и „состојка“ за добро дружење туку е и примерен сограѓанин кој се грижи за опкружувањето и ги промовира вистинските човечки вредности во својата земја. На оваа web презентација ќе ви овозможиме да научите нешто ново и корисно, да се информирате за најновите случувања, но, пред сe, добро да се забавувате.
Потекло: МАКЕДОНИЈА:smir:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Фирма: Kulmbacher
Марка: Mönchshof
тип: pilsener naturtrüb
потекло: Kulmbach, Bayern, Deutschland



Ова е maten пилсенер со карактеристичен горчлив вкус. Има интензивен вкус со слаби киселкави траги. Содржи 5,4% Vol. алкохол.

Фирма: Wernesgrüner
тип: pilsener
потекло: Steinberg-Wernesgrün, Sachsen, Deutschland



Ова е лесен пилсенер со карактеристичен горчлив вкус. Нема јак интензивен вкус како повеќето пилсенери. Содржи 4,9% Vol. алкохол.

Фирма: Pilsner Urquell (Plzeňský Prazdroj)
тип: pilsener
потекло: Pilsen (Plzeň), Česká republika



Ова е пилсенер кој всушност е првото пиво кое почнало да се произведува по еден дефиниран рецепт наречен по градот односно пилсенер. Со тоа ова претставува стандардот за сите пилсенери кои подоцна почнале да се прозведуваат според дадениот рецепт. Се одликува со јак интензивен горчлив вкус добиен од хмељот. Содржи 4,4% Vol. алкохол.
 
Последно уредено од модератор:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.399
Поени од реакции
21.961
Фирма: Pilsner Urquell (Plzeňský Prazdroj)
тип: pilsener
потекло: Pilsen (Plzeň), Česká republika



Ова е пилсенер кој всушност е првото пиво кое почнало да се произведува по еден дефиниран рецепт наречен по градот односно пилсенер. Со тоа ова претставува стандардот за сите пилсенери кои подоцна почнале да се прозведуваат според дадениот рецепт. Се одликува со јак интензивен горчлив вкус добиен од хмељот. Содржи 4,4% Vol. алкохол.
Прекрасно пиво, имам одено во Пилзен во пиварата и ни точеа од огромните дрвени бурина кој ги чуваат во огромниот подрум.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Фирма: Budweiser Budvar (Budějovický Budvar)
тип: pilsener (lager)
потекло: Budweis (České Budějovice), Česká republika



Ова е класичен пилсенер со карактеристичен вкус. Се одликува со умерен и остар горчлив вкус добиен од хмељот кој не се чувствува подоцна. Содржи 5,0% Vol. алкохол.

Фирма: Královský pivovar Krušovice
тип: pilsener (lager)
потекло: Krušovice, Česká republika



Ова е пилсенер со карактеристичен вкус. Се одликува со послаб и не толку интензивен горчлив вкус. Содржи 5,0% Vol. алкохол.

Фирма: Královský pivovar Krušovice
тип: schwarzbier (černé)
потекло: Krušovice, Česká republika



Ова е црно пиво со слаб горчлив вкус кој е проткаен со други ароми кои потекнуваат од подолго време складираниот јачменовиот слад кој наликува ко да е пушен односно печен поради што и има и пивото црна боја. Содржи 3,8% Vol. алкохол.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
Фирма: Flensburger
тип: pilsener
потекло: Flensburg, Schleswig-Holstein, Deutschland



Пивото како што кажува типот е пилсенер односно јачменово пиво и има карактеристичен горчлив вкус за овој тип на пива. Ова е релативно јако пиво со релативно висок процент на екстракт што му дава интензивен вкус. Содржи 4,8% Vol. алкохол.
Р.Ѕ. се извинувам за замаглената чаша, ама времево е влажно и топло а пивото е ладно.

Auu brat4e abe ti vo Deutschland da ne si? kako mi go pogodi sega si go pijam. Btw dobar izbor a i toa mi e na mene omileno.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.563
Поени од реакции
22.322
Фирма: Královský pivovar Krušovice
тип: pilsener (lager)
потекло: Krušovice, Česká republika



Ова е пилсенер со карактеристичен вкус. Се одликува со послаб и не толку интензивен горчлив вкус. Содржи 5,0% Vol. алкохол.

samo ednas go imam probano toa pivo i mene mi se dopadna mnogu
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Фирма: Tyskie Górny Śląsk
тип: pilsener (lager)
потекло: Tychy, Polska



Ова е пилсенер кој покрај силниот и интензивен горчлив вкус има и слаби кисели тонови. Содржи 5,6% Vol. алкохол.

Фирма: Küppers
тип: kölsch
потекло: Köln, Nordrhein-Westfalen, Deutschland



Ова е kölsch пиво именувано по градот во кој исклучиво се произведува со сертификат за географско потекло односно Келн. И покрај карактеристичниот горчлив вкус кој го дава хмељот се чувствуваат и мали киселкави тонови како и други ароми кои најверојатно се резултат на различниот начин на ферментирање во споредба со пилсенерите. Содржи 4,8% Vol. алкохол.

Фирма: Oettinger
тип: pils
потекло: Gotha, Thüringen (Oettingen, Bayern), Deutschland



Ова е класичен пилсенер кој има не нешто послабо интензивен но чист горчлив вкус. Содржи 4,7% Vol. алкохол.

Фирма: Oettinger
тип: pils (urtyp)
потекло: Gotha, Thüringen (Oettingen, Bayern), Deutschland



Ова е пилсенер поголем процент на екстракт односно 13,3% што е причина покрај класичниот горчлив вкус да се почувствуваат и други ароми прозведени како од јачменовиот слад така и од поголемото количество на хмељ. Содржи 5,6% Vol. алкохол.

Фирма: Oettinger
тип: alt
потекло: Mönchengladbach, Nordrhein-Westfalen (Oettingen, Bayern), Deutschland



Ова е јачменово пиво со горчлив вкус произведен од хмељот, но има и благи тонови. Темната боја ја има поради тоа што се прави со потемен односно „постар“ поотстоен слад. Содржи 4,9% Vol. алкохол.

Фирма: Oettinger
тип: bock
потекло: Oettingen, Bayern, Deutschland



Ова е bock односно јачменово пиво со повеќе од 16% екстракт кој покрај јакиот интензивен горчлив вкус има и други билни ароми кои поради поголемиот процент на екстракт многу јасно можат да се почувствуваат. Содржи 6,7% Vol. алкохол.
 
Последно уредено од модератор:

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Скоро е 2 сабајле, ги гледам сликиве и лиги ми течат.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Фирма: Oettinger
тип: dunkles hefeweizen (naturtrüb)
потекло: Gotha, Thüringen (Oettingen, Bayern), Deutschland



Ова е матно темно пченично пиво, кое има интензивен блгушкав вкус проплетен со кисели и слаби горчливи тонови како и со други ароми карактеристични за матните пченични пива. Темната боја ја добива од темниот слад односно поради подолгото складирање на пченицата од која се прави сладот. Содржи 4,9% Vol. алкохол.

Фирма: Berliner Kindl
тип: Bock hell
потекло: Berlin, Deutschland



Ова е светол bock кој на почеток има благушкав вкус кој избледнува по него доаѓа слаб горчлив вкус со кисели ноти. Има многу силна арома. Содржи 7,0% Vol. алкохол.

Фирма: Berliner Kindl
тип: Pils
потекло: Berlin, Deutschland



Ова е пилсенер со карактеристичен горчлив вкус. Има умерен интенизтет на арома и вкус. Содржи 4,8% Vol. алкохол.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom