Пиво

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Мистичен, 30 јули 2005.

?

Коe пиво најчесто го пиетe?

 1. Скопско

  157 гласови
  36,4%
 2. Златен даб

  141 гласови
  32,7%
 3. Amstel

  39 гласови
  9,0%
 4. Heineken

  40 гласови
  9,3%
 5. Tuborg

  34 гласови
  7,9%
 6. Beck's

  8 гласови
  1,9%
 7. Други

  71 гласови
  16,5%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. mandrak11

  mandrak11

  Член од:
  27 мај 2016
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Nikšićko tamno pivo je odlično:)
   
  На AceCaleb му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.105
 3. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.643
  Допаѓања:
  3.172
  Becks каде има во Скопјево, тинекс рамстор веро нема друго место?
   
 4. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.105
  BiP - београдското го има по маркетиве. Не се сеќавам дали сме го збореле во темава. Своевремено го рекламираше Колина, судијата, меѓутоа и тогаш кубуреше со квалитет, па почнаа со она богохулие - пакување пиво у пластика и на крај банкротираа. Наводно, сега пиварата е во сопственост на наш Свето. Лагер, стандарден по мене во убава амбалажа, која е скоро иста со старата. Не е некој којзнае каков уникатен вкус, ама не е лошо, ок е.......и што е добро, уште е по промотивни цени, така да може за промена да се мавне некоја флаша....очекувам да го поскапат понатаму.
   
  Последно уредено: 10 мај 2019
  На Che59, beneamata и Ilumious им се допаѓа ова.
 5. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.586
  Допаѓања:
  2.499
  Добро е пивото, засега подобро од нашата конфекција!
   
  На Ska Maniac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. feler

  feler

  Член од:
  5 март 2011
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  293
  Моментално сум во Нимберг предложете пиво и во кои маркети можам да го најдам... Забележав и една пивница близу мене ке ја посетам и неа имам купено лимемнка Bitburger Premium Pils i Turmbraun Premium Pils сеуште несум ги пробал прво ке јадам :ајнапиво: па ке пишам...
   
 7. feler

  feler

  Член од:
  5 март 2011
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  293
  Првото нијанса по горчлив вкус како за мене второто маалку по силен вкус али добри се во глобала ке бива за седенка добри пива... Инаку пробав и Urberau Bell го купив од машина поставена пред зградата 2е стакло и шишето има лик и вкусот нашето горско пиво не ми се допадна. Сега сум зел уште 3 други ке ги пробам па ке пишам (инаку пивата се од маркет и не се скапи да се разбереме уште не сум стигнал по баровите да ги пробам поскапите да нема замерки) А да пиев и Haineken него најмногу пошто девојката беше зела цел пакет (што се разбира женско од пиво :pipi:) и искрено исто како кај нас мн меко пиво да не кажам за девојки....
   
  На krkac, beneamata и ЈуријАркадиевич им се допаѓа ова.
 8. basist

  basist

  Член од:
  25 февруари 2019
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Vo ceska praga sum najdobri piva ?
   
 9. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.225
  Допаѓања:
  7.923
  Пилснер Уркел и Крушовице според мене и евентуално ако те однесе патот до некоја пивница/кафана со сопствено производство, има доста добри крафт пива.
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. hurley

  hurley

  Член од:
  17 мај 2015
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  101
  Да додадам Bohemia Regent ,Kozel и Bernard
  Ургуелот мораш да го пробаш обавезно.
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.586
  Допаѓања:
  2.499
  Мене во Чешка, критериум за фабрички пива ми беа супермаркетите, влезеш снимиш цените и знаеш кој е кој и што е што :)
  Единствено како фан на Крушовице не обраќав пажња, што е поефтино! Исто таму од секое пиво имаш неколку подсорти, така да за љубител на пиво во Чешка требаат минимум 10 дена да проба барем пола од понудата;)
   
  На ahil, krkac и Ilumious им се допаѓа ова.
 12. santelli

  santelli IP

  Член од:
  15 јануари 2008
  Мислења:
  1.572
  Допаѓања:
  472
  Доколку имате можност пробајте Сарајевско тамно пиво... за тие што сакаат темни пива...
   
 13. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.586
  Допаѓања:
  2.499
  Сараевчани растур прават сега со новата линија! Има едно со три видови хмељ , го јаде и БИП и сите пива кои се со понови и поквалитетни технологии!
  Викендов бев во Јунанистан, бог те мазо, не можам да пијам Митос или Фикс, се разнежнив со Будвајзер, Уркуел(Урквел), Козел и Сараевско ....:D:oeoeoe:
   
  На Igorcemk, santelli и Ivica^ им се допаѓа ова.
 14. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.105
  Јунанистан :D
   
  На Ivica^ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.586
  Допаѓања:
  2.499
  Море што ги дупам:D
  Акчли, јас нормално со нив, со обичните луѓе мислам ама како општество не ги онадам под разно;), одам таму, имам бизнис релации и си функционирам нормално! Знам да се зарасправам на граница заради налепницата што ја лепеа и ред други глупости.
  Пиво не знаат да прават, впрочем како и македонците, исти андрак:D:oeoeoe:
   
  Последно уредено: 21 мај 2019

Сподели преку: