Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

• Скопско

Гласови: 171 37,3%
  • Златен даб

Гласови: 146 31,9%
  • Amstel

Гласови: 42 9,2%
  • Heineken

Гласови: 43 9,4%
  • Tuborg

Гласови: 37 8,1%
  • Beck's

Гласови: 9 2,0%
  • Други

Гласови: 75 16,4%

• Вкупно гласачи
    458

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.202
Поени од реакции
13.293
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.771
Поени од реакции
3.375
Becks каде има во Скопјево, тинекс рамстор веро нема друго место?

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.202
Поени од реакции
13.293
BiP - београдското го има по маркетиве. Не се сеќавам дали сме го збореле во темава. Своевремено го рекламираше Колина, судијата, меѓутоа и тогаш кубуреше со квалитет, па почнаа со она богохулие - пакување пиво у пластика и на крај банкротираа. Наводно, сега пиварата е во сопственост на наш Свето. Лагер, стандарден по мене во убава амбалажа, која е скоро иста со старата. Не е некој којзнае каков уникатен вкус, ама не е лошо, ок е.......и што е добро, уште е по промотивни цени, така да може за промена да се мавне некоја флаша....очекувам да го поскапат понатаму.

Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
BiP - београдското го има по маркетиве. Не се сеќавам дали сме го збореле во темава. Своевремено го рекламираше Колина, судијата, меѓутоа и тогаш кубуреше со квалитет, па почнаа со она богохулие - пакување пиво у пластика и на крај банкротираа. Наводно, сега пиварата е во сопственост на наш Свето. Лагер, стандарден по мене во убава амбалажа, која е скоро иста со старата. Не е некој којзнае каков уникатен вкус, ама не е лошо, ок е.......и што е добро, уште е по промотивни цени, така да може за промена да се мавне некоја флаша....очекувам да го поскапат понатаму.
Добро е пивото, засега подобро од нашата конфекција!

Член од
5 март 2011
Мислења
712
Поени од реакции
496
Моментално сум во Нимберг предложете пиво и во кои маркети можам да го најдам... Забележав и една пивница близу мене ке ја посетам и неа имам купено лимемнка Bitburger Premium Pils i Turmbraun Premium Pils сеуште несум ги пробал прво ке јадам :ајнапиво: па ке пишам...

Член од
5 март 2011
Мислења
712
Поени од реакции
496
Моментално сум во Нимберг предложете пиво и во кои маркети можам да го најдам... Забележав и една пивница близу мене ке ја посетам и неа имам купено лимемнка Bitburger Premium Pils i Turmbraun Premium Pils сеуште несум ги пробал прво ке јадам :ајнапиво: па ке пишам...
Првото нијанса по горчлив вкус како за мене второто маалку по силен вкус али добри се во глобала ке бива за седенка добри пива... Инаку пробав и Urberau Bell го купив од машина поставена пред зградата 2е стакло и шишето има лик и вкусот нашето горско пиво не ми се допадна. Сега сум зел уште 3 други ке ги пробам па ке пишам (инаку пивата се од маркет и не се скапи да се разбереме уште не сум стигнал по баровите да ги пробам поскапите да нема замерки) А да пиев и Haineken него најмногу пошто девојката беше зела цел пакет (што се разбира женско од пиво :pipi:) и искрено исто како кај нас мн меко пиво да не кажам за девојки....

Член од
1 март 2010
Мислења
5.394
Поени од реакции
8.271
Vo ceska praga sum najdobri piva ?
Пилснер Уркел и Крушовице според мене и евентуално ако те однесе патот до некоја пивница/кафана со сопствено производство, има доста добри крафт пива.

hurley

the butcher
Член од
17 мај 2015
Мислења
122
Поени од реакции
105
Да додадам Bohemia Regent ,Kozel и Bernard
Ургуелот мораш да го пробаш обавезно.

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
Мене во Чешка, критериум за фабрички пива ми беа супермаркетите, влезеш снимиш цените и знаеш кој е кој и што е што :)
Единствено како фан на Крушовице не обраќав пажња, што е поефтино! Исто таму од секое пиво имаш неколку подсорти, така да за љубител на пиво во Чешка требаат минимум 10 дена да проба барем пола од понудата;)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.274
Доколку имате можност пробајте Сарајевско тамно пиво... за тие што сакаат темни пива...

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
Доколку имате можност пробајте Сарајевско тамно пиво... за тие што сакаат темни пива...
Сараевчани растур прават сега со новата линија! Има едно со три видови хмељ , го јаде и БИП и сите пива кои се со понови и поквалитетни технологии!
Викендов бев во Јунанистан, бог те мазо, не можам да пијам Митос или Фикс, се разнежнив со Будвајзер, Уркуел(Урквел), Козел и Сараевско ....:D:oeoeoe:

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
Јунанистан :D
Море што ги дупам:D
Акчли, јас нормално со нив, со обичните луѓе мислам ама како општество не ги онадам под разно;), одам таму, имам бизнис релации и си функционирам нормално! Знам да се зарасправам на граница заради налепницата што ја лепеа и ред други глупости.
Пиво не знаат да прават, впрочем како и македонците, исти андрак:D:oeoeoe:

Последно уредено:
На врв Bottom