Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

 • Скопско

  Гласови: 173 37,5%
 • Златен даб

  Гласови: 146 31,7%
 • Amstel

  Гласови: 42 9,1%
 • Heineken

  Гласови: 43 9,3%
 • Tuborg

  Гласови: 37 8,0%
 • Beck's

  Гласови: 9 2,0%
 • Други

  Гласови: 76 16,5%

 • Вкупно гласачи
  461

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.963
Поени од реакции
8.680
Stuttgarter Hofbräu od site piva od Stuttgart e najdobro, ali pred nekoja godina se reaktivira edna kultna marka "Wulle".Popularno i slatko e za pienje. Ima i vo 0,5 sisinja. Mislam deka Dinkelacker ja reaktivira markata.[DOUBLEPOST=1547480491][/DOUBLEPOST]

E sega popularnosta moze na poveke nacini da se meri. Iako vo Germanija ima mnogu pivari brojot na sorti koi mozat da se kupat vo cela drzava pa i vo cela pokraina e mal. Zatoa na start odpagjaat malite pivari so poubavite piva. Plus tie piva se poskapi od ovie gore, primer Becks ili Krombacher redovno imas gajba po 10 Evra pa lugjeto kupuvaat. Inace ovaa anketa ne e koe pivo ti e omileno tuku koi piva redovno gi kupuvate za Doma.
Wulle e dobro,nema zbor.

E sega deka pivata ne se omileni vo tie regioni,toa ne mozes onaka od rakav da go demantiras.Krombacher se pie na zapad definitivno mnogu i e sosema korektno pivo.

Site piva se dobri,osven temnite.:гомце::)
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Skopsko,Zagorka bugarsko,Fix grcko,birra moretti italjansko,jelen srpsko
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.025
Поени од реакции
4.748
Skopsko Zlaten-Dab Heineken Tuborg Holsten Edelmeister Darguner-Pilsener Donner Bear-Beer Karlsberg Amstel Oettinger König Müller i.t.n. i.t.n. ... generalno site piva se dobri, ne cuvstvuvam nekoja golema razlika, edino ne mi se dopagjaat mnogu onie piva Radler koi se dosta slabi t.e. imaat samo 1 do 2% alkohol i imaat nekoja aroma na limon !
Isto ima i t.n. bezalkoholni piva so 0% alkohol koi isto taka ne mi se dopagjaat bas mnogu i retko gi koristam !
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
151
Поени од реакции
74
Мојата нова љубов е Кромбахер. Иначе до сега врв ми е Карлсберг.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.669
Јас имам повеќе нови љубови!
20190331_144236.jpg
:D
Уствари сакам да ги пофалам маркетите што почнаа и чешки пива да продаваат, незнам дали Крушовице ќе го донесат, пошто Скопското е по негов рецепт, па да немаат некој договор за недуплирање:(
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.025
Поени од реакции
4.748
Чешки пива има во кам-маркет ... Star of Pilsen / Staroplzeň !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.025
Поени од реакции
4.748
Така се викаат пивата е сега незнам можеби и не се чешки ... само што тоа Плзењ е град во Чешка па затоа ме асоцира на чешко пиво, а чиво е нивното производство незнам, можеби и не се чешки туку од некоја друга држава, но со таков назив на чешки град (Плзењ) кој воедно е и познат по пивото во пошироки европски и светски рамки !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.355
Поени од реакции
10.271
Јас во Чешка тие пива не ги сретнав! Кој знае што мути Кам:cautious:
Полски се најчесто у кам, многу полоши и од горско, за нив горското е премиум. тоа еделмајстерот го пробав еднаш едвај две три голтки може да се напие човек.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.025
Поени од реакции
4.748
Edelmeister-от го имаат во кам и тоа во неколку типови ... светло, темно како и Радлер-лемон верзија !
Штознам го имам пробано неколку пати и не гледам некоја голема разлика во сооднос со другите марки на пива од други маркети како на пр. Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel и.т.н.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.669
Edelmeister-от го имаат во кам и тоа во неколку типови ... светло, темно како и Радлер-лемон верзија !
Штознам го имам пробано неколку пати и не гледам некоја голема разлика во сооднос со другите марки на пива од други маркети како на пр. Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel и.т.н.
Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel се конфекција, марка ама сепак конфекција! Не дека Козелот, Уркуел, Крушовице не се конфекција ама сетики го имаат оној чешки шмек, што ти прави ќејф. Имаат длабочина и вкус на хмељ....
Многу зависи кај се произведуваат! Например Козел има и во Русија, ништо не се разликува од Балтика3 , Туборг и Карсберг во Русија ти се на ниво на Туборгот од Србија што се продава овде па и бетер! Дури и Стерла Артоа таму личи на Скопско, јбг изгледа една бочва само линијата за пакување различна. Досега од конфекцијата што може да се најде овде, капа му симнувам на Уркуелот.
Следниот пат кога ќе идам во Чешка не идам во Прага, правец Плзен, Крушовице и околина:), бар пиво ќе пробувам, не да гледам кинези по Прага:cool:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.355
Поени од реакции
10.271
Edelmeister-от го имаат во кам и тоа во неколку типови ... светло, темно како и Радлер-лемон верзија !
Штознам го имам пробано неколку пати и не гледам некоја голема разлика во сооднос со другите марки на пива од други маркети како на пр. Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel и.т.н.
нема сода, не прави пена, разредено со вода, недефиниран вкус = мочка, не за џабе е 30 денари и тоа дури од полска донесено,
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.669
нема сода, не прави пена, разредено со вода, недефиниран вкус = мочка, не за џабе е 30 денари и тоа дури од полска донесено,
Тоа ти е пиво на ниво на пивата во Лидл, впечаток дека пиеш газиран пијалок со мирис на пиво и додаток на алкохол, за да го задоволи бараниот процент на етикетата! Жив отров:mad:
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.730
Поени од реакции
2.527
Една молба до побратимите во немачка, посебно во регионот на франкфурт. Да споделите некое добро локално пивце по можност да може да се најде на аеродромот јер има 2 саати пауза па да се проба нешто несекојдневно ако е можно.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.293
Поени од реакции
1.137
Една молба до побратимите во немачка, посебно во регионот на франкфурт. Да споделите некое добро локално пивце по можност да може да се најде на аеродромот јер има 2 саати пауза па да се проба нешто несекојдневно ако е можно.
Не знам кои пива, ама знам каде да бараш. Во Рилеј имаш добар избор, а Тегут има најдобар избор. Ова ти е и маркет воедно, така да ако бараш и нешто друго за јадење/пиење. Овие продавници се наоѓаат на терминал 1. Ако си на 2, префрли се со Скајлајнот на 1. 2ката терминал е сиромаштија со маркети.
 
Последно уредено:
На врв Bottom