Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 255 39,2%
  • Златен даб

    Гласови: 182 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,7%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 117 18,0%

  • Вкупно гласачи
    651

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682



Beliebtestes Bier Deutschlands 2018: Das Ranking


1.Rothaus Tannenzäpfle 34,9
2.Krombacher 31,0
3.Erdinger 28,7
4.Paulaner 26,4
5.Franziskaner 26,1
Францисканер за мене е катастрофа пиво,другите сите се во ред.

Најстандардно пиво за Штутгарт и околина нормално е :



Други добри :


upload_2019-1-14_1-20-53.jpeg

 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Stuttgarter Hofbraeu и Dinckelacker се океј :D Предност му давам на првото. Францисканерот ништо посебно, накај лошо, а Ротхаус беше катастрофа, али ваљда дека пиев некое кафеаво/темно пиво, не беше Pils или нешто така :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Stuttgarter Hofbräu od site piva od Stuttgart e najdobro, ali pred nekoja godina se reaktivira edna kultna marka "Wulle".



Popularno i slatko e za pienje. Ima i vo 0,5 sisinja. Mislam deka Dinkelacker ja reaktivira markata.[DOUBLEPOST=1547480491][/DOUBLEPOST]
E sega popularnosta moze na poveke nacini da se meri. Iako vo Germanija ima mnogu pivari brojot na sorti koi mozat da se kupat vo cela drzava pa i vo cela pokraina e mal. Zatoa na start odpagjaat malite pivari so poubavite piva. Plus tie piva se poskapi od ovie gore, primer Becks ili Krombacher redovno imas gajba po 10 Evra pa lugjeto kupuvaat. Inace ovaa anketa ne e koe pivo ti e omileno tuku koi piva redovno gi kupuvate za Doma.
 
Последно уредено:

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Stuttgarter Hofbräu od site piva od Stuttgart e najdobro, ali pred nekoja godina se reaktivira edna kultna marka "Wulle".



Popularno i slatko e za pienje. Ima i vo 0,5 sisinja. Mislam deka Dinkelacker ja reaktivira markata.[DOUBLEPOST=1547480491][/DOUBLEPOST]

E sega popularnosta moze na poveke nacini da se meri. Iako vo Germanija ima mnogu pivari brojot na sorti koi mozat da se kupat vo cela drzava pa i vo cela pokraina e mal. Zatoa na start odpagjaat malite pivari so poubavite piva. Plus tie piva se poskapi od ovie gore, primer Becks ili Krombacher redovno imas gajba po 10 Evra pa lugjeto kupuvaat. Inace ovaa anketa ne e koe pivo ti e omileno tuku koi piva redovno gi kupuvate za Doma.
Wulle e dobro,nema zbor.

E sega deka pivata ne se omileni vo tie regioni,toa ne mozes onaka od rakav da go demantiras.Krombacher se pie na zapad definitivno mnogu i e sosema korektno pivo.

Site piva se dobri,osven temnite.:гомце::)
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
45
Skopsko,Zagorka bugarsko,Fix grcko,birra moretti italjansko,jelen srpsko
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Skopsko Zlaten-Dab Heineken Tuborg Holsten Edelmeister Darguner-Pilsener Donner Bear-Beer Karlsberg Amstel Oettinger König Müller i.t.n. i.t.n. ... generalno site piva se dobri, ne cuvstvuvam nekoja golema razlika, edino ne mi se dopagjaat mnogu onie piva Radler koi se dosta slabi t.e. imaat samo 1 do 2% alkohol i imaat nekoja aroma na limon !
Isto ima i t.n. bezalkoholni piva so 0% alkohol koi isto taka ne mi se dopagjaat bas mnogu i retko gi koristam !
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Мојата нова љубов е Кромбахер. Иначе до сега врв ми е Карлсберг.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас имам повеќе нови љубови!
20190331_144236.jpg
:D
Уствари сакам да ги пофалам маркетите што почнаа и чешки пива да продаваат, незнам дали Крушовице ќе го донесат, пошто Скопското е по негов рецепт, па да немаат некој договор за недуплирање:(
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Чешки пива има во кам-маркет ... Star of Pilsen / Staroplzeň !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Така се викаат пивата е сега незнам можеби и не се чешки ... само што тоа Плзењ е град во Чешка па затоа ме асоцира на чешко пиво, а чиво е нивното производство незнам, можеби и не се чешки туку од некоја друга држава, но со таков назив на чешки град (Плзењ) кој воедно е и познат по пивото во пошироки европски и светски рамки !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Јас во Чешка тие пива не ги сретнав! Кој знае што мути Кам:cautious:
Полски се најчесто у кам, многу полоши и од горско, за нив горското е премиум. тоа еделмајстерот го пробав еднаш едвај две три голтки може да се напие човек.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Edelmeister-от го имаат во кам и тоа во неколку типови ... светло, темно како и Радлер-лемон верзија !
Штознам го имам пробано неколку пати и не гледам некоја голема разлика во сооднос со другите марки на пива од други маркети како на пр. Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel и.т.н.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Edelmeister-от го имаат во кам и тоа во неколку типови ... светло, темно како и Радлер-лемон верзија !
Штознам го имам пробано неколку пати и не гледам некоја голема разлика во сооднос со другите марки на пива од други маркети како на пр. Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel и.т.н.
Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel се конфекција, марка ама сепак конфекција! Не дека Козелот, Уркуел, Крушовице не се конфекција ама сетики го имаат оној чешки шмек, што ти прави ќејф. Имаат длабочина и вкус на хмељ....
Многу зависи кај се произведуваат! Например Козел има и во Русија, ништо не се разликува од Балтика3 , Туборг и Карсберг во Русија ти се на ниво на Туборгот од Србија што се продава овде па и бетер! Дури и Стерла Артоа таму личи на Скопско, јбг изгледа една бочва само линијата за пакување различна. Досега од конфекцијата што може да се најде овде, капа му симнувам на Уркуелот.
Следниот пат кога ќе идам во Чешка не идам во Прага, правец Плзен, Крушовице и околина:), бар пиво ќе пробувам, не да гледам кинези по Прага:cool:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Edelmeister-от го имаат во кам и тоа во неколку типови ... светло, темно како и Радлер-лемон верзија !
Штознам го имам пробано неколку пати и не гледам некоја голема разлика во сооднос со другите марки на пива од други маркети како на пр. Karlsberg, Tuborg, Heineken, Amstel и.т.н.
нема сода, не прави пена, разредено со вода, недефиниран вкус = мочка, не за џабе е 30 денари и тоа дури од полска донесено,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom