Пејсажи (исклучиво ваши дела)

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277


Панорама од 10тина фотки, бои, левелс ништо немам пипнато, се е ко шо искочи од апарат. Само малку ја зачистив водата имаше ѓубренца и тргнав едно суво дрво од кадар.
Пејсаж се слика МАКСИМУМ пола сат ПО излез на сонце или пола сат ПРЕД заоѓање на сонце
То не е закон, то е УСТАВ во фотографирање на пејсажи.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.454
Поени од реакции
7.885
Пејсаж се слика МАКСИМУМ пола сат ПО излез на сонце или пола сат ПРЕД заоѓање на сонце
То не е закон, то е УСТАВ во фотографирање на пејсажи.
Тоа е правило, а правилата може да се кршат :) поради слабиот динамички опсег на твојот апарат требало да ја праиш ХДР барем за небото. Е сеа не знам дали во тој случај би имало хало околу дрвјата... еххх не е лесно ова :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Пејсаж се слика МАКСИМУМ пола сат ПО излез на сонце или пола сат ПРЕД заоѓање на сонце
То не е закон, то е УСТАВ во фотографирање на пејсажи.
Тоа е правило, а правилата може да се кршат :) поради слабиот динамички опсег на твојот апарат требало да ја праиш ХДР барем за небото. Е сеа не знам дали во тој случај би имало хало околу дрвјата... еххх не е лесно ова :)
Знам и знам, ама случајно шетав со жена ми и ми упадна у око и го шкрапнав и не приметив дека немам RAW стаено, брат ми ми го беше изместил цел апарат. Пробах со HDR ама нема доволно информации околу небото нема текстура и само погрдо го прави. тоа е тоа :)

Ај после колоквиуми може ќе изманипулирам некое небо :) од друго место :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.454
Поени од реакции
7.885
После колоквиуми можеш пак да поминеш, сиигурно ќе биде уште поубаво. Крајот на ноември е најубав период за фотографирање надвор :)
И Лет3 тогаш можеш и на пладне да направиш убава фотографија :P
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
После колоквиуми можеш пак да поминеш, сиигурно ќе биде уште поубаво. Крајот на ноември е најубав период за фотографирање надвор :)
И Лет3 тогаш можеш и на пладне да направиш убава фотографија :P
хаха па на пладне и заоѓа сонцето сега :D
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
16
нешто последно што фотнав чекам критики коментари и сл :)
п.с. јас лично сум љубител на црно бела фотографија па незнам вас како ќе ви се допаднат :)
 

Attachments

Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216


Некаде во Тракија
--- надополнето: 31 јануари 2012 во 13:44 ---


Село Долни Воден, Източни Родопи
--- надополнето: 31 јануари 2012 во 14:08 ---


Како да препливам до таму...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom