Пефкохори

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Пефкохори се наоѓа на внатрешната страна на полуостровот Касандра, со прекрасен поглед на заливот Торонеос, а оддалечено е од Солун 107 км. Името го добива по богатата борова шума која го опкружува ( пефко – борово дрво; хорио – село ). Во Грција е познато уште и под името "Kapsochora", бидејќи во минатото неколку пати било спалувано од страна на пиратите. "Kapsochora", значи запалена земја.
Комбинацијата на зеленило и мирисот на боровите и тиркизно синото море, секако ќе допринесат за вашиот одмор да биде како од бајките. Освен тоа, Пефкохори го красат преубва црква, стариот плоштад, тесни улички со расцветани лимонови стебла, долга песочна плажа, осветлено шеталиште крај море, кое со првите вечерни часови потполно го меннува својот изглед. Тогаш станува центар на сите случувања, а за тоа допринесуваат и бројните таверни, рибни ресторани, пицерии и барови.


Пефкохори е познато и помеѓу Грците, кои тука често доаѓаат на викенд одмор. Овде има се што може да ви затреба на вашиот одмор: бројни хотели, рент а кар агенции, супермаркети, продавници, амбуланта, аптека, пекара и пошта. За најмладите има салони за забава на деца, луна парк, игротека на отворено...

Ако сакате да поминете одмор во кој ќе бидете ослободени од секојдневните обврски, да уживате во прекрасната песочна плажа, вкусот на грчката храна, мирисот на боровата шума, во звуците на морето, долги прошетки... тогаш Пефкохори е вашиот вистински избор.
Кога сте во Пефкохори, имате можност да посетите неколку места: Излет на вечната планина Олимп, чудесните манастири Метеори, крстарење по заливот Торонеос и најубавото крстарење покрај брегот на Света Гора, прошетка низ Солун, посета на винскиот подрум Акритас, пештерата Петралона, посета на водениот парк.

Ваше мислење за Пефкохори?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Значи најубаво место на краците! Најубава плажа, најчисто е морето во овој предел, има најмногу локали за шетање навечер и има најубави гркињи! :icon_mrgr:
На одмор во Грција идам 14тина години по ред и ~пола од овие одмори ми се токму тука! <3
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615Јако место е, на шетање сум бил таму, не сум бил сместен. Плажата и водата се топ, градчето онака.
Битно стубот го иам сликано успешно XD
/sigmundfreud
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855


За 1ви мај, кога сум бил ептен малечок, сум се искакал во пелени точно кај стубов. И имам олд скул слики баш тогаш, но незнам кај ми се. :icon_lol:
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.066
Поени од реакции
955
сум бил,убаво е ,целиот прв крак е преубав
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Сум ги прошетал првиот и вториот крак... Третиот нормално не (иако сум модератор на религија, сепак не сум геј :pos:)
Со друштво најјако сум поминал Калитеа... (диско, миско, кладилници, стриптиз барчиња.... :D )
А фамилирајно најубаво, најмирно, и најзелено.. Хањоти...
Пефкохори е исто супер, и можеби има најмногу топлес задници... но не е ништо подобро од другите местенца :)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Плажата полна камења (n)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
На плажа не сум бил , на шетање навечер ми остави супер впечаток . Почист е и поефтин од Ханиоти и Калитеа , барем мене така ми се виде !
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Se mislam pomegu Pefkoxori i Kalithea...Vo Kalithea ima edno novo family hotelce na plaza koja izgeldase ubavo. Anyone koj bil na dvete mesta da dade sporedba.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.723
Поени од реакции
12.153
Ваше мислење за Пефкохори?
Скоро се вративме па како за првпат одење на првиот крак, можам да кажам - одлично. Таверни ресторани, слаткарници и фастфуд (земи и ојси што се вели) колку ти душа сака. Има и доста маркети, одлично снабдени. Ако го споредувам со Неи Пори, поживо место е, поголемо, но со помали плажи (Неи Пори е со ептен широки плажи) и што е фалинка за тие места на првиот крак (немало слушам ни во Ханиоти), без тушеви и чешми на плажа. Споредено со Ханиоти и Полихроно, Пефкохори лично повеќе ми фати око заради водата, синозеленкаста, бистра и без камења и ежеви (освен веднаш до пристаништето). Водата ме потсети на онаа кај Сарти, на вториот крак, слична боја и бистра. Што беше најбитно, цело место беше многу чисто.
Цените беа од 3-5 евра по лежалка/пијалок, гиро за понети беше 2.2 до 2.5 евра, храната по ресторани класична од 8-12 евра. Се на се убаво.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Може ли некој да ми каже дали Пефкохори е ок за со мало дете? мислам на гужва, ветрови ово оно?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Јас се мислам од калитеа,полихроно,ханиоти,пефкохори, значи цела надолжна линија , каде е најбистра водата и на плажите да не се се со лежалки и да нема толку многу гужва, и да не е толку скапо, ефитно да е и одпирлика да не знае колку е студио за двајца?
 
C

cige

Гостин
Јас се мислам од калитеа,полихроно,ханиоти,пефкохори, значи цела надолжна линија , каде е најбистра водата и на плажите да не се се со лежалки и да нема толку многу гужва, и да не е толку скапо, ефитно да е и одпирлика да не знае колку е студио за двајца?
Плажите се кристални на сите 4 места, меѓутоа се поскапи од паралија и лептокари и има гужва, ама многу поубави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom