Пефкохори

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
да се разбира дека е послако преку агенција ама барем не се замараш да најдиш :)
Со нас агенцијата толку не се замараше шо не оставија на почеток на Пефкохори, а од агенција ни рекоја барајте го газдата на студиото по телефон. На господинот грк( намерно со мала) го мрзеше да се мрдни од апартманите и практично изгубивме еден саат мафтајќи се угоре-удолу. И уште кога појдовме појма немаше која соба била за нас, а господата од агенција беа толку љубезни шо ни на телефон не креваа. За тие пари шо ги потрошивме зборување во роаминг ќе останевме уште еден ден :D
Taка да не, со агенција се замараш ми се чини дупло повеќе него во своја режија да одиш.
Со агенција уште еднаш no way.
 
C

cige

Гостин
Со нас агенцијата толку не се замараше шо не оставија на почеток на Пефкохори, а од агенција ни рекоја барајте го газдата на студиото по телефон. На господинот грк( намерно со мала) го мрзеше да се мрдни од апартманите и практично изгубивме еден саат мафтајќи се угоре-удолу. И уште кога појдовме појма немаше која соба била за нас, а господата од агенција беа толку љубезни шо ни на телефон не креваа. За тие пари шо ги потрошивме зборување во роаминг ќе останевме уште еден ден :D
Taка да не, со агенција се замараш ми се чини дупло повеќе него во своја режија да одиш.
Со агенција уште еднаш no way.
кажи која агенција е тоа да се знае
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
кажи која агенција е тоа да се знае
Далас Унион прв и последен пат.
Последниот ден беше посебно впечатлив, собите се напуштаат во 9, автубост не зема во 2,30. Во меѓувреме се мафтаме по хотели кои наводно знаеле дека сме од таа агенција и ќе ни дозволеле да ги оставиме куферите, парите, пасошите my ass, ни ги лупнаа во лобито и ни рекоја на ваша одговорност се.
На враќање автобусот пред граница некаде му пукна гума и не можеше шоферот да ја смени и така одевме со дупната гума едвај до граница. Секоја мала вдлабнатина на патот ми се чинеше ко кратер.
Скопје среќно стигнавме тек во 10 вечерта негде ( без апсолутно никаков застој на граница):D
 
C

cige

Гостин
Далас Унион прв и последен пат.
Последниот ден беше посебно впечатлив, собите се напуштаат во 9, автубост не зема во 2,30. Во меѓувреме се мафтаме по хотели кои наводно знаеле дека сме од таа агенција и ќе ни дозволеле да ги оставиме куферите, парите, пасошите my ass, ни ги лупнаа во лобито и ни рекоја на ваша одговорност се.
На враќање автобусот пред граница некаде му пукна гума и не можеше шоферот да ја смени и така одевме со дупната гума едвај до граница. Секоја мала вдлабнатина на патот ми се чинеше ко кратер.
Скопје среќно стигнавме тек во 10 вечерта негде ( без апсолутно никаков застој на граница):D
Пиши им го ова на фејсбук страната, нареди го како коментар на сите слики. Јас нешто слично направив на една агенција што регрутира студенти за Америка. И после мене почнаа и други да се отвараат.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Пиши им го ова на фејсбук страната, нареди го како коментар на сите слики. Јас нешто слично направив на една агенција што регрутира студенти за Америка. И после мене почнаа и други да се отвараат.
На пиши-бриши сме со нив, ама за друг пат кој да ме праша како шо јас си го споделувам моето искуство, па нека одат на ризик со нив :D
Убаво си поминав Пефкохори освен тоа првиот и последниот ден замарањата за работи кои си ги уплатил на агенцијата и таа треба тоа да го направи место тебе. Toa шо не беа достапни уште појќе ти ги крева сафрите во моментот. Нешто налик Јупитер :D
 
C

cige

Гостин
На пиши-бриши сме со нив, ама за друг пат кој да ме праша како шо јас си го споделувам моето искуство, па нека одат на ризик со нив :D
Убаво си поминав Пефкохори освен тоа првиот и последниот ден замарањата за работи кои си ги уплатил на агенцијата и таа треба тоа да го направи место тебе. Toa шо не беа достапни уште појќе ти ги крева сафрите во моментот. Нешто налик Јупитер :D
Плаќаш агенција за да не се влечеш по жешкото со куфери по куќи.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Плаќаш агенција за да не се влечеш по жешкото со куфери по куќи.
Напротив , јас што поради познавање на јазик (грчки) што поради фактот што не љубам друг да ме вози , секогаш сум одел со свој превоз и најчесто во своја режија .
Жал ме фаќа кога ќе ги видам луѓето што одат преку агенции .
Превозот , историја за себе ! Автобуси од времето на дедо Ное , почнуваат да собираат патници (клиенти) од 11 па до 15-16 часот а лугето ги иселуваат накај 10-11 , со куфери и деца чмаат по дворовите и шанковите на т.н. хотели . Автобусите скоро никогаш не се на време или списоците не им се ажурирани , нема тура што нема стресови .
Маќедонија вечна , со напатени маќедончиња , додека ги има !
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Друштво какво е времето во овој период?Топло ли е ?
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Дечки ме интересира некој што бил скоро у Пефкохори да ми каже, црквата што е у центар бучна е често? Пошто смештајот што го гледам е одма од спротива, и едино тоа ме кочи, дане не може да се спие од камбани навечер..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom