Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Еве го филтерот за прочистување на загадениот воздух при согорување на цврсто гориво или дрва и е извршено тестирање преку ЕУРОМАК КОНТРОЛ и е извршено мерење на загадувачки супстанци и цврсти честички прашина во отпадни гасови и покажа дека прочистувањето на прашината е 45% а е голем процентот и на гасовите.Но кога се изврши повторно мерње ќе покаже по добри резултати или требе да биде преку 50% бидејќи е зголемен филтерот. ,https://m.facebook.com/vojo.ushevski.5
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Еве го филтерот за прочистување на загадениот воздух при согорување на цврсто гориво или дрва и е извршено тестирање преку ЕУРОМАК КОНТРОЛ и е извршено мерење на загадувачки супстанци и цврсти честички прашина во отпадни гасови и покажа дека прочистувањето на прашината е 45% а е голем процентот и на гасовите.Но кога се изврши повторно мерње ќе покаже по добри резултати или требе да биде преку 50% бидејќи е зголемен филтерот. ,https://m.facebook.com/vojo.ushevski.5
Честички - нечестисчки, филтер 45%, гледај да не се отруеш со јаглерод моноксид или загушиш со јаглерод диоксид, во затворен простор...
Го видов видеото, пак треба надвор да одат тие гасови, не во соба.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Честички - нечестисчки, филтер 45%, гледај да не се отруеш со јаглерод моноксид или загушиш со јаглерод диоксид, во затворен простор...
Го видов видеото, пак треба надвор да одат тие гасови, не во соба.
Целиот дим што се ствара при согорувањето излегува надвор но преработен преку филтерот и во него останува дел од прашината и дел од гасовите и се свара талог на дното во истиот а тој клип со извадени ќунци само проверувам дали излегува дим и дали и колку мириса и одма ги ставам ќунците па така во собата немам никакви отрови од гасови.Ако сакаш и ако можеш стави ги двата клипа на оваа тема.Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Нај лесно е да навредуваш но да сработиш нешто е по тешко.Што се однесува до филтерот и тоа е успех мој бидејќи сум имал срце да вложам во него 2.500 евра и да го користам кај мене и да допринесам околу загадувањето а што се однесува до Перпетууммобиле јас го направив да врти и без вода а ако е на течение снагата е по голема за три пати и можеш да аплицираш за колку киловати сакаш а ти кажи нешто околу триењето за термо динамиката па нешто и за месечината.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Kонечно ја завршив машината за производство на секаков вид Енергија со еднаш вложен енергенс или Перпетуммобиле,Уште нее конечно пуштена но имам показател дека ќе работи и овие денови ќе гледам да ја промовирам јавно преку некоја од телевизиите и може да се јави некој кој сака да има таква машина но ќе гледам прво да се јави Елем ЕСМ или Мепсо бидејќи водите се во сопственост на државата а они ќе сакаат на течение да ја постават машината бидејќи на течение на вода снагата се зголемува за три пати од колку без течение а на викендици или во планина или кај што нема инсталирано мрежа ќе се произведуваат машини со еднаш вложен Енергенс.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ако некој сопсвеник на компанија го видел и прочитал погоре напишаниот пост на овој форум која е голем потрошувач на Електрична Енергија па нека е и железара слободно нека ме контактира да вложи во една таква машина и да има сопствено производство на таква енергија во својот двор, А може и некој нивни близок што прочитал да го извести,Поздрав
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Ако некој сопсвеник на компанија го видел и прочитал погоре напишаниот пост на овој форум која е голем потрошувач на Електрична Енергија па нека е и железара слободно нека ме контактира да вложи во една таква машина и да има сопствено производство на таква енергија во својот двор, А може и некој нивни близок што прочитал да го извести,Поздрав
...колку една 2 мегаватна ??? кај може да се види технолошкиот демонстратор во функција ???
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Зошто досега не направи една мала централа и не се поврза со системот па да се опариш како Ангушев и други ???
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
...колку една 2 мегаватна ??? кај може да се види технолошкиот демонстратор во функција ???
Во првата моја објава огласувам дека е на повидок да работи но ме фати ладно за работа бидејќи машината ми е надвор и ја покрив со најлон но ако си компанија сигурно имаш некој слободен простор да ја однесеме тамо машината и да ја довршам за едно месец дена и одма правиме 2 мегаватна.Пред да ја однесеме кај тебе ќе ти ја презентирам машината како ќе работи и ти требе да одлучиш дали понатаму или не или сега машината е закочена инаку отиде но нели рековме требе да ја испитам уште малку или мора да дојдеш на лице место.Поздрав Напомена /нема да оди на течение на вода или ќе работи на страна или во твојот двор со еднаш вложен енергенс.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Зошто досега не направи една мала централа и не се поврза со системот па да се опариш како Ангушев и други ???
Сум немал и немам намера да се збогатам но тоа што сум си го поставил како задача ќе го направам.
Автоматски споено мислење:

Neka kreni strujata uste malce, ke go molite Vojo.
Едно време шала им стоеше на мојата посветеност околу градбата на таква машина но јас одамна ја препознав потребата од истата и стално си викав дека можеби сега за сега не ја сакаат но самото време ќе се намести да биде неопходно производството на енергија да биде на тој начин.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
58 мин. Еве ви едно ново клипче од филтерот.
13 јули 2021 ·
Браво Војо, од колку време работа на шпоретот се собира кило од тој тарот што го мериш..??
Автоматски споено мислење:

Сум немал и немам намера да се збогатам но тоа што сум си го поставил како задача ќе го направам.
Автоматски споено мислење:


Едно време шала им стоеше на мојата посветеност околу градбата на таква машина но јас одамна ја препознав потребата од истата и стално си викав дека можеби сега за сега не ја сакаат но самото време ќе се намести да биде неопходно производството на енергија да биде на тој начин.
....збогатувањето не е заради да диплиш пари , туку за да имаш ресурси да финансираш развој на проектот.Да ангажираш тим и помошници и експерти.Без тим и развој остануваш Војо фантазерот кој си поставил задача.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom