Патување во Египет

Член од
5 март 2018
Мислења
15.471
Поени од реакции
17.109
Живеел неколку месеци, работел, ама далеку од фул тајм жител, така да она што го збори Кано држи вода.

Russia’s consul general in Hurghada, Viktor Voropayev, told local news agency TASS the victim is 23-year-old Russian “V. Popov,” saying he was not a tourist, but had been living in Egypt for several months, the Daily Beast reported
На сите сајтови различно прочитав. Како и да е, турист или локалец, треба да ти фали нешто во главата да пливаш во необележана зона, поготово таму каде нападите од ајкули зачестија.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.619
Поени од реакции
7.379
Здраво, планирам накај Септември да одам Египет на одмор преку аурора агенцијата, ме интересира за таму за факултативните излети, дали ќе можам сам да најдам нешто како локална агенција за посетување на тамошните занимливости.
И препорачајте што да се види таму и кои се најдобрите места за посетување, да си напрам некоја шема.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
750
Поени од реакции
1.208
Здраво, планирам накај Септември да одам Египет на одмор преку аурора агенцијата, ме интересира за таму за факултативните излети, дали ќе можам сам да најдам нешто како локална агенција за посетување на тамошните занимливости.
И препорачајте што да се види таму и кои се најдобрите места за посетување, да си напрам некоја шема.
За ексурзиите барај ги српски зет имаш и фан страна. Околу хотели ако сакаш мир и плажа оди во soma bay регион. Настрана од гужви и преубава локација.

Јас бев во Sheraton Soma Bay преку Аурора. Преубав хотел, прекрасна услуга, храна, плажа.

И ако можеш да си дозволиш 10-14 денови за да посетиш повеќе места. 7 дена во Египет се премалку.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.619
Поени од реакции
7.379
За ексурзиите барај ги српски зет имаш и фан страна. Околу хотели ако сакаш мир и плажа оди во soma bay регион. Настрана од гужви и преубава локација.

Јас бев во Sheraton Soma Bay преку Аурора. Преубав хотел, прекрасна услуга, храна, плажа.

И ако можеш да си дозволиш 10-14 денови за да посетиш повеќе места. 7 дена во Египет се премалку.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sea Star Beau Rivage хотелот ми фати око за таа цена, а за овие српски зет таму можам да ги најдам негде или како? Или со пишење на фб? И со каква валута функционираат таму дали ќе треба менвање евра во нивна валута?
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
750
Поени од реакции
1.208
Sea Star Beau Rivage хотелот ми фати око за таа цена, а за овие српски зет таму можам да ги најдам негде или како? Или со пишење на фб? И со каква валута функционираат таму дали ќе треба менвање евра во нивна валута?
Примаат евра и долари, никаков проблем не е. Инаку околу контакт пробај на фб да ги исконтактираш. Јас одев преку Аурора на екскурзиите, но овие биле подобри али од после разбрав, не дека ние лошо поминавме. Немам лош коментар за Аурора, а за Египет ич. Ниту еден минус во ништо, би одел уште 100 пати


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
250
Поени од реакции
561
Sea Star Beau Rivage хотелот ми фати око за таа цена, а за овие српски зет таму можам да ги најдам негде или како? Или со пишење на фб? И со каква валута функционираат таму дали ќе треба менвање евра во нивна валута?
Еден совет само, ако веќе не си сменил, терај со долари, очекуваат бакшиш во долари све иде у долар таму, ако си сменил веќе евра и тие бркаат работа ама ќе треба да ги мењаш у хотел, мислам повеќето имаат менувачници у стил на банкомат.
 
Член од
20 март 2021
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво, според вас што е подобро да се посети Cairo или Luxor?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.321
Поени од реакции
21.784
Дали има некој искуство со Arabia Azur Resort Hurghada ?
 
Член од
20 септември 2023
Мислења
153
Поени од реакции
831
Здраво, според вас што е подобро да се посети Cairo или Luxor?
Малку доцна одговарам, но можеби ќе му помогне на некого во изборот…

Двете тури се супер, со тоа што според мене Луксор е малку понапорен од Каиро. Ало одиш само на една тура, тогаш која и да ја одбереш подоцна ќе викаш требаше на другата да одам. Првиот пат го посетив Каиро, а вториот пат Луксор. После првиот пат реков веќе никогаш 7 дена во Египет и вториот пат пак отидов 7 дена :icon_lol: Најубаво е да си таму 14 дена и да ги посетиш двете места, во спротивно е препренапорно. Се трга во 12/1 сабајле, се враќаш исто време или +1-2 часа наредниот ден. Долг пат, претопло време, премногу пешачење и пренапорни продавачи/скамери и сл. Нареден пат кога би одел во Египет не би отишол на ниту една тура.

Инаку во локалните агенции, како што пишале и други на темава, се дупло пониски цените за сите екскурзии. Нашиве агенции го нудеа Каиро за 70/80/90 евра од човек, а ние двајца бевме за 80 долари со тура на Пирамиди, ручек во Гиза, посета на Националниот музеј, крстарење по Нил и некоја парфимерија колку што се сеќавам. Реално повеќе пари ќе потрошиш на вода и ќенеф, отколку што ќе те кошта турата.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
Vojso Tunis e OK, ne bi rekol deka e nesto posebno ama ima interesni raboti da se vidat i ima OK mesta ako sakas da lezis na plaza. Poveketo raboti se poeftini od egipet, mada dobri restoranti ne se bas eftini ali imas izbori... Mene jadenjeto poveke mi se dopaga vo tunis, imaat miks na mediteranska, francuska i africka kujna, kuskusot im e odlicen a jadev i nekoj cudni variacii na jagnesko so smokvi i suvo grozje sto ima da go pamtam cel zivot, ona u mrzenci e daaaleku od toa. Lokalno pivo i alkohol e eftino ako si po rakija imaat dobra rakija od smokva, pravat dobar koktel od toa so sok od kalina... E sega ne e bas destanacija na koja bi se vratil a vo egipet sekogas bi idel, nekako pointeresen mi e.

Ako sakas istorija kartagina i koloseumot vo el jem vredi da se vidat. Za razlika od Rim vo El Jem nema mnogu turisti ke mozes na mira da go razgledas i da se slikas... Ima dosta muzei, dosta istorija od rimska i feniciska doba i normalno islamisticka istorija i kultura.

Za odmor bi ti go preporacal Sousse... Ubava golema medina dobro ocuvana, eftini (20-30evra) 3-4 zvezdi hoteli na 1 min od dobra plaza ili ako sakas high end imas izbor i za toa. Samara beach i Marijam ili taka nesto od plazive najveke mi se dopadnaa mada ima dosta...

Hammamet isto go falat ama mene mi se vide malo nekako. Sousse e dobro povrzano za day trips pa so voz mozes sekade da prosetas...

Imaj na um i deka treba da si akdevatno oblecen ako ides u medinata ili el jem, sepak se konzervativni i aj za nas ne tolku ali za zenski treba da se pokrieni... So angliski se taka taka, arapski, francuski pa i turski brka rabota.

Od april do sepetemvri ti e najbolje za odmor, imaj na um deka ovde i sneg znae da padne ne e kako egipet.

Egipet i Maroko se bolji destinancii se na se, ali i ova e dobro.
Здраво Кано, истеравме тунис, бевме во Сус, ајде некој збори пиши за Џерба, доста ефтини понуди од атлантис годинава
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Здраво Кано, истеравме тунис, бевме во Сус, ајде некој збори пиши за Џерба, доста ефтини понуди од атлантис годинава
denovive koga ke imam malku poveke vreme da sednam na komp... u momentov i jas patuvam niz azija.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
denovive koga ke imam malku poveke vreme da sednam na komp... u momentov i jas patuvam niz azija.
Кано, го откажаа чартерот за Џерба, неможат да наполнат авион, се јавив проверив во сите агенции, истото го кажуваат, дај друга идеја...турција??? каде???
плажа, ама и да има што да се посети да се прошета
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.540
Поени од реакции
4.369
Кано, го откажаа чартерот за Џерба, неможат да наполнат авион, се јавив проверив во сите агенции, истото го кажуваат, дај друга идеја...турција??? каде???
плажа, ама и да има што да се посети да се прошета
Иди Олудениз (Турција) ако можеш да се снајдеш со агенции.
Турција обично нема такви плажи али ова место е исклучок.
Плажата е ко грчкиве плажи, всушност местово е како залив и затоа плажата е толку убава. Ете провери го местово на интернет види дали те бендисува.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.026
Поени од реакции
951
Иди Олудениз (Турција) ако можеш да се снајдеш со агенции.
Турција обично нема такви плажи али ова место е исклучок.
Плажата е ко грчкиве плажи, всушност местово е како залив и затоа плажата е толку убава. Ете провери го местово на интернет види дали те бендисува.
se ubavo, ama nema nisto na okolu, sakame nekoj den da odime i do grckite ostrovi da prosetame i do toa grobnicite sto se vo karpite ova e mn daleku
 

Kajgana Shop

На врв Bottom