Патување во Египет

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
02.07.2022
...да се уплати дестинација „Египет“ за годишен одмор, па со еднодневно крстосување со брод, пливајќи да се доживее бистрината на морската вода околу бродот и истите пливачи туристи бидат нападнати и изедени од ајкула во толку органзизран аранжман е повеќе од трагично.


...ист ден, во различен брод, две туристки биле изедени од иста ајкула во Црвено Море во заливот Sahl Hasheesh, Hurghada и тоа во присуство на најмалку дваесет мажи од кои ниеден не се осмелил да направи нешто да ја спасат жената која се борела за својот живот пливајќи со последни сили само со една рака и нога, додека другите екстремитети завршиле во устата на ајкулата, трагично и жалосно, да се нема харпун, пушка, спасувачка екипа било што да се фрли во морската вода чадор, столица да се одземе вниманието на ајкулата, а не со мобилен да се сними настанот цели минути додека ајкулата ја распарчувала туристката од Австралија.
...страшно!
avstrija ne avstralija... vakvi raboti se slucuvaat sekade pogotovo koga e potoplo i obicno na otvoreno more/okean. dzabe harpun i cuda ako e tolku daleku od brodot, a dur da i se pristapi bezbedno so brod se ke bide zavrseno. neznam zosto posle prviot incident ne ja zatvorile plazata i ne gi soprele turite. ova e voobicaena praktika u sekoja normalna drzava ali eve denes zatvorile.

ima dosta plazi tamu sto imaat zastitini mrezi, denovive plivanje samo u takvi dur ne se ulovi ajkulata.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
avstrija ne avstralija... vakvi raboti se slucuvaat sekade pogotovo koga e potoplo i obicno na otvoreno more/okean. dzabe harpun i cuda ako e tolku daleku od brodot, a dur da i se pristapi bezbedno so brod se ke bide zavrseno. neznam zosto posle prviot incident ne ja zatvorile plazata i ne gi soprele turite. ova e voobicaena praktika u sekoja normalna drzava ali eve denes zatvorile.

ima dosta plazi tamu sto imaat zastitini mrezi, denovive plivanje samo u takvi dur ne se ulovi ajkulata.
...штом била 68 годишна и се пуштила да плива покрај бродот не очекував дека би била од Австрија, сепак едитирано!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Јас у септември ќе одам....ме уплашивте сега:(:vozbud:
u princip vakvi raboti se desavaat ednas sekoj 10tina godini... nemas gajle. na kraj kraeva plivaj na zastitenite plazi. ke si prasas kade imaat mrezi, imas nekolku u cel toj del hurgada/sharm el-shaikh/soma
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.465
Јас бев во 2019та и годинава пак во истиот резорт Мераки. Плажите им се поделени како со заливчиња ама сите се заградени со мрежи и на секоја имаш по неколку lifeguards кој одма даваат опомени ако се приближвиш накај мрежите. Чак на едната страна од резортот е и градската плажа која мрежата ја има поставено уште подалеку (подлабоко) од самиот резорт.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Нема полош начин да умреш од ова. :(
Вие што ќе одите внимавајте.
 
Ф

Флеш

Гостин
Од агенциите,која е најдобра со понуда да биде вклучено крстарење+Гиза/Каиро
 
Член од
13 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
7
Здраво, во план сме за одмор во египет, моментално разгледувам во Аурора и СамаХолидеј агенциите. Имаат доста понуди на хотели, генерално сите изгледаат убаво, но според reviews на гугл и боокинг па и не се баш сјајни. Се мислам дали да барам хотел во Хургада или малку на страна во Сома Беј, некако таму хотелите инаат значително подобри искуства.. Вака како подобри што разгледав на кратко се Albatros Beach Club (ex. Albatros Amwaj Blu Beach) и Mercure Hurghada Hotel. Има некој одено во овие хотели, или да преложи хотел од искуство. Битно ми е да е чисто и храната да е океј. Секоја помош е добредојдена!
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Здраво, во план сме за одмор во египет, моментално разгледувам во Аурора и СамаХолидеј агенциите. Имаат доста понуди на хотели, генерално сите изгледаат убаво, но според reviews на гугл и боокинг па и не се баш сјајни. Се мислам дали да барам хотел во Хургада или малку на страна во Сома Беј, некако таму хотелите инаат значително подобри искуства.. Вака како подобри што разгледав на кратко се Albatros Beach Club (ex. Albatros Amwaj Blu Beach) и Mercure Hurghada Hotel. Има некој одено во овие хотели, или да преложи хотел од искуство. Битно ми е да е чисто и храната да е океј. Секоја помош е добредојдена!
албатрос....ако сакаш луксуз едини се four seasons и mariott
 
Член од
13 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
7
албатрос....ако сакаш луксуз едини се four seasons и mariott
За Албатрос читав дека има многу плима осека и е плитко морето, највеќе ме предомислува тоа. Како е Palm Beach resort? Исто не сакам да има многу забулени па да не сакам од соба да излезам хах
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Здраво, во план сме за одмор во египет, моментално разгледувам во Аурора и СамаХолидеј агенциите. Имаат доста понуди на хотели, генерално сите изгледаат убаво, но според reviews на гугл и боокинг па и не се баш сјајни. Се мислам дали да барам хотел во Хургада или малку на страна во Сома Беј, некако таму хотелите инаат значително подобри искуства.. Вака како подобри што разгледав на кратко се Albatros Beach Club (ex. Albatros Amwaj Blu Beach) и Mercure Hurghada Hotel. Има некој одено во овие хотели, или да преложи хотел од искуство. Битно ми е да е чисто и храната да е океј. Секоја помош е добредојдена!
Toplo go preporachuvam Meraki resort, adults only hotel.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
За Албатрос читав дека има многу плима осека и е плитко морето, највеќе ме предомислува тоа. Како е Palm Beach resort? Исто не сакам да има многу забулени па да не сакам од соба да излезам хах
Мераки е убав за млади и имат мн забави ,само балканци се ,е сега сакаш да нуркаш? фамилијарен си?......египет е муслиманска земја и нинџите се неизбежни ама тие не се пикет толку по хотелите....мај/сеп балканци...окт/март скандинавци и остали
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Sheraton Soma Bay.. завршен муабет


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom