Парфеми

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Подолго време размислував за купување на niche парфем. Но со оглед на нивната висока цена и ограничена можност за претходно тестирање на истите, тоа се некако се одлагаше. Затоа сакам да изразам огромна благодарност и комплетна поддршка за @Psyside за кого случајно разбрав токму овде, на форумот. Од неговиот каталог одбрав неколку деканти од дизајнерски парфеми и го контактирав во пп со молба да ми каже нешто повеќе за niche парфемите. Човекот веднаш ми одговори и телефонски ми се јави и ме замоли да му кажам кои ми се омилени парфеми. Му пратив слика од мојата мини колекција на парфеми и веднаш ми сугерираше да ги отфрлам дизајнерските парфеми што ги одбрав и според мојот вкус за парфеми ми предложи неколку niche парфеми кои сметаше дека повеќе ќе ми прилегаат. Веднаш да кажам дека воопшто не погрешив што го прифатив неговиот предлог. По негова препорака ги нарачав:
Layton - Parfums de Marly
Naxos - Xerjoff
Sycomore - Chanel
Aventus - Creed
А гратис од него ги добив примероците од најскапите niche парфеми:
Richwood
Alexandria II
Pikovaya Dama
Од досега тестираните сум воодушевен, 10/10, но, за вкусовите нема да зборувам овде. Шишенцата од декантите исто така се одлични, внимателно спакувани да не дојде до оштетување при транспортот.
Човекот е исклучително стрплив и професионален, сака да им помогне да луѓето да донесат правилна одлука и да се задоволни од нивниот избор на парфем. Ми посвети повеќе од 40 мин. од неговото време објаснувајќи ми ги нотите и предностоте на секој niche парфем посебно. Да не должам повеќе, само сакам топло да му го препорачам @Psyside на секој кој сака да ги искуси niche парфемите по пристапни цени. Јас веќе се навлеков на нив, иако ќе продолжам и во иднина да ги користам и дизајнерските, но niche парфемите се навистина нешто посебно, без синтетички својства на парфемот (или со помалку изразени), нуклеарна трајност и уникатност.
Уште еднаш благодарност до @Psyside и се надевам дека и во иднина ќе продолжи со истиот ентузијазам и професионалност во работењето, а дека неговата понуда уште повеќе ќе се зголемува!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Sase_Ohrid Најголема сатифакија е задоволен парфемџија, или уште поголема кога ќе погодам парфеми на "слепо" :D

Со среќа да се прскаат, и фала ти ептен за пофалните зборови, секогаш спремен за соработка за ферчини како тебе (y)
 
Член од
19 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
7
Луѓе, бидејќи досега немам нарачувано од странство, би сакал да ве прашам за ваше искуство со нарачка на парфеми преку интернет сајтови од странство. Пред се, ме интересира царинењето. Колку што ми е познато парфемите не спаѓаат во обични пратки и мислам дека сите би требало да се царинат. Или пак, грешам и не е така? Или и за нив важи онаа истата граница од 90 евра, како и кај обичните пратки?
Понатаму, со оглед дека голем дел од онлајн сајтовите не нудат достава до кај нас, ме интересира кои сајтови ги користите за нарачка? Има ли некои добри? Како стојат со понуда и цени?
Однапред ви благодарам на одговорите. Поздрав
 
Член од
17 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
2
Луѓе, бидејќи досега немам нарачувано од странство, би сакал да ве прашам за ваше искуство со нарачка на парфеми преку интернет сајтови од странство. Пред се, ме интересира царинењето. Колку што ми е познато парфемите не спаѓаат во обични пратки и мислам дека сите би требало да се царинат. Или пак, грешам и не е така? Или и за нив важи онаа истата граница од 90 евра, како и кај обичните пратки?
Понатаму, со оглед дека голем дел од онлајн сајтовите не нудат достава до кај нас, ме интересира кои сајтови ги користите за нарачка? Има ли некои добри? Како стојат со понуда и цени?
Однапред ви благодарам на одговорите. Поздрав
Иако немам премногу парфеми нарачувано за да извадам статистика, сепак моето искуство е дека не се плаќа царина. Сум нарачувал и не сум платил дополнителни трошоци. Нормално ова го мислам за нарачка на еден парфем до 100мл. Иначе сајт со пристојни цени за достава не сум нашол и нарачувам преку eBay, само внимавај од кого нарачуваш моите искуства засега се позитивни. За деканти добар сајт со пристојни цени за достава го знам fragrantworldshop.com, португалски е и декантите се оригинални.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
преку ибеј иам земено и ако парфемот беше околу 70е ме царинеа едно 20е што горе доле му дојде ко од тука да го купам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Другари, каде може во Скопје да се најде Givenchy?
Cosmo и Анабела во Сити мол нема и многу оскуден избор имаат во последно време.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Другари, каде може во Скопје да се најде Givenchy?
Cosmo и Анабела во Сити мол нема и многу оскуден избор имаат во последно време.
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Givenchy parfemi nema veke podolgo vreme vo MK, edino nesto kako zaliha ako ostanalo.
Dzirni na fragnance.mk mislam deka ima nekolku.
Другари, каде може во Скопје да се најде Givenchy?
Cosmo и Анабела во Сити мол нема и многу оскуден избор имаат во последно време.
Автоматски споено мислење:

 
B

Beck's

Гостин
mi treba Acqua di Parma Blue mediterano Cipresco di Toscana i Cartier Lenvol

Kaj moze da gi najdam
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Aqua di Parma во Cosmo ги има.

Cartier едно време ги имаше само во Cosmo, па само во Анабела, а сега ги нема никаде. Слично е и со Givenchy, не знам зошто така....изгледа не им се продаваат.

Cartier l'envol јас од Анабела си го купив, врв. Не сакам да го трошам дури. Ќе мора да го повторам.
 
B

Beck's

Гостин
Одлична соработка и комуникација со @Psyside. Го земав Pikovaya Dama by Xerjoff за девојка ми, по негова препорака и сега мисли дека ја сум некој експерт :D Паѓа у несвест сеа со парфемот а и ја покрај неа. Доста долго трае парфемот, околу 24+ часа, се осеќа дури и после туширање. Проектира доволно за да осетат тие околу тебе али да не замараш народ.:cool:
Kolku go zede parfemov?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom