Парфеми

Член од
23 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
Issey Miyake Nuit 125ml (99%)купен пред 2 дена од шатци на -40% попуст 3020 денари, го продавам 2500 денари.
 

Attachments

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Одлична соработка и комуникација со @Psyside. Го земав Pikovaya Dama by Xerjoff за девојка ми, по негова препорака и сега мисли дека ја сум некој експерт :D Паѓа у несвест сеа со парфемот а и ја покрај неа. Доста долго трае парфемот, околу 24+ часа, се осеќа дури и после туширање. Проектира доволно за да осетат тие околу тебе али да не замараш народ.:cool:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Одлична соработка и комуникација со @Psyside. Го земав Pikovaya Dama by Xerjoff за девојка ми, по негова препорака и сега мисли дека ја сум некој експерт :D Паѓа у несвест сеа со парфемот а и ја покрај неа. Доста долго трае парфемот, околу 24+ часа, се осеќа дури и после туширање. Проектира доволно за да осетат тие околу тебе али да не замараш народ.:cool:
Со среќа да се користи, мило ми е дека и го погодивме, фала ти за убавите зборови!

Исто, одлична комуникација :cool:
 
Член од
19 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
7
Здраво луѓе. Продавам околу 99,9% полн (искористени се само 2 шприцања за тестирање) Mont Blanc Legend Intense (Франција) тоалетна вода од 100 мл., којашто веќе не се произведува. Купен е пред неколку дена од наша реномирана парфимерија (нема реклама) и отворен е пред помалку од 1 ден. Производството му е од 2013г. - годината кога e излезен во продажба. За тие што не се запознаени, станува збор за еден од најдобрите парфеми од понудата на Mont Blanc (според рејтинзите на fragrantica најдобро рангиран од целата нивна понуда со 4.25 рејтинг поени од преку 1100 гласови). Парфемов веќе скоро никаде не може да се најде во цел свет, освен по тотално нереални цени на интернет (воглавно eBay) и тоа по неколку пати поголема цена од вистинската. Јас на слепо го купив последното шише од парфимеријата, а никаде на друго место го немам видено на залиха кај нас - ниту во парфимерија ниту онлајн. Не би ме чудело буквално да е последеното што беше во продажба во Скопје, а и во цела Македонија. Инаку парфемов има карактеристична метална нота којашто не е за секого, а секако не е за мене. Шишето е доста тешко доста и делува поприлично премиум, а баш добро доловува што има во него со неговата сива металик боја. Мирисот и презентацијата делуваат како да станува збор за доста поскап парфем, но не е така. Има некоја свежина во себе, но спаѓа во категорија на парфеми за најразлична намена и може да се носи скоро во секоја ситуација. За оној што сака вакви парфеми апсолутно може да биде "signature" и за него, да се послужам со англиски речник ова би можело да биде "holy grail" или "masterpiece". За друг не го препорачувам, освен ако не е колекционер на парфеми. Ова е веројатно последна шанса да го набавите по приступачна цена. Го продавам заедно со неговата кутија и со декларација. За да не ги наведувам нотите што ги содржи, а коишто пред се овошни и благи, посетете ја fragrantica или basenotes на пример.
Деновиве, а особено викендов можам да ви набавам и повеќе други нови (неотворени) и оригинални парфеми и тоа по одлична цена, коишто веќе потешко може да се најдат, така што слободно прашајте ако нешто ви треба. Еве уште еден многу редок парфем, а којшто многу колекционери сакаат да го имаат: Lanvin Avant Garde (Франција) тоалетна вода. Го има во шишиња од 50 и 100 мл. Инаку ова е еден од ретките парфеми кој како нота и тоа главна ја има пчелин восок. Многу добар парфем, особено за колекционери (го имам и јас). Според мене ова е поприлично унисекс парфем, иако официјално е за мажи. Ако сакате благи парфеми со доминантна нота на пчелин восок или мед, овој парфем би требало да е супер за вас. Исто како и Legend Intense, мириса поскапо, а и овој веќе некое време не се произведува и воглавно, со некои исклучоци, само на eBay и сл. може да се најде и тоа неколку пати поскап се разбира. Убедливо најдобриот и најпопуларниот парфем за мажи од Lanvin. Впечатливо име - Avant Garde и интересно шише и дефинитивно ја збогатува колекцијата на било кој колекционер.
Може да набавам и многу други парфеми, и тоа и машки и женски, а и не само постари туку и понови. Пишете ми во приватна порака само кој ве интересира и ќе ви кажам дали ќе може да ви го набавам и по која цена. Ви одговарам во рок од 1 ден и доколку ви одговара веднаш ви го набавувам.
Mont Blanc Legend Intense и Lanvin Avant Garde може и да ги тестирате ако сакате од кај мене затоа што ги имам, а бидејќи тестер мислам дека кај нас никаде нема да може да најдете. Понудава не важи постојано, туку воглавно е со краток рок и тоа пред се за време на викендов, а за понатаму можно е да имам можност за набавка, но за тоа ќе треба дополнително да се консултирам.
А Legend Intense инаку секако дека го продавам, бидејќи не сум некој голем колекционер, а мирисот не е баш за мене.
Поздрав на сите и секое добро.
 
Член од
19 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
7
Поздрав луѓе. Ова е дополнување на мојот претходен пост и проширување на понудата на парфеми коишто ги продавам.
Значи станува збор за 4 парфеми од 100 мл. од коишто 3 се купени пред неколку дена од наша парфимерија во Скопје и тестирани само со по неколку прскања, што значи повеќе од 99% полни. Станува збор за Mont Blanc Legend Intense (шишето е од првата година на формулација - 2013), Lanvin Avant Garde (2017) и Paco Rabanne 1 Million Prive (2019). Сите 3 ги продавам со нивните оригинални кутии и со декларациите.
А четвртиот парфем којшто го продавам е Kenzo Homme Night, којшто е купен пред неколку години од друга наша парфимерија, но мирисот си е сосема ок. Колку што се сеќавам ист е како и на почетокот. Искористена е околу една третина од парфемот, што значи дека околу 65% е полн. Не знам каде му е кутијата, но одоздола си има налепница на којашто пишува колкава милилитража е и каде е произведен - Франција. Всушност сите 4 се произведени во Франција. А ако би погаѓал би рекол дека последниов највеќе има шанса да е од 2014 - годината кога е излезен во продажба.
Што се однесува до цените, сите поприлично се намалени отколку нормалните (на времето) во парфимериите, со тоа што веќе сите многу тешко може да се најдат, ако воопшто и може некаде да се најдат. Со исклучок на интернет (пред се eBay), кога всушност се неколку пати поскапи од нормалните цени. Донекаде е исклучок 1 Million Prive, но и тој веќе се поретко се наоѓа кај нас.
Значи Mont Blanc Legend Intense и Lanvin Avant Garde ги продавам по 50 евра секој, 1 Million Prive за 60 евра, а Kenzo Homme Night за 30 евра. Или во пакет сите 4 за 150 евра. Може и мало намалување ако земете 3 или барем 2 парфеми, затоа што цените секако не се апсолутно фиксни. Инаку затоа што во моментов ми е потребен кеш преферирам да ги продадам, но можни се и евентуални замени со други парфеми. Доколку ги немате пробано ако сакате може и да ги тестирате на лице место и воедно да се уверите во автентичноста, односно оригиналноста на парфемите. Нормално парфемите си имаат и свои бач кодови коишто може веднаш преку мобилен телефон онлајн да ги провериме, а може и да се скенира бар кодот со апликација каде што покажува 100% автентичност. Како и да е, и двете ги имам направено, така што воопшто да не се двоумите и да бидете апсолутно сигурни дека добивате 100% оригинални парфеми и тоа по доста поволни цени. Да имав нешто повеќе кеш во моментов веројатно немаше ни да се замарам да ги продавам, но сепак...
Ако пак, ве интересира некој друг парфем слободно прашајте ме, затоа што има шанса да ви го набавам, но за тоа нормално не можам да гарантирам.
Ви благодарам на сите за одвоеното време. Поздрав и секое добро.
 
Член од
19 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
7
Добро вечер на сите.
Ова е update на мојот претходен пост со еден парфем помалку, но и со намалени цени.
Значи, продавам 3 оригинални дизајнерски парфеми, купени со попуст од наши реномирани парфимерии во Скопје и тоа:

1. Paco Rabanne 1 Million Prive 100ml edp (преку 99% полн) - 50 евра или 3100 денари
2. Mont Blanc Legend Intense 100ml edt (преку 99% полн) - 40 евра или 2500 денари
3. Kenzo Homme Night 100ml edt (околу 65% полн) - 25 евра или 1550 денари
Цена за сите 3 заедно: 100 евра или 6200 денари

Доколку Ве интересира нешто повеќе за парфемите прочитајте ги погоре моите 2 претходни поста на истава тема или слободно прашајте ме во приватна порака.
Поздрав

20210225_193639.jpg 20210225_193640.jpg 20210225_193646.jpg 20210225_193647.jpg 20210225_193946.jpg 20210225_194309.jpg 20210225_195020.jpg 20210225_202133.jpg 20210225_202404.jpg 20210225_202405.jpg 20210225_202745.jpg 20210225_202746.jpg 20210225_203459.jpg 20210225_203415.jpg 20210225_203460.jpg 20210225_204417.jpg
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Сеуште не се осеќам комотно за споделување на целата колекција т.е. нејзино вклучување во системот на декантирање. Сепак како наоаѓам поконстантни извори и сум посамоуверен дека би можел да ги обезбедам откако ќе се потрошат, малце по малце додавам нови во каталогот. Сепак ова ми е хоби, а не бизнис, и не би си дозволил заради продажба да не можам да користам некој од нив, моментална ситуација со блокирање на транспорт не ги прави работите полесни секако...... Во каталог има додаено неколку нови парфеми меѓу кои и Creed Aventus & Chanel Sycomore. Повеќе инфо на линкот, додатни информации = пп.

https://luxdecantsmk.com/katalog/#p=1
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Барам сличен парфем на Calvin Klein One кажете некој.По нетов викаат Penhaligon's Quercus е скоро ист но не знам дали го има во мк
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Барам сличен парфем на Calvin Klein One кажете некој.По нетов викаат Penhaligon's Quercus е скоро ист но не знам дали го има во мк
Не ти се свиѓа доволно CK One или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom