Парфеми

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
Вчера не ги фати сликите што ги прикачив а сакав да ве прашам дали се заебав со изборот(т.е за тие пари дали има подобри кај нас)

Lacoste Blank-Pure
Dolce & Gabbana The One
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@Македонец
Ако ти се свиѓаат не си се заебал ич. Вкусови си се у прашање. Ако си ги зимал по препорака ондак си можел и боље. Мада The one и не е така лош избор.

@Bonnie and Clyde
Топоини си се. И фленкерите им се солидни и на двата.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
@Македонец
Ако ти се свиѓаат не си се заебал ич. Вкусови си се у прашање. Ако си ги зимал по препорака ондак си можел и боље. Мада The one и не е така лош избор.
Пробав преку 15 парфеми на тестери, само овие 2 се разликуваа од другите. За лакостата сум сигурен дека се заебав пошто ектремно кратко трае.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Пробав преку 15 парфеми на тестери, само овие 2 се разликуваа од другите. За лакостата сум сигурен дека се заебав пошто ектремно кратко трае.
Ако е така ондак прскај и на гардероба,повеќе се задржува на текстил. Боље побрзо да го потрошиш него џабе да го потрошиш. Или на местста кај шо прскаш стави прво нешо ко помада али без мирис да е, и тска се зголемува траење. Ја неможам тоа пошо помада и слични ствари неможам да поднесам али функционира.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Ги земaв oвие двa

не да си се заебал си ја наебал, и двата не траат

Едно прашање до Clen
помеѓу Azzaro Chrome Legend и Chrome Sport, кој е подобар, првиот викаат дека мириса синтетички а вториот дека слабо трае и слабо проектира
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@koletheman
А кој не мириса синтетички? :)) Не ги прават од природни состојки, се е хемија внатре е сеа кој каков квалитет користи така да муабетот е кој мириса понесинтетички.
Леџендот го земав лани и искрено е еден од најтрајните и со најголема проекција од сите што ги имам. Не мириса синтетички, некако овошно мошусен мирис ми е, модерен е, младалачки а далеку од шема парфемиве. Башка 125мл е.
Спортот е ултра свеж цитрус али не сум го пробал за траење.
Завуси шо сакаш, ако сакаш цитрус иди на Спорт ако сакаш нецитрус траење и проекција цел ден ондаг иди на леџенд.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.503
Од сите парфеми што сум ги користел, само Блек Џекот, некои на точење и еден со зелена течност (не ми текнува како се викаше), траеле неколку дена и на алиштата се осеќало дека е испрскано парфем.

Но сите тие парфеми мирисале неколку дена само на алиштата, не се осеќале премногу кога ќе поминеш покрај некој. Имам приметено дека има луѓе кои ќе поминат, парфемот им се осеќа во задните 10 метра кои ги изоделе. Предлог за некој таков силен машки парфем?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
Тom Ford - Neroli Portofino, - што и да се каже малце е, влага у топ 3 летни, заедно со Aventus, и Reflection Man. Иначе не е јак како нив, али многу многу пријатно мириса, неверојатна нероли-бергамот магија.

Предлог за некој таков силен машки парфем?
Тerre D'Hermes, L'Eau d'Issey Pour Homme, Kenzo Pour Homme, летни - со свежи елементи, а доста јаки.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@Psyside Фордов го донеле у Еликсир,таму го пробуев ааали не држи кај мене а и ме потсеќа на мирис у кујна кај комшии ки мал шо идев шо ме нервираат :) Иначе споредбата со 4711 е спот он, истиот мирис ми е а разликата у цена е огромна.

Се подновив и со Hermes, парфемот е топоини за времево и за малце поладно, за у лето не е,можда само навечер.
 

Attachments

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
@Psyside Фордов го донеле у Еликсир,таму го пробуев ааали не држи кај мене а и ме потсеќа на мирис у кујна кај комшии ки мал шо идев шо ме нервираат :) Иначе споредбата со 4711 е спот он, истиот мирис ми е а разликата у цена е огромна.

Се подновив и со Hermes, парфемот е топоини за времево и за малце поладно, за у лето не е,можда само навечер.
Не сум јас толку строг со временски периоди и слично, доволно е "свеж" да помине и во лето....

Neroli Portofino е сличен со наведениот парфем, само првите 20-на минути, после идат у различен правец, иначе спомените се страшно поврзани со перцепција за мирисни ноти, кај многу луѓе вклучувајќи ме и мене, ова е голем проблем па така разноразни врвни парфеми добивале негативна оцена заради одредена нота која не поврзува со одреден спомен.

NP не е нешто посебно комплексен или уникатен парфем, но премногу пријатно - ми мириса, знам дека и перформансите му се просечни мада на мене трае 10+ али преку се поминувам за ваква креација, ептеееенн ми се свиѓа, пред него ми се само Aventus/Reflection Man од летни/пролетни парфеми.
Што пари се од прилика парфемиве?:)
50-70 евра.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
@Psyside Еее тоа, портофино ме потсеќа на југословенска пуцвал плава тетка пошо комшикава таква беше. Глупа работа пошо супер си е парфемот ама нема шанси да го користам. Али пак не ми смета да го осетам на друг аааали егоистот на шанел не го можам,едини парфем што не го можам.
Иначе планирам сеа арапскиве да ги пробам,al rehab,rasasi,ajmal... имаш искуство некое со нив? Или па со италјанскине monoteme ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
Хахахах тоа е тоа :D

Сеедно, немам искуство со тие, имам со Montale, ако нешто ти значат - Dark Aoud, многу добар - во иста категорија со Jubilation XXV, али далеку :D
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
Хахаха ти кажав дека е врв, ама не ти се допаѓаше, ти се смени мислењето а? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom