Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имаше еден текст од Сабато, пишуваше дека порано луѓето не сакале да бидат во исто друштво со арамии, им било срам. Сега дојде време да ни пропагираш дека е нормално да се украде.
Мислам дека луѓето се доволно паметни, и не толку наивни за да паднат на фори како твојава. Иначе не би го напишал ова.
Реалноста е таа и тоа не само овде, туку по цела земјина кугла.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Се надам дека ова истово им го збориш коа идеш да агитираш.
Гласајте вие за Вмро за мене да ми капне некое тендерче.
Бидејќи тоа е нормално. :angel:
Автоматски споено мислење:

Мислам дека луѓето се доволно паметни, и не толку наивни за да паднат на фори како твојава. Иначе не би го напишал ова.
Реалноста е таа и тоа не само овде, туку по цела земјина кугла.
Значи сметаш дека Македонците се доволно искомпроминтирани и неморални крадењето пари од буџетот да им изгледа како нормална работа?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Има начини како се прави без да се оштети никој.....ќе се земе од некој што милиони направил до сега, и некоја трошка ќе земам и јас на пример.....да не објаснувам, не е се така црно бело како што изгледа. Ако се спомне тендер одма луѓето на криминал им асоцира, уствари може да биде и друго. Има мал милион начини, и тоа е секаде у свет така нека не ве лаже никој.
Епа затоа пријателе цел свет е во лајна.
Баш е црно и бело. Намали им моќ да одлучуваат, намали им буџет, скрати број на вработени и непотребни служби, па за некоја година ќе се вратиме во нормала.
Не може во светска криза, државата да зголемува буџет, кога не создава ништо, освен што зема од другите. Штом е криза, народот помалку има, државата исто ќе затегне ременот, ако не, тогаш за некоја година, каматата ќе си го земе своето.
Од сам старт правите грешка, очекувате да добиете од државата, која НЕ создава ништо, за да ви даде, треба од другите да земе.

А за ова " ќе се земе од некој што милиони направил" , машала машала и ти си како комунистите :cautious:, да им земеме на тие што имаат, па после дел за нив, трошки за нивните следбеници.Ќе се караме,не така :ајнапиво:
Кога се работи за пари, сите забораваме на универзалните правила, не земај од комшијата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Се надам дека ова истово им го збориш коа идеш да агитираш.
Гласајте вие за Вмро за мене да ми капне некое тендерче.
Не треба ништо да кажам....доволно е што им имам помогнато на повеќето, и знаат дека секогаш може да се обратат за помош кај мене. Знаат дека не сум лаком, дека сум искрен и лојален и никад никого немам заебано.
Ако добро ме процениле и овде знаат некои што човек сум.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не треба ништо да кажам....доволно е што им имам помогнато на повеќето, и знаат дека секогаш може да се обратат за помош кај мене. Знаат дека не сум лаком, дека сум искрен и лојален и никад никого немам заебано.
Ако добро ме процениле и овде знаат некои што човек сум.
Лојален си кога сакаш да украдеш од буџетот, во смисла што би го поделил пленот со уште некој од сектата ДПМНЕ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Не треба ништо да кажам....доволно е што им имам помогнато на повеќето, и знаат дека секогаш може да се обратат за помош кај мене. Знаат дека не сум лаком, дека сум искрен и лојален и никад никого немам заебано.
Ако добро ме процениле и овде знаат некои што човек сум.
Многу лојален у пичку матер, за нив трошки (прашање е и тоа дали ќе добијат) за тебе тендерче.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Има начини како се прави без да се оштети никој.....ќе се земе од некој што милиони направил до сега, и некоја трошка ќе земам и јас на пример.....да не објаснувам, не е се така црно бело како што изгледа. Ако се спомне тендер одма луѓето на криминал им асоцира, уствари може да биде и друго. Има мал милион начини, и тоа е секаде у свет така нека не ве лаже никој.
За овие милионски суми не зборувам, тука си има провизии....проблемот е што 15% или јаче е многу лакомо. До кај 5% е сосема нормално....во тоа се гледа домаќинлукот.
Отвараме бесконечна тема.....се зависи од карактерот на луѓето. Спореди ги Мицковски и партијата позади него со опозитот и донеси одлука, нема што друго да ти кажам.
Да, партијата позади него видовме како домаќински менаџираше со тендерите минатиот пат, онака по малце само ѝ капнуваше :pos:И да, со секој (полу)наместен тендер, како и да си го релативизираш тоа, се оштетува државата. Не сум наивен дека не го прават двете (трите и повеќето) партии тоа, ама од една страна се пењавиш за Вмро како прашање на живот или смрт, од друга страна оправудуваш плачкосување на државата со тендери зашто е „единствен начин“, а од трета глумиш патриот и кажуваш заради какви не ја бидувало државата. Прво погледни се огледало, мислам дека таквите како тебе се слика и прилика зошто „не нѐ бидува“, независно од која партија биле. Знам дека мораш да си најдеш оправување за активизмот пред себе и другите, ама престани да ја маскираш желбата да ти капне некое тендерче со патриотизам.

Не треба ништо да кажам....доволно е што им имам помогнато на повеќето, и знаат дека секогаш може да се обратат за помош кај мене. Знаат дека не сум лаком, дека сум искрен и лојален и никад никого немам заебано.
Ако добро ме процениле и овде знаат некои што човек сум.
Секако, и Грујче беше таков, мравка не газеше.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Нема логика да објаснувам....смешно е, а не сме деца и на сите ни е јасно како функционира системов. Имало време у кое сум верувал у некои "висoки идеали"....она што сум го разбрал е дека во овој начин на поставеност на работите се тоа е утопија.
Останете ми со здравје (y)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Не, не е лаком. Кога би добил тендерче, би го поделил со другарчињата. Душа од човек.
Да бе и ја исто, ќе ги почастам у кафана, ќе прославиме заедно за тендерчето.
Да се омрсат и они малку.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Нема логика да објаснувам....смешно е, а не сме деца и на сите ни е јасно како функционира системов. Имало време у кое сум верувал у некои "висoки идеали"....она што сум го разбрал е дека во овој начин на поставеност на работите се тоа е утопија.
Останете ми со здравје (y)
Со здравје, и намини утре пак да го крениш рејтингот на ДПМНЕ на форумот. Вршиш одлична работа. Помалото зло. :facepalm:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, партијата позади него видовме како домаќински менаџираше со тендерите минатиот пат, онака по малце само ѝ капнуваше :pos:И да, со секој (полу)наместен тендер, како и да си го релативизираш тоа, се оштетува државата. Не сум наивен дека не го прават двете (трите и повеќето) партии тоа, ама од една страна се пењавиш за Вмро како прашање на живот или смрт, од друга страна оправудуваш плачкосување на државата со тендери зашто е „единствен начин“, а од трета глумиш патриот и кажуваш заради какви не ја бидувало државата. Прво погледни се огледало, мислам дека таквите како тебе се слика и прилика зошто „не нѐ бидува“, независно од која партија биле. Знам дека мораш да си најдеш оправување за активизмот пред себе и другите, ама престани да ја маскираш желбата да ти капне некое тендерче со патриотизам.


Секако, и Грујче беше таков, мравка не газеше.
Ако си паметен научи нешто од ова што го пишувам, не е ова во насока на политички поени собирање. Тоа другачие се прави :)
Верувај ми имам такви вештини.
Не сакам лицемерие ни у реален живот ни овде, затоа е ова вака како што е.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.887
Поени од реакции
7.267
Не, не е лаком. Кога би добил тендерче, би го поделил со другарчињата. Душа од човек.
Неговите тендери, а и на претходните (дпне), бар нешто има опипливо, не е квалитетно, не е потребно, ама го има, се гледа. За разлика од твоите "поранешни" љубимци, кај нив ем парите ги нема, ем нема ништо.Најголеми буџети, а НИШТО ново, дополнително. Милиони потрошени на невладини, на проекти, на услуги кои не можеш баш да ги докажеш дека се извршени итн
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Неговите тендери, а и на претходните (дпне), бар нешто има опипливо, не е квалитетно, не е потребно, ама го има, се гледа. За разлика од твоите "поранешни" љубимци, кај нив ем парите ги нема, ем нема ништо.Најголеми буџети, а НИШТО ново, дополнително. Милиони потрошени на невладини, на проекти, на услуги кои не можеш баш да ги докажеш дека се извршени итн
Кои се тоа моите љубимци, жити Адам Смит?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Со здравје, и намини утре пак да го крениш рејтингот на ДПМНЕ на форумот. Вршиш одлична работа. Помалото зло. :facepalm:
Секогаш се сведува на помало зло....
Јас ќе преживеам и без дополнителни примања, можам да работам буквално што сакам и каде сакам.
Нека биде и по ваша желба....нека не формира влада ВМРО, само да можам да го видам изразот на вашите лица во момент кога тотално ќе си ебеме матер како држава (y)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom