Парламентарни избори - 15 Јули 2020

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.104
Поени од реакции
10.654
Чекај сеа. Со последнава бомба што ја објавија се гледа дека Миле и Александар Николоски договараат сообраќајка за да се спречи два авиони со албанци да гласаат. И стварно мислат дека тоа негативно ќе се одрази врз ДПМНЕ? Фактот дека сакале да спречат албанци да гласаат? :D
Им се додворуваат на гарчоната, ВМРО се баба Рога гласајте за Сдс и Беса.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.982
А за тоа 15г затвор дека им висело над глава, а нас ни е лесно седнати пред компјутер не е така. Бети беше министерка, Крсто лапаше тендери и тогаш и сега. Се нафатираа убаво и не сакаат да имаат никаков ризик? Свесно се влезени во политика и сигурно знаеле дека некад можеби ќе бидат политички прогонувани. Тоа е цената што требаше да ја платат. А дека ќе лежеле 15 год. да не се лажеме, после неколку години ќе искочеа и можеби народот на друг начин ќе ги гледаше.
Не можам да кажувам децидно за работи кои не можам да ги знам целосно. Не сум запознат со сите задкулисни дејства, не сум во тие кругови. Кога ме прашувате дали е ова или она.. не можам да кажам. Не можам да кажам дали Бети, Крсто, Заев... краделе. Едно е да имам сомнеж(и), ама никогаш не обвинувам јавно. Еве, дали некаде сум рекол Зоки украде ова, она... Не.
Дали требало да сторат, па да се херои... тоа е нивна работа, дали сакале да се херои.
Автоматски споено мислење:

Начелно, добар почеток. Значи предавници од ДПМНЕ. За кои сега треба да гласаме за да ја спасат државата. Така?
Колку пати да повторам, не можам црно-бело да обвинам. Тие луѓе имаа мака.. А на овие избори, тие не се кандидати на ВМРО ДПМНЕ. Ме чуди што Заев не ги стави на листи.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
2.598
Поени од реакции
5.667
Колку пати да повторам, не можам црно-бело да обвинам. Тие луѓе имаа мака.. А на овие избори, тие не се кандидати на ВМРО ДПМНЕ. Ме чуди што Заев не ги стави на листи.
E штом не се на листи, завршена е работата, испрано е името на ДПМНЕ. Сега слободно гласајте за нив, ќе ја спасат државата.

До следниот поголем притисок.

Уживај Ѓорѓија, се разбравме.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.111
Поени од реакции
1.367
E штом не се на листи, завршена е работата, испрано е името на ДПМНЕ. Сега слободно гласајте за нив, ќе ја спасат државата.

До следниот поголем притисок.

Уживај Ѓорѓија, се разбравме.
Нормален човек, при здрав разум не би помислил дека дпне ќе ја спаси државава од нешто. Не барем ова дпне, коешто толку се усра у последниве 3-4 години.

Не ми се верува дека у нешто комплетно се сложувам со тебе... :D
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.982
E штом не се на листи, завршена е работата, испрано е името на ДПМНЕ. Сега слободно гласајте за нив, ќе ја спасат државата.

До следниот поголем притисок.

Уживај Ѓорѓија, се разбравме.
Не верувам дека се разбравме. Овие пратеници гласаа од свое име, не како партиски став.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.716
Поени од реакции
10.295
Апсолутно ништо. Не се прави од секое дрво свирче.
Ако не правиш ништо придонесуваш СДС пак да дојде на власт, значи не може да не правиш ништо.....тоа е тоа што ги ебе кокошките а не е петел. Или, како и да се свртиш шупакот ти е од позади.

Ја го разбирам ова што го кажуваш, ама ако се сведе се на една работа неминовно се доаѓа до заклучок дека не смее по никоја цена СДС да дојде на власт. Чисто од претпазливост ако од ништо друго, да не ни наметне уште по некоја тегоба на врат....оти се докажа.

И друга работа е што не вреѓа со интелигенцијата.....нешто што не можам да поминам преку тоа исто така.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
2.598
Поени од реакции
5.667
Не верувам дека се разбравме. Овие пратеници гласаа од свое име, не како партиски став.
Баш утешно, сега многу подобро се чуствувам. Уште нешто да те прашам, кога Гвујо ги помилува Хашките случаи од плажа од Грција, тоа беше партиски став или негов личен?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.068
Поени од реакции
5.982
Ајде Ставре, за СДСМ че гласаме ако треба, до кркај ги сармите.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
2.598
Поени од реакции
5.667
И друга работа е што не вреѓа со интелигенцијата.....нешто што не можам да поминам преку тоа исто така.
А не ти ја навредуваа интелигенцијата кога објаснува како Диме Спасов со партизанско име клецко, за време на швалерај го нападнаа неколку паркирани возила блиски до СДСМ?
Автоматски споено мислење:

Ајде Ставре, за СДСМ че гласаме ако треба, до кркај ги сармите.
Ти си скроз за грев, не ни сфаќаш што се дискутира. Целиот свет ти е бинарен, СДСМ-ДПМНЕ. Левел на интелегенција инсект удрен во лет со тетратка.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.982
Баш утешно, сега многу подобро се чуствувам. Уште нешто да те прашам, кога Гвујо ги помилува Хашките случаи од плажа од Грција, тоа беше партиски став или негов личен?
А кога Тито му рече на Темпо... знаеш...?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
2.598
Поени од реакции
5.667
А кога Тито му рече на Темпо... знаеш...?
Еј, го слушнавме. Цела Македонија го слушна. Има овде луѓе што паметет подолго од 3 минути. Знам дека ти звучи чудно тоа, ама некој работи не се забораваат.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.111
Поени од реакции
1.367
Не верувам дека се разбравме. Овие пратеници гласаа од свое име, не како партиски став.
Ајде вака, не е проблем пратениците, кој за што гласал.
Што ќе прави дпне ако победи ? Со кој ке праи влада?
Ова раководство на дпне каде беше и што правеше дур сдс мењаше име, историја итн?
Ова раководство на дпне што правеше и каде беше дур беше Груевски на власт 10 години?
Зарем мислиш дека Мицковски со ова раководство ќе направи некаква промена?
Не бе другар, дали дпне дали сдс, кој и да дојде на власт да праи влада ќе си продолжи со истово. Ќе ни ја ебат мамата и во наредните 4 години.
Дпне и Дуи гарант ќе си се здружат пак. Просто е, тоа - „Албанец за премиер“ му иде во прилог само на ДУИ и ДПНЕ. ем дуи ќе собере гласови од албанци ем дпне ќе собере гласови од македонци.
Пошто не размислуваме со наша глава и оставаме 2те најголеми партии да не ебат, затоа не ни трга ништо во државава.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
90
Поени од реакции
369
Ајде вака, не е проблем пратениците, кој за што гласал.
Што ќе прави дпне ако победи ? Со кој ке праи влада?
Ова раководство на дпне каде беше и што правеше дур сдс мењаше име, историја итн?
Ова раководство на дпне што правеше и каде беше дур беше Груевски на власт 10 години?
Зарем мислиш дека Мицковски со ова раководство ќе направи некаква промена?
Не бе другар, дали дпне дали сдс, кој и да дојде на власт да праи влада ќе си продолжи со истово. Ќе ни ја ебат мамата и во наредните 4 години.
Дпне и Дуи гарант ќе си се здружат пак. Просто е, тоа - „Албанец за премиер“ му иде во прилог само на ДУИ и ДПНЕ. ем дуи ќе собере гласови од албанци ем дпне ќе собере гласови од македонци.
Пошто не размислуваме со наша глава и оставаме 2те најголеми партии да не ебат, затоа не ни трга ништо во државава.
Добро де гласај за трети, не ти се допаѓа ни од нив никој иди направи партија. Само шириш дефитизам со ова што си го напишал и ништо повеќе.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.169
Поени од реакции
1.088
Прашањето од милион долари е дали некој некогаш успеал да направи нешто со пасивност?
Некогаш помалку штета ќе направиш, него ли со акција, од која дефинитивно негативни последици ќе имаш. :D
Зашто воопшто би бирал зло (какво сака нека е) :toe:, кога резултатот секако ќе е зло/негативен за повеќето.

Ако не правиш ништо придонесуваш СДС пак да дојде на власт, значи не може да не правиш ништо
Тоа што ти ова го викаш, истото го правите 30 години и види до каде сме... шарените исто верглаа, мора да се превземе нешто, превземаа и се посраа за век и векови, од Грујо очекувавте да функционира законот/правната држава, се испосраа, шќиптарите уште помоќни си се. :cool:
Сега пак се надевате дека Мицко или Зајко овој пат нема да ни се испосерат, а гаранција за тоа НУЛА, знаејќи за какви ликови станува збор и колку целиот систем е корумпиран и злоупотребен.
Со што тоа ти или било кој гарантира дека ќе биде подобра состојбата... ти како приватник, ако не ми испорачаш договорениот и ветен квантитет/квалитет јасно ти е дека за тебе ќе има негативни последици. Кај овие во кои се крстите, само побогати стануваат.
Ти ако згрешиш, казна следи, нив кога ќе ги фатат во грешка (кражба) се фалат се извиниле :lolzz:

Чесно си напиша дека очекуваш тендер ова она (по мене Ок си е тоа), другите чесно си кажаа се ќе продадеме и така сите чесно и сложно си тераме :oleee: . Нема потреба од убедувања и правдања.

За Мицковски велат (немам начин да проверам, ама и сега така превземаат имиња за презимиња) од овој влечел корени, негова крв течела во него:
На Македонците им нема многу штета направено да речеш.
Солидна бројка на луѓе во највисоките ешалони се потомци на вакви јаничари.

П.С. политички сум неписмен т.е. општо сум таков, оставам на писмените со нивните знаења да покажат позитивни резултати :D
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
311
Поени од реакции
193
Ќе бидат најдосадните и најглупите избори некогаш одржани со веројатно рекордно најмала излезност, бар да почекаа до зимоска спрема реалниот датум, башка до тогаш можеби ќе прекинат да замараат со куртонава веќе, секако не може вечно да трае оваа глупост ....За празници седење дома по наредба за сите, демек сеа со по "150" заразени полабаво, ЛОЛ кој дегени, треба да се собереме како во србија...
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom