Паричник на улица

M

Moon Child

Гостин
Имам најдено пари на тротоар, без паричник ваљда на некој му испаднале од џеб 1300 денари некаде, си ги земав. Имам најдено паричник но празен беше :) Бидејќи беше со убав дизајн си го земав за мене :) Немаше ни лична карта ни ништо внатре. А доколку бил со документи, незнам, би размислила што ќе направам :)
 
С

сашенко

Гостин
500 денара имам најдено пред продавница и си ги земав гајле немам.Повеќе да најдам уште подобро :pos:, кој ти ги дава.Ех камо така пари да се наоѓаа често.За документи би ми паднало жал, маки ке си види човекот додека да извади нови па би ги пратил по пошта.Ова вака сега ми дојде иначе да најдам стварно пари и документи во во новчаник би размислил тогаш што ке правам.Ако е некој на кого навистина му значат многу тие пари тогаш обавезно ги враќам само незнам колку ке успеам да погодам.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Досега не сум нашла паричник, но доколку би нашла без двоумење би го вратила. :toe:
 

Suvopi4est

The One & Only
Член од
4 февруари 2011
Мислења
148
Поени од реакции
18
Досега не сум нашла паричник, но доколку би нашла без двоумење би го вратила. :toe:
Најдов коа бев дете мајками ме санкаше, го пипкав снегот додека ме санкаше и на рака ми се залепи еден паричник дебел пун со 1000-ки.Ги изброја мајками имаше околу 500евра . Видовме на личната кај живее сопственикот го вративме и за возврат добив едни ебани 100 ден .. а можев 500 евра на гладно срце . тап жглап :))
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Идеме ја и еден мој другар една саботна вечер у кафана , и норамално кафана ко кафана жива свирка луге расположени плус и пејачка у средина се придрузивме и ние играме тука , мојот дугар поцна да јеа ја кити пејачката со пари на секоја песна , му викам од кај бе толку пари другар па и за пејачка,? ми вели ги најдов тука на под и никој не се јавува па решив да се расположам и јас и пејачката, .....доага време да наплатиме сметка кога другаров се фака за џеп парите ги нема , и тогач му текна на човекот дека парите беа негови он ги загубил , му испаднале од џеп затоа никој не се јави хе хе , замина другарот со наведната глава но помина и тоа ......па денес кога ни текнува се кинеме од смење
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Најдов коа бев дете мајками ме санкаше, го пипкав снегот додека ме санкаше и на рака ми се залепи еден паричник дебел пун со 1000-ки.Ги изброја мајками имаше околу 500евра . Видовме на личната кај живее сопственикот го вративме и за возврат добив едни ебани 100 ден .. а можев 500 евра на гладно срце . тап жглап :))
500 евра вратила мајка ти? -.-
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Глеав на тв некој дечко нашол паричник со 12 000 евра и ги вратил. Се запрашав јас дали би ги вратил, големо искушение, прво си викам нема шанси да ги вратам ќе си ги стам на сметка вбанка, после си викам замисли како му е на некој шо ги изгубил, тешка дилема :)
 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
Иам најдено дома пред двор... пред пола година негде. Го зеам, го пикнав вџеб, право дома отварам внатре и шо ќе виш... огромни пари некој 2000 евра можда и некој 5-6 илјадарки наши... и сеа шо да прам, отварам од другата страна, лична карта, возачка, работна виза за италија, некој визит карти, 2 кредитни... и го оставам така на маса, излегвам надвор за нашкола и глеам 2-3ца тука се мотаат... И здраво шо како, ти си овој... и го најдов чоекот, ми рече чувај се пари се само дај возачката личната карта и работната виза... ама ја му го вратив цел :) сепак се осетив фино со надеж дека некогаш ја да загинам (шо не носам паричник никогаш се ми е по џебој) ќе го врати некој :)
лол митре..... 2000 евра а ... хахахаха
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Досега ми се нема десено да пронајдам едноставно си немам среќа во тие работи .Имам само еднашка 100 денари најдено и ги вратив на власникот :toe:
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Новчаник досега немам најдено, а за пари , освен еднаш 50 денари ништо повеќе.
Ама добро , од друга страна не сум ни изгубила , така да добро е.
А доколку најдам искрено не знам што би направила.
И како што имаше некој погоре наведено , заеби парите ама документите навистина се проблем.
Се сеќавам минатата година во автобус ми падна новчаникот, ок не беше новчаник ама внатре ми беа сите картички , лична карта ,картата за превоз, буквално цел мој живот.
И си тргнав да си одам накај дома и слушам некој вика позади мене , а само што не тргнал автобусот и дечкото што седеше до мене ми го врати.
Фино од негова страна.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Пред некоја година изгубив пари и во истиот тој ден најдов паричник на улица. Го видов заедно со друг случаен минувач. Се договоривме заедно да го подигнеме и доколку внатре има пари и легитимација заедно да ги вратиме на сопственикот. Паричникот беше празен. После два три дена парите што мислев дека сум ги изгубил си ги најдов :)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Клет народ е ова на прсти се бројат тие шо врајчаат паричници.нема шанса да вратам паричник пошо знам дека и мене никој нема да ми го врати мухаххахха
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Замислете вие да го изгубите со документи и пари како би се чувствувале?
Мене ми го украдоа паричникот и кога видов која процедура е за одјава на лична карта и возачка ми дојде да плачам.Среќа некој човек го нашол празен со документи и ми го врати. Ретки се добрите луѓе,но сеуште постојат.
На одмор најдовме фотоапарат на плажа. Незнаевме на кого е и по сликите внатре ја баравме куќата. Кога ги најдовме, сопствениците плачеа од среќа. Паричник немам најдено,а и да го најдам ќе го вратам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom