Паричник на улица

П

Пепси_

Гостин
Абе 100 денари не сум најдил а не па новчаник :) :) Туку загубив во хотел како новчаник она шо се врзува на половината со 50 евра и телефон за среќа некои го пријавиле на рецепција па се беше внатре. А ако најдам одма ќе го вратам.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Немам среќа во тие работи. Никогаш немам најдено .. Но и ако да се деси да најдам, 100% ќе биде празен. -.-
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Јас еднаш кога си идев од чаршија си најдов 300 денари, пошто незнаев од кого беа... си ги зедов.
А иначе да видам на некој да му падне паричник, прво би видел колку пари има во него... а потоа ќе размислам дали да му кажам на човекот (искрено). :toe:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Комотно отварам паричник, земам парите и без да погледнам легитимација го џиткам останатото. Кој ќе го види после паричникот празен нека го прати на газдата.
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Еднаш најдов празен со лична карта го вратив,а другпат со 11 000 ден. и ги земав парите а новчаникот го запалив.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.410
Поени од реакции
46.986
Еднаш најдов еден празен беше(некои картици имаше внатре, слободна за автобус) се јавувам на таа шо го изгубила да и го вратам, доаѓа со маж и' и почињаат да ме испрашуваат двајцата, да не случајно сум го испразнил па им го враќам :\ , откако се уверија дека не сум проаѓал низ цел тој непотребениот труд ми дадоа бајати наполитанки и 100 грама кафе во знак на благодарност.

Да најдам веројатно би го дигнал, мали шанси се да вратам, ама на тие двајца скотови да им го најдам пак, им го земам па мајка Јана нека е, празен да е пак, ни картици ни бутур нема да видат !
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Вака размислувам,се е до ситуација,јас еднаш без динар наоѓам 1 000 денара и си ги зиам.Ако би нашол новчаник и имам адреса а има и пари си ставаш на кантар дали имаш срце да вратиш а има ризик и да не ти кажат фала или што кажа еден да те нападнат.Според мене земи си 10% и пушти им го преку пошта:)
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Не ми се случило паричник да најдам до сега,имам најдено неколку пати пари на улица само.Но кога би нашла доколку има документација од сопственикот без размислување би го вратила.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Најдов еднаш кутија West со 400 ден. во неа и тикет спортска.Цигарите ги испушив,парите ги потрошив,тикетот ме зезнаа две утакмици.
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
749
Низ улиците на Дебар се шетавме и братучетми бидејќи има среќа во гзот. Во едно ќоше најде паричник со 300 евра:nesvest:имаше и лична карта внатре,но си ги задржа парите а останатото го фрли.
А и не верувам дека некој ќе врати пари ако знае чиви се.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Никогаш не би го задржил за себе па нека има и милиони евра во него.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Во пеески или во стотки да се милионите?
Хехе звучи клише ама во најголемите да се не би ги земал за себе... и самата изјава звучи себично ама нема лезет од туѓо едноставно нели... :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom