Паричник на улица

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
Немам најдено паричник, но имам наоѓано по 10-денарки или евентуално некоја 50-денарка на улица, повеќе не :)
Јас немам изгубено цел новчаник но во повеќе наврати ми имаат испаѓано пари од џебови.
Бидејќи немам практика да носам новчаник, парите ги носам по џебови а од документи само лична карта и тоа ептен ако мислам дека ќе ми ја побараат, најчесто останува дома :) Најголема сума што ја имам изгубено е некаде 1500 денари, нормално не ја најдов, а и низ ГТЦ незабележително циганчињата еднаш ми дрпнаа од џеб 500 денари. Како не осетив ништо, сеуште се чудам :S
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.058
Значи не се водам од мислата како јас би се осеќал ако изгубам паричник бидејќи просто и едноставно јас никогаш не сум носел и мислам дека нема да носам паричник. Како кога го прашав татко ми еднаш пред многу години зашто не носи новчаник, неговиот одговор беше: Па што пари имам јас за да носам новчаник? :pos: Епа исто и јас :) Туку шала на страна доколку има идентификација веднаш го носам во првата полициска станица или лично го враќам кај сопственикот јбг можеби таков карактер сум глупав али тоа е тоа, не се тоа мои пари ;) А и сигурно нема да биде тоа новчаник со пари кои ќе ми го променат животот значајно туку само нешто моментално...
 
T

Torchyrus

Гостин
Беше тоа некаде 5-6 оделение..и со мама на пазар кога бев..она додека пазареше нешо од една тезга ја под нозете видов новчаник..го земав одма и истрчав..отидов кај тато , му кажав сиот уплашен шо напраив..и он ми рече чекај да видиме што има па после ќе размислиме..отворивме..4 500 + апчиња во натре..ваљда на некој стар човек беше..али во натре ништо фазла немаше..и така ја си купив точак:pos::pos:
А шо сакаш ти фазла да има бе за кола да си купиш ? тоа само ја коа ќе го загубам новчаникот а ти ќе го најдеш .... :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
сум нашол паричник....и излезе дека е мојот...на факултет....еј си велам ќесе.......ко моето...отворам.....пари колку шо сум носел :)
така да...го вратив на сопственикот :)
а доколку би нашол туѓ, би го вратил, доколку има лична карта...нешто така со податоци, за да знам каде да го вратам
 
Член од
18 јули 2011
Мислења
28
Поени од реакции
1
Доколку би нашол , ако има слика од него / нејзе ... би пробал да го вратам ... а ако нема , не би помислувал да го барам човекот за да му го вратам паричникот .. и + ми се има случено пред 2 - 3 години , најдов паричник .. внатре имаше нешто повеќе од 300 денари .... и не го вратив зашто немаше слика од човекот :D
 

Tears

Мајмун
Член од
11 јули 2011
Мислења
65
Поени од реакции
9
ако има само пари у паричникот, ке го пријавам у полиција :)
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Паричник на улица = продужен викенд. Ако има лична идентификација и/или документи, ја носам у прва станица.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
ееее се секавате на вестите кога даваа за губраџиите што нашле 12000 евра еј 12000 евра па двајца губраџии им го вратиле кесето а тој дибекот им дал по 1000 денари да се почастат СРАМОТА.со толку пари внатре .....секој би се замислил
(n)
 
I

Ivanovska

Гостин
Па паричник немам најдено, но ако најдам нема воопшто да го отворам и ќе го однесам во полиција. Паднати пари на земја (10, 50, 100 и еднаш 500 денари) имам видено ама не им обрнувам преголемо внимание. Сум ги видела случајно (не зјапам по патот :D) и најнормално си продолжувам, ги одминувам. Што би ми требале тие ситни, туѓи пари во мојов живот? А и некогаш ако видам поголеми пари, исто нема да ги земам. Не ми требаат туѓи пари.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
но ако најдам нема воопшто да го отворам и ќе го однесам во полиција. Паднати пари на земја (10, 50, 100 и еднаш 500 денари) имам видено ама не им обрнувам преголемо внимание.
Yeah right.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
Сакаш да кажеш дека јас лажам?
Не туку дека нема да издржиш а да не го отвориш.И незнам зошто воопшто би одел во полиција за еден паричник.Фино лепо би го отворил и ако има податоци би се потрудил да го вратам, ако нема, моја среќа.
 
I

Ivanovska

Гостин
Не туку дека нема да издржиш а да не го отвориш.И незнам зошто воопшто би одел во полиција за еден паричник.Фино лепо би го отворил и ако има податоци би се потрудил да го вратам, ако нема, моја среќа.
Е зошто да не издржам да не го отворам? Никогаш не сум била склона кон туѓи работи без да прашам, па така и со ова. И како твоја среќа, кога ни паричникот ни тоа внатре не се твои?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ako ima malku pari ke go vratam
ako ima povike pari nema sansi da go vratam :)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
паричник не сум нашол ..единствено сум нашол 150 денари по пат . и одма отидов да се ишишам :vozbud:..
инаку ако најдам пари без идентификација , ке си ги земам , а ако најдам со идентификација ..ке ја лагаме ..
а се обложувам дека пола од тука што рековте дека ако има идентификација ке ги вратите парите , нема да го направите тоа . ако има над 1000 евра :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom