Парите носат среќа

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Deka parite nosat srekja t.e. ja kupuvaat, toa fakt !
Dali mnogu, dali malku, dali dolgotrajno, dali kratkotrajno .......... vazno igraat golema uloga vo normalniot zivot i sekako na srekjata !!!
No problemot e kako do niv, do parite ?!
Kolku vreme mu e potrebno na eden random poedinec, da napravi dovolno para, za da si go osigura svojot zivot i zivotot na svoeto semejstvo ?! Vo finansiska smisla, sekako !
Mladosta odma kje letne, pa potoa odma kje letne i sredovecnosta i posle trt ..................... shut-down !!! JBG . . . .
Ponekogas si razmisluvam dali treba do tolku da vodam smetka za se, da se nerviram dali kje zarabotam pari ili ne, dali da rabotam, dali da stedam, koga godinite brzo letaat i eden den se kje otide u ku*ac !!!!
Parite se gjavolska rabota, denes gi imas, a utre gi nemas, ali JBG ipak se mnogu potrebni za se ................ bez niv nisto !!!
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.356
Поени од реакции
4.878
Ти или си ненормално богат или си ненормално сиромашен штом со сигурност го тврдиш ова.
Кој е таму? Рубен Марк? Ворен Бафет? Ингвар Кампрад?

Прашај некој богаташ што сам си ги заработил парите дали му носат среќа, па види што ќе ти каже.
Ако не му веруваш, пробај стани богаташ, па пиши си после тука.

Али ми се свиѓа стилот. Само дрско *:
--- надополнето: 23 јануари 2012 во 17:55 ---

Не можам да се објаснувам на некој што не сака да сфати.

Стани богат, па после дојди кажи ми дека си среќен заради тоа што не знаеш колку пари имаш.
А ќе сфати само ако го прифати твоето мислење, а ? o_O

Ајде ти стани сиромашна и дојди кажи ми дали си ти среќна и дали дома твоите се среќни, заради тоа што дома твоите неможат да излезат на крај на месецот и се на работ на егзистенција. Која е таа среќа да немаш пари ? Што те прави среќна ? Тоа што нема да можеш да одиш каде што сакаш ? Што нема да бидеш во можност да одиш каде ќе ти оди друштвото ? Што нема да можеш да си купиш еден обичен пар фармерки ? Дома твоите да неможат да платат струја пошо немаат пари ? Во борч да се до гуша и ќе бидите среќни ? Да немаш интернет и да си отсечена од светот ? И сеа ако ми реплицираш демек вредностите и љубовта, спојот меѓу сите во семејството ќе те направи среќна, немој не ме јеби. Погоре рече дека ако имаш дете тоа е прави среќен ? Побогу, ако немам пари мислиш дека ќе се спремам за деца и брак ?!

Живееме во време каде се ама баш се е за пари. Ти можи да си правиш бајрам со мозокот и да се убедваш дека не е се во парите, али еден ден ќе сфатиш. И јас така викав дека не е се до парите, се додека не седнав и почнав да размислувам дали навистина се во право тие тоа што го викаат. Дојдов до заклучок дека никогаш не биле во таква ситуација и дека се богати луѓе. Таков е и случајот со тебе, никогаш не си била во ситуација да му позејмуваш 20 денари на татко ти за да купи леб сабајлето пошо дома сте во криза и единствен спас е твојата лична заштеда.

Да, мене парите ме прават среќен. Немора да се многу, али ме прават среќен. Доволни ми се 100 денари во Петок навечер и ќе бидам и најаден и напиен и цигари ќе имам и ЌЕ БИДАМ СРЕЌЕН. Ако ги немам тие 100 денари ќе киснам дома и ќе се досадвам. Значи пак е се до парите, количински за секого различно али потребни ти се парите. На крај краева, дома твоите работат ради парите, се школуваш само за да најдиш добра работа и да заработуваш пари со кои ќе оформиш семејство и ќе имаш дете кое ќе те прави среќна.

Во случајов си дел од тие луѓе што глумат, правејќи се добра вила, а добро знајш дека парите те прават среќна и тоа како. Заеби човекови вредности и норми, тоа од дамна е истребено од човековите општества и заедници. Се е натпревар за кој повеќе пари ќе направи и да биде славен, а со тоа и среќен. На сиромашните им требаат помалце пари за да се среќни, а на богатите баш тоа да не знаат колку пари имаат за да си легнат на брашното и да немаат никакви грижи, што не донесува до едно и едниствено да се биди среќен.

ПС - многу ме постетуваш на еден бивш член на форумов. :coffee:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444




Џони Рокфелер vs. рандом афричка раја.

Ко је сречнији, џаво би га знао...
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
@wot Мислев дека праиме муабет за богатство, а не 500 евра на страна. Кога ќе си богат, па не баш и дека ќе бидеш „среќен дома кога е први“...ќе „бидеш среќен“ постојано, пошто парите на дрво ќе ти растат, ме разбираш?

@Jazz Liberator Зборев за пари во смисол многу пари, а не пари за сметките дома да си ги платиш. За сметките да си ги платиш треба да имаш една просечна македонска плата од 23.000 денари.

3 пати напишав 3 километарски постови кај шо се објаснувам и 3 пати ми се избришаа ради брзиов интернет. Ме мрзи пак.
Ипак, богатството нема да те напраи среќен.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.356
Поени од реакции
4.878
@wot Мислев дека праиме муабет за богатство, а не 500 евра на страна. Кога ќе си богат, па не баш и дека ќе бидеш „среќен дома кога е први“...ќе „бидеш среќен“ постојано, пошто парите на дрво ќе ти растат, ме разбираш?

@Jazz Liberator Зборев за пари во смисол многу пари, а не пари за сметките дома да си ги платиш. За сметките да си ги платиш треба да имаш една просечна македонска плата од 23.000 денари.

3 пати напишав 3 километарски постови кај шо се објаснувам и 3 пати ми се избришаа ради брзиов интернет. Ме мрзи пак.
Ипак, богатството нема да те напраи среќен.
И каква врска има со претходните мои и твои постови, неможам да го сфатам.. Просечна македонска плата е многу помалце од сумата што ти ја наведе.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
haha keep dreaming Lady:D vo red ti e slikava se,vazni se ovie raboti ne velam ne, AMA ubavite spomeni, pregratkite i prijatelite nema da ti gi plakaat smetkite i nema da te hranat:D
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Money can't buy happiness... But I'd rather cry in a Ferrari :)
 
М

Мартин`

Гостин
Насмевка ? можеби со ако си средно ситуиран ќе ја имаш почесто но ако си сиромашен тешко..
Сладок сон ? исто и за ова, доколку имаш финансиски проблеми незнам дали ќе имаш баш мирен и сладок сон.
Семејство ? како ќе го издржуваш семејството, како ќе створиш услови за семејството ако немаш пари ? не е работава само направи го детето и не му обезбедувај никакви услови за живот. Прашање дали ќе можеш без просечно барем пари да одржуваш 1 дете а не пак повеќе ..
Убаво спомени ? па убави спомени од едно исто место тешко и дека ќе ти бидат интересни за да ги запамтиш, ако имаш пари ќе можеш да шеташ немора надвор доволно е и да ги посетиш убавините во Македонија но и за тие треба пари барем малце.
За љубов, бакнување, пријатели воопшто и да не зборувам.. знаеме какви се денешните луѓе.

Парите не се најбитни во животот (здравјето пред се) но дека носат среќа носат тоа никој не може да го негира..
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Парите не се најбитни во животот (здравјето пред се) но дека носат среќа носат тоа никој не може да го негира..
Тоа и јас сакам да го кажам дека не се најважното нешто на светот и дека ако некој не е богат не значи дека не може да биде среќен, има и други важни работи кои го разубавуваат животот!!! И да, здравјето е најважно од се и НЕ СЕ КУПУВА СО ПАРИ!!!
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
Nasmevki=koga nemas dinar vo dzep mizeruvas ne mora da znaci ova 100% ali aj
Prijatelite=poleka so vreme gi gubis bidejki rabotis za da napravis pari za egsitencija
Slatkiot son=go gubis bidejki si zaglaven so krediti
Semejstvoto=raskaran si so site bidejki i na niv im duzis
pregratkite i baknuvanjeto=ovie ne moa da znaci deka ke gi izgubis
Ubavite spomeni=se namaluvaat bidejki bez pari ne veruvam deka ke imas ubavi spomeni osven ako ne go smetas pitacenjeto
i ovaa
da te vidam bez pari ostavaj mislenje na FORUMOV:) pozz

i ova da ve vidam bez pari sociliziraj se izlezi so drustvo najdi si devojka i sl...
ne deka se e u parite jas ne gi gledam parite no toa e realnosta...zza zal
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Несомнено е дека парите носат среќа. Само би ги ставил на трето место, прво и второ се здравјето и љубовта.

А она што не се купува со пари.... се купува со многу пари.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
идеш на работа и работиш за пари, кредит, жетони како сакате ги кажете, а после ти користи ги, претвори ги, замени ги за љубов, разонода, кола, шетање, убаво јадење и други ствари што те прават среќен. Не идеш на работа за на крај на месец некој да ти даде љубов, можда си имам љубов и не ми е потребна, ми треба чадор ете. Или влошки за чизми, би бил посреќен кога би имал ортопедски влошки во чизмите мои.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да парите носат среќа, ако знаеш како да со нив, доколку не знаеш носат глупости. Парите ти даваат едноставно слобода и да имаш слободно време, да го правиш она што го сакаш, а не она што го мораш.
Пример е робовладетелското општество, како помеѓу оние екстремно богатите и робовите после одреден период се појавиле луѓе кои биле склони кон уметност, бидејќи се им било обезбедено и немале што да прават па им се развила креативноста, па почнале да сликаат, музицираат и пишуваат убав збор, се развила и науката бидејќи почнале да ги согледуваат работите и да ги откриваат законитостите кои важат помеѓу нив.
Ама денес, неколку медиумски ликови во цел свет поставуваат стандарди како треба да се однесуваат богатите им прават емисии и покрај двајца тројца кој носат накит од 100000Е на плажа прават фама како да е тоа она што ќе те направи среќен. Денес е многу заебано да имаш големи пари, додека порано т.е пред 100-тина години, кога медиумите не биле толку развиени, многу богати луѓе и нивни деца парите повеќе ги инвестирале во различни пронајдоци и отварање на училишта на тој начин да придонесат во развивањето на општеството и подобрувањето на животот бидејќи со големата пара доаѓа и голема одговорност, не само за себе туку и за општеството.
Со парите треба да знаеш како едноставно тие треба да не ти бидат товар, туку да почнат да ти ја обликуваат личноста да бидеш похуман и да споделуваш онолку колку можеш што не би ти го загрозило твоето богатство, а би направил многу луѓе среќни и од сето тоа да не правиш фама.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Ne e se vo parite, ima nesto i vo evrata, dolarite, funtite, francite, jenite i.t.n. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom