Парите носат среќа

Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
И да имаш пари и да немаш пари не можеш да имаш 200 пријатели наеднаш и со сите да се дружиш и сите исто да ги гледаш. Многу е просто ова ко граф ама ајде. Нормално дека ќе си имаш 2-3ца искрени што се тука секогаш и кога си имал и кога си немал и тоа е тоа. Ако си глуп да не ги осетиш тие од корист ондак тоа е тоа баш ми е жал.
А за тоа со облеката немам коментар..:tapp:
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Не мора да значи дека е така...!!! Нема врска тоа!!!

Баба ми покојна земаше пензија од 3.200 денари. Ама живееше 96 години... Живееше подолго од било кој член од Британската кралска фамилија чие богатство е проценето не на милијарди туку на трилиони фунти...
Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon (4 August 1900 – 30 March 2002) was the wife of King George VI and the mother ofQueen Elizabeth II and Princess Margaret, Countess of Snowdon. Чисто процедурално, да видиш дека баба ти сепак не живеела подолго од било кој член на британската кралска фамилија.

И останувам на мојот став дека парите по автоматизам не ти обезбедуваат здравје и долг живот, но ти овозможуваат можност за квалитетна медицинска нега која драстично ги зголемува шансите за истото.
Хипотетичка ситуација: Toшо и Перо имаат ист вид рак и се во потполно иста фаза на болеста.
Тошо е стечаец кој живее од 3000 денари месечно, Перо е милионер. Кој има поголеми шанси за оздравување?
Тошо кој треба да се мавта 5-6 месеци, ако не и година низ нашиве клиники само за да добие дијагноза, или Перо кој уште при првите симптоми имал можност да врши најсовремени анализи и испитувања, а потоа и да се лечи по најреномираните клиники во светот?
Нормално дека парите на Перо не му гарантираат излекување, ама има многу поголеми шанси за истото отколку Тошо.
Сега ти можеш да се инаетиш до утре, можеш и да ми даваш примери на комшии, пријатели и другари од војска, ама реалноста е таа.
Претходно спомна некоја жена од фамилијата Механџиски која умрела од рак. Да умрела, веќе реков дека парите не гарантираат успешно лекување, ама таа имала значително поголеми шанси за тоа од рандом шивачка која живее од 100 евра месечно.
Го спомна и Шумахер. Да, Шумахер е во кома, ама да не беше богат и славен туку обичен градежен работник кој паднал од скеле, немаше ни во кома да биде, ќе му спремаа тримесечен помен.
И да се разбереме, јас никаде не реков дека тоа е фер, не е фер, ама за жал така е.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon (4 August 1900 – 30 March 2002) was the wife of King George VI and the mother ofQueen Elizabeth II and Princess Margaret, Countess of Snowdon. Чисто процедурално, да видиш дека баба ти сепак не живеела подолго од било кој член на британската кралска фамилија.

И останувам на мојот став дека парите по автоматизам не ти обезбедуваат здравје и долг живот, но ти овозможуваат можност за квалитетна медицинска нега која драстично ги зголемува шансите за истото.
Хипотетичка ситуација: Toшо и Перо имаат ист вид рак и се во потполно иста фаза на болеста.
Тошо е стечаец кој живее од 3000 денари месечно, Перо е милионер. Кој има поголеми шанси за оздравување?
Тошо кој треба да се мавта 5-6 месеци, ако не и година низ нашиве клиники само за да добие дијагноза, или Перо кој уште при првите симптоми имал можност да врши најсовремени анализи и испитувања, а потоа и да се лечи по најреномираните клиники во светот?
Нормално дека парите на Перо не му гарантираат излекување, ама има многу поголеми шанси за истото отколку Тошо.
Сега ти можеш да се инаетиш до утре, можеш и да ми даваш примери на комшии, пријатели и другари од војска, ама реалноста е таа.
Претходно спомна некоја жена од фамилијата Механџиски која умрела од рак. Да умрела, веќе реков дека парите не гарантираат успешно лекување, ама таа имала значително поголеми шанси за тоа од рандом шивачка која живее од 100 евра месечно.
Го спомна и Шумахер. Да, Шумахер е во кома, ама да не беше богат и славен туку обичен градежен работник кој паднал од скеле, немаше ни во кома да биде, ќе му спремаа тримесечен помен.
И да се разбереме, јас никаде не реков дека тоа е фер, не е фер, ама за жал така е.
Во секој случај двајцата од поп ќе бидат испеани а по корисно би било милионерот да ги остави наследство или донира парите.;)
 
A

aye

Гостин
Среќа колку толку да не ме удри автобус имам ама како да си донесам пари?
А пријатели ја со пари, ја без пари, ја со среќа, ја без среќа не сум дружељубива личност попрво доколку би имала пари би ги донирала на тие што стварно им требаат отколку да ги трошам на дволични двеногалки.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Со пари има една работа што не се купува... Тоа е безбедност...

Ако некој ти намисли, науми да те убие (да ти го свирне куршумот) џабе ти се дома да имаш обезбедување ПИТОН, Никоб, Бригада, Фаланга, Сокол и едно 20-30 камери и некревање на непознат број којшто не ти е внесен во именикот и некревање на непознат број завртен со тараба 31 па пак тараба... И често менување на телефонскиот број...

Многу луѓе во светов ( илјадиери, третина милионери, четврт милионери, пола милионери, милионери, мулти милионери, милијардери) животот го живееле со обезбедување, телохранители но пак се погодил некој што им го свирнал куршумот...

Или пак загинале некои во тешка сообраќајна несреќа...!!!

Некои пак загинале во авионска несреќа!!!
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Со пари има една работа што не се купува... Тоа е безбедност...

Ако некој ти намисли, науми да те убие (да ти го свирне куршумот) џабе ти се дома да имаш обезбедување ПИТОН, Никоб, Бригада, Фаланга, Сокол и едно 20-30 камери и некревање на непознат број којшто не ти е внесен во именикот и некревање на непознат број завртен со тараба 31 па пак тараба... И често менување на телефонскиот број...

Многу луѓе во светов ( илјадиери, третина милионери, четврт милионери, пола милионери, милионери, мулти милионери, милијардери) животот го живееле со обезбедување, телохранители но пак се погодил некој што им го свирнал куршумот...

Или пак загинале некои во тешка сообраќајна несреќа...!!!

Некои пак загинале во авионска несреќа!!!
До некаде си во право, но ова не значи дека богатите се понебезбедни од сиромашните. Доколку парите ти се спечачени на чесен начин, кој патем е скоро невозможен кај нас, скоро никој нема да има причина за да те убие.

Сообраќајна несреќа може да му се случи на секој, а Југо е поненезбеден автомобил од нов Мерцедес.

Ако размислуваме дали парите можат човек да направат среќен, би дошле до една констатација дека парите и да не го направат човекот среќен, можат да му го направат животот повозбудлив и полагоден. Богат човек може да има искуства како летање со падобран, возење моќни коли, јаки пички и слично. Како парите можат да му го направат животот лагоден во однос на сиромашниот? Еве вака:
-Сиромашниот чека во банка да плати со саати, богатиот плаќа преку Интернет;
-На сиромашниот му треба многу време за да стигне до саканата дестинација, богатиот оди со кола, хеликоптер, авион. Често со приватен шофер, додека он со две спонзоруши пие виски позади;
-Кога сиромашниот е тажен легнува да спие или посегнува по алкохолот да кажеме, кога богатиот е тажен посветува внимание на своите скапи хобија или посетува психијатар. Има уште милоон примери.

Во поглед на пријателството, доколку си богат и се дружиш со богати, можеш да бидеш сигурен дека другарите не се дружат со тебе за пари, иако емпатијата е многу помала кога си богат. Ако си сиромашен, другарството е можеби е поголемо, но богатите трошат поквалитетно време со другарите, дури и кога се лажни.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
До некаде си во право, но ова не значи дека богатите се понебезбедни од сиромашните. Доколку парите ти се спечачени на чесен начин, кој патем е скоро невозможен кај нас, скоро никој нема да има причина за да те убие.

Сообраќајна несреќа може да му се случи на секој, а Југо е поненезбеден автомобил од нов Мерцедес.

Ако размислуваме дали парите можат човек да направат среќен, би дошле до една констатација дека парите и да не го направат човекот среќен, можат да му го направат животот повозбудлив и полагоден. Богат човек може да има искуства како летање со падобран, возење моќни коли, јаки пички и слично. Како парите можат да му го направат животот лагоден во однос на сиромашниот? Еве вака:
-Сиромашниот чека во банка да плати со саати, богатиот плаќа преку Интернет;
-На сиромашниот му треба многу време за да стигне до саканата дестинација, богатиот оди со кола, хеликоптер, авион. Често со приватен шофер, додека он со две спонзоруши пие виски позади;
-Кога сиромашниот е тажен легнува да спие или посегнува по алкохолот да кажеме, кога богатиот е тажен посветува внимание на своите скапи хобија или посетува психијатар. Има уште милоон примери.

Во поглед на пријателството, доколку си богат и се дружиш со богати, можеш да бидеш сигурен дека другарите не се дружат со тебе за пари, иако емпатијата е многу помала кога си богат. Ако си сиромашен, другарството е можеби е поголемо, но богатите трошат поквалитетно време со другарите, дури и кога се лажни.
Безбедност нема ни за богатите ни за сиромасите... Зошто некој со брзински мотор Јамаха R6 со над 1.100 кубици со брзина од 279 км/h се набива под шлепер мртов е ангажирани се 15-16 души медицински персонал и зошто таквиот магично не го оживеат (реанимираат а)??? Или пак не сакале лекарите??? А што е работава???

А за тоа што викаш пари да се спечалени на чесен начин (се знае кај нас како може да бидат спечалени парите на чесен начин. Работодавец има Фирма со 50 души вработени 25 души осигурани 25 души неосигурани. Од секој неосигуран работник ќарува по 100 евра месечно... (Толку се комплетни трошоци за доприноси за пензиско, здравствено, социјално... Помножено со 25 тоа ти се 2500. 2500 помножено со 12 месеци тоа ти се 30.000 евра. Ете како газдите наши прават пари...!!!

Богатиот иди со авион да речиме. Ама се дешава авионот да му биде срушен.

А за тоа што викаш сиромавиот посегнува по алкохол па и многу богати луѓе посегнуваат по алкохол па и се умрени од алкохол oд цироза и од канцер на јетрата... Па и ако купувале наводно квалитетни алкохоли пијалоци од 50 - 100 евра ЛИТАР...

Богат поседува психијатар, ама тоа не значи дека ќе го излечи...

Богатиот дупи јаки пичици ама фаќа ХИВ, СИДА и после неколку години умира...
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Individualna e definicijata za srekja zatoa i relativno e dali nekomu parite nosat srekja ili ne, nekoi se skloni kon materijalizam koj gi ispolnuva dodeka pak za drugi toa voopsto ne e presudno za da gi napravi vistinski srekjni.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Мене искрено ме прават среќен. Летово имав добра работа, цело време работав со странци и имав пари во мене пример ке запознаев некоја англичанка или белгијанка и одма посамоуверен бев , знаев дека имам во мене пари да ја однесам на вечера каде и да сака. И цело лето така ми беше, дома не ги замарав на моите за да ми спремаат ручек, после работа ке седнев кафана/ресторан негде, забави жури скоро и да не пропуштив ништо ова лето. Едноставно преубаво ми беше.
Сега незнам дали затоа што преку година ништо не работам и чекам да ми дадам моите 100 ебани денари за кафе (што и не заслужувам реално), али вака со кеш цел ден ти е исполнет, се будиш и знаеш дека после работа ке искочиш негде ке седниш во добар италијански ресторан, вечерта ке пиеш виски итн.... Еве сега зима е не работам дремам како мисир, се молам лето да дојди пак да живнам.. вака без пари(све имам останато и дом и фамилија итн//) како без душа сум.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Pari mi se zabavni, sakam da mislam sto ke pravam so niv. Valjda imam nesto malku kockarsko vo mene...iako razumniot del mi e posilen od instinktite. Nikad ne sum imal problem so klasicna kocka, poveke sum po ona sto se podrazbira pod investicija t.e. kade sto sansite se 50+% za dobivka.
Za razlika od predhodniot komentar ne uzivam vo trosenje. Parite mi se hobi i za nedaj boze...ako ziveam podolgo i imam deca moze da nasledat fina suma. No, ne mislam na toa voopsto. Nekoj faka riba, nekoj gleda filmovi, nekoj sobira kolicki, jas gledam grafici i razmisluvam za slednata investicija. Samo ako mi se pogodi vo toa sto stavam pari mnogu me ispolnuva iako samo si lezat kako brojka na nekoj kompjuter.
Parite mi se hobi i strast sami za sebe, a voopsto ne sum materijalista. Valjda ima nesto vlasko ili evrejsko vo mene :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom