Паралелен/повеќедимензионален свет/универзум(и)

Дали верувате Дека постои друга димензија паралелна на нашата?

  • да

    Гласови: 171 74,7%
  • не

    Гласови: 58 25,3%

  • Вкупно гласачи
    229

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тогаш, ова е теорија за огледала, а не за вистински светови. Во физика, тоа се вика рефлексија! :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Toreador напиша:
Сосема е точно. Можда на трет паралелен свет имало светкса војна па не постојат луѓе воопшто. Сите паралелни димензии имаат исти темели ама друга градба ;) колку што сум упатен јас...
Нели?

Значи, треба да размислиме за ова што го кажав. Доколку на тие светови настаните имаат сосема различен тек од тоа што се случува во нашиот свет или димензија (како сакате наречете го), тогаш воопшто неможат да бидат исти, а камоли паралелни.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
Тогаш, ова е теорија за огледала, а не за вистински светови. Во физика, тоа се вика рефлексија! :)
Хммм...во кој дел не се разбравме?:raz::icon_lol:Со оваа теорија се објаснуваат паралелните светови и не треба да биде сфатено буквално како дека има огледало и рефлексија(фала ти што ме упати у физиката:icon_lol:) него дека на тој принцип се паралелните светови.Може јас згрешив што не ги ставав зборовите во наводници за да биде појасно дека се работи само за објаснување со помош на пример а не дека навистина тоа е така. Значи паралелните светови постојат и работат на принципот "огледало" - се однесуваат како оргинал и слика (но не се тоа навистина нели?:wink:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тогаш, кој кого води во "рефлексијата"? Дали ти си водачот, или тебе те води твоето паралелно пријателче од другата димензија? Ај сеа? :)

Теоријата нема логика.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
Тогаш, кој кого води во "рефлексијата"? Дали ти си водачот, или тебе те води твоето паралелно пријателче од другата димензија? Ај сеа? :)

Теоријата нема логика.
Ја не реков дека има логика:wink: Уствари самото постоење на таков паралелен свет нема логика ама можно е да постои нели?:icon_roll
А како мислиш кој кого води?Као кој е оргиналот а кој копијата?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Па ти велиш дека во паралелната димензија-онаа според твојата теорија се што се случува е огледало на едниот свет. Или погрешно сум те разбрал?
Ако сум те разбрал убаво, тогаш дејствието од едниот свет се пресликува во вториот. Кој се движи прв, а кој е пресликан?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
Па ти велиш дека во паралелната димензија-онаа според твојата теорија се што се случува е огледало на едниот свет. Или погрешно сум те разбрал?
Ако сум те разбрал убаво, тогаш дејствието од едниот свет се пресликува во вториот. Кој се движи прв, а кој е пресликан?
Како што кажав-во сликата има уште една димензија-време,простор. Значи тоа не е буквална слика туку во огледалото се пресликува човекот но тој не го прави истото движење туку таму го прави она што го пропуштил во оргиналот.Рецимо решиш да идеш на фудбал ти..епа во сликата ќе седиш дома и ќе читаш книга-прост пример.Пак ќе бидеш тоа ти ама ако си се двоумел меѓу идење на фудбал и читање-во оргиналот ќе направиш едно (она што повеќе си го преферирал) а во сликата другото.И не викај-твоја теорија-јас не реков дека ја поддржувам само ја кажав бидејќи ја имам читано и ми се виде интересна:)


Забораив да ти одговорам..Ваљда ние сме оргиналот бидејќи кај нас има само 3 димензии т.е ние толку перцепираме ама немора да е точно.Искрено не знам баш толку детално да ти кажам
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
Сега па уште помалу логика ми има.
Види,јас лично логика во вакви ствари не барам -едноставно сами по себе не се логички.Но пак ќе ти повторам-тоа работи КАКО огледалото но не исто..принципот е тој ама деталите се различни..
Ма и да ти нема логика у право си:icon_lol:Стварно некако е конфузно:lud:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Microcosmos reflects in macrocosmos and vice versa.
M....r....s...!
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Мистичен напиша:
Eх, интересна серија беше "Sliders", паралелни светови, џиџи миџи... сето тоа држи до негде вода, меѓутоа кога ќе се чукнеме малку по глава и да подразмислиме малку подлабоко...

Како мислите дека е можно да постои ваш дупликат? Кој го создал? Вашиот "паралелен татко"? А кој го создал него....враќајте се така наназад хронолошки до создавањето на светот, кој е крајниот резултат? Господ создал паралелни светови или бактериите кои еволуирале во организми, кои пак потоа еволуирале во мајмуни, а кои пак еволуирале во луѓе според втората теорија за настанокот на светот, нели - толку идеално паралелно се развивале што до ден денес сите останале идеално паралелни?

Дали тоа значи дека во паралелниот свет никој ваш предок не погинал пред време за да не се роди некој друг ваш предок, односно да се родите и вие? Тоа би значело дека сите живеат идентични животи и сите работи ги прават паралелно со вас. Во серијата и филмовите, нашите "паралелни" пријателчиња не беа баш паралелни, нели? Световите беа сосема разлини.

Што мислите сега?
Ман не мислев на наши дупликати мислев на нешто друго не мора да е сродно со нас или слично дали има присуство на нешто друго во собата која седиш ама едноставно неможеш да го видиш го немаш тој агол на видот,
Некои Фрикови шо ни на крај памет неможеш да ги замислиш како изгледаат а ни тие тебе Сакам да кажам да не сме на иста фреквенција нешо у таа смисла на зборот
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
86
Поени од реакции
4
CopyOfDeath напиша:
Дали верувате дека има Друга димензија паралелна на наШата?
Дали едноставно овде каде што живееме се разминуваме со некој но неможеме да го видеме а ни тој нас,едноставно неможеме да го уловиме вистинскиот агол
Дали не сме сами во моментов каде што седиме?
Едноставно никогаш не сме сами има и други луге суштества шо живеат на планетава блиску до нас но тие се на друг агол(Паралелната димензија) едноставно невидлив за нашето око.
Секако дека има.
Прашањето е каде има?
Не сме ние единствените у овој огромен универзум има некој некаде што го прави истото што и ја у моментов. Штета што никој не може да го објасни тоа и докаже.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.398
Епа додека не се докаже, односно додека нема никаков доказ - тогаш би верувал дека не постои.
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
86
Поени од реакции
4
Никој нема никогаш да докаже дека такво нешто постои.
Можеби нешто у Америка знаат или имаат некои докази ама кријат. Со нивното заробување на марсовците веруј дека тие знаат повеќе од било на планетава.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Дефинитивно неможете да ме сватите со ми е поентата не дали има на друго место у универзумот туку дали тоа шо го гледаме е илузија
овде каде што сме дали има друг свет друг изглед на светот само што нашиот вид го гледа на друг начин и се шо е 'изобличено'неможеме да го видиме
дали овде на земјата има некое параслелно дивжение?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom