Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Сигурно некој од вас чува дома папагалчиња како домашни миленици,па да ги споделиме искуствата,моето сакајки да го пуштам да пролета малце ми кидна низ прозор...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Леле јас имаВ два...Ристе и Блага ги викав :smeshko: Ама на Блага ја згази кола а Ристе го снема:toe: Иначе пред нив имав еден голем шарен. Е то си умре од старост или незнам...:) А пред тоа големото (се вклопија повешето години) имав тигрица, плава и ја дадов на едно детуле шо плачеше за него :) А иначе ми се најубави домашни животни (едни од најубавите :)) Само оти многу добро изгледаат и мило ми е да ги слушам кај шо пеат..и кај шо зборвеТ, а да..тој големиот знаеше да зборвит..знаеше А да речит :nesvest: Абе МрНо нели едно беше? Шо се три на сликата? :)
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
И јас си имав едно папагалче дома.. али како шо беше многу радознало... почна да иде накај комшиите и така мислејќи дека ќе се врати никоаш не го видов од тогаш... :(
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
ОоОоО не еден до сега сум имала, сто и тоа сите во различни бои! Еднаш кога имав порано, беше само дома оставено да си летка, и кога се вратив приметив го нема и ептенб ми беше криво! После саат време забеле=ав кутрото се заглавило зад телевизорот-после три дена беше преплашено...

Инаку сакам да имам некој голем оние преубавине во многу тропски бои кои зборуваат...
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Имав 5-6 низ целиов мој досегашен живот. Сите ми беа срцки ама последното ми беше најсрцко, можеби бидејќи најсвежо ми е во меморијава тоа. Карудо се викаше ( Inspired by Доктор Офболи :pos2:) и беше поголемо, во милион бои, жолта преовладуваше важно, беше ептен пргаво, од огледала се маваше и такви ствари ... Го учев да зборува, ми принтав букви и му ги ставав на маса и му ги читав, само никако не го научив ни буква да зуцне, а уште помалку Мрш будало:pos2:
Само имаше многу неславна смрт, ми умре во раце и плачев за тоа цело време ... Болно беше нешто ... :bilokojzbor2:
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
Imam dve tigrici, :back: par se. Sto treba da napravam za da se razmnozuvaat?
:helou:
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Јас имам тигрица,Софи се вика и многу е цакана.Не сака да излегува од кафезот баш многу,ама кога ќе излезе,стои на прст и сака да ја чепкам за клунот.Како мала,и ги потсекував крилцата за да не ми бега,а сега си знае,само на прст или во кафез.
 
N

Nephthys

Гостин
Jaс имам еден розенколис..истрауматизиран до смрт од мачкиве(кои конечно сватија дека не е за јадење)..Елза се вика иначе:vozbud:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
goge79 напиша:
Imam dve tigrici, :back: par se. Sto treba da napravam za da se razmnozuvaat?
:helou:
ИмаТ посебно за нив мааљо куќарче и сено ситно ситно во неа. И пред да имаТ бебенца ќе им даваш белка од јајце, повеќе се палат :wink: :smeshko: и за еден месец вуалааааа малецки ќе имаш (околу 6, тигриците раѓаат). А иначе ко ќе имат јајциња женското ќе е скоро цело време над нив а машкото ќе ја хранит и то...:) Најинтересни ми се... :) Малецки пилиња, без пердуви :poss:
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Nephthys напиша:
Jaс имам еден розенколис..истрауматизиран до смрт од мачкиве(кои конечно сватија дека не е за јадење)..Елза се вика иначе:vozbud:
Држи ја Елза на страна сепак, што си е сигурно сигурно си е:) Мојот единствен папагал, го излуфтиравме низ прозор, пред едно 7 години.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Имав 3 папагали.... во период од 6-7 години...

Првиот беше голем летач... прва прилика најде нешто отворено... и ја летна....
Вториот беше најпаметен ама го папа маца
Третиот беше дембел... подебел беше од двата папагали заедно... не можеше да мрдне од кафез... само јадеше... и умре :(
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
јас имав 3 папагали: едно шарено ама преовладуваше зелена боја со сина опашка, другото беше жолто а третото сино... и мноогу си ги сакав... то зеленото мноогу беше милои мирно, секогаш ми стоеше на рамо и ми јадеше од рака, еднаш застана на прозор и не летна... само гледаше надвор :) ама после дојде зима, немаше кај да го чувам, на тераса беше ладно многу и морав да им го дам на едни пријатели :(
другите 2 беа малце диви... не сакаа да ги чепкам, а за да излезат од кафез не сакаа ни да слушнат :pos:
е за имињата не ми теквит
 

Angelwings

I'm a super girl and super girls don't cry
Член од
27 мај 2007
Мислења
53
Поени од реакции
0
jas imam edna nimfa. mnogu e diva, premnogu e sladok.....
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
јас моментално имам папагалче шо ми се вика Прке:pos2: и сакам да го научам да зборува и да биди мирен оти тој е „Доктор Хаос” како се прави ова?:helou:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
А, да заборајв да ви кажам. Едно зелено диво прегладнето тигриче фатив :). Летото лани уште. Му отворив кафезот надвор в двор и само влезе по храната. Ама го пуштив зошто беше диво, ќе умреше (ионака сигурно веќе имат умрено, оти нели неможат на ладно :()
 

Kajgana Shop

На врв Bottom