Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Зајче
Шо сорта беше папаглачево?
Peach faced lovebird. Кај нас еден човек што има продавница за миленичиња ми кажа дека се викаат розенколис :)
живеат околу 30 години.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
132
Поени од реакции
85
Купив нова тигрица, ме интересира дали треба да и го покривам кафезот вечерно време... И дали треба гранчињата.. не знам кој би бил правиот збор за нив, стапчињата на кои стои папагалот да бидат пластични или дрвени? Читам дека било многу лошо запапагалот да стои на пластични .
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Купив нова тигрица, ме интересира дали треба да и го покривам кафезот вечерно време... И дали треба гранчињата.. не знам кој би бил правиот збор за нив, стапчињата на кои стои папагалот да бидат пластични или дрвени? Читам дека било многу лошо запапагалот да стои на пластични .
Подобро дрвени...и немора да го покриваш кафезот
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Знаш каде се продаваат да купам... Некои викаат да се земело гранки од дрва ама тоа многу ми е некако ризично.
Па јас знаеш какви сум ставил....од тоа што е памукот волната од шеќерот дрвцето на кое е намотано само малку го истругав со таква хартија што е за гланцање за спица да не им влезе в ногата
 
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
Дали мора да се сечат ноктите на папагалите ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.605
Поени од реакции
81.272
Дали мора да се сечат ноктите на папагалите ?
Абе види, можеш да му ги сечеш ноктите, ама треба ептен претпазливо да го правиш тоа, дека ако отиде грицкалката кај живецот си свршил работа. Сепак најдобро е самиот папагал да си ги "кастрира" своите нокти со помош на клунот ;)
 
Член од
15 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
пее или не пее , ама вака ми изгледа дека е женка ... машките имаат помутав и поизгубен поглед !!!
не пее, изгледа е женско, иако јас машко име му дадов веке... ама ке го мењам, тоа е ;d
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Еј многу ми фали папагалчево, некогаш многу ме нервираше ама некогаш ептен ми беше мерак да го слушам како си пее и си се довикува со врапчињата што се надвор. Аххх гревче, како жално ми умре :(
 
Член од
8 септември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
31
Папагалчето се плаши од мене..., не сум го исплашил или удрил а веќе е 1 месец кај мене слободно си свири и си лета но никако не застанува на прст???
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
76
Поени од реакции
21
Дали некој можи да ми препорача каде се продаваат розенколиси, фишери (fischer`s) и како му се движат цените?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom