Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
17 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
3
луѓее си купив нимфи и во продавницата ми кажаа дека се машко и женско. Сеа ке може ли да ми кажете кое е машкото а кое е женското ставив слики па ве молам кој знае нека ми каже :pipi: 100_3720.JPG 100_3723.JPG 100_3733.JPG 100_3720.JPG 100_3723.JPG 100_3733.JPG 100_3737.JPG
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
ќе видиш која пее таа е машко :) .. и купи им витаминска храна малце да се оправат и двете , лом им се пердувите .
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
2 пат прашувам.. Фала однапред!
Птиците јадат белка бидејки е хранлива ништо чудно да го изеле.Но сепак треба да се распрашаш некој искусен или иди кај што продаваат и прашај таму.
 
Член од
17 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
3
ќе видиш која пее таа е машко :) .. и купи им витаминска храна малце да се оправат и двете , лом им се пердувите .
фалаа иначе имаат витамини ама нејќат да ги јадат знам дека им се лом пердувите ама шо да им праам, а за пеење и двете пеат дури научија и да свиркаат :icon_lol:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Дали е во ред да им се дава на тигрици сончоглед?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
IMG_20121012_104554.jpg Дечки денеска на кафезот имаше малце како крвца...и случајно го здогледав папагалов е валкан со крв малце на крилото и крвта е засушена не крвари....шо да прам :( ???? да не има некоја последица од шо се удрил во скокајнето од нишалка ??? :S
--- надополнето: 12 октомври 2012 во 14:18 ---
I uste nikako nemozam da go pripitomam :( ko ce stavam raka vnatre bega ko pukano da e :( a go imam 2 meseci :S
 

Attachments

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Додека не се прилагоди на нов простор , кафез , луѓе а земи во предвид дека пред тоа било во друштво со други папагалчиња ... ќе биде исплашено . Најубаво е да имаш постепен пристап кон него, прво со свиркање а после недела дена на прстот ставај просо и преку кафез нуди му го да го земе . На сила ставање рака во кафез ги вади од такт , така да тоа не би ти го препорачал , а откако малце ќе воспостави контакт со тебе како пријател ќе можеш постепено да го пушташ во соба да полета.
Тоа со крвта не е ништо се случува така да не се потресувај за џабе.

п.с. нимфата изгледа прекрасно, има прекрасна боја и негувани пердувчиња.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
16
Поени од реакции
3
Додека не се прилагоди на нов простор , кафез , луѓе а земи во предвид дека пред тоа било во друштво со други папагалчиња ... ќе биде исплашено . Најубаво е да имаш постепен пристап кон него, прво со свиркање а после недела дена на прстот ставај просо и преку кафез нуди му го да го земе . На сила ставање рака во кафез ги вади од такт , така да тоа не би ти го препорачал , а откако малце ќе воспостави контакт со тебе како пријател ќе можеш постепено да го пушташ во соба да полета.
Тоа со крвта не е ништо се случува така да не се потресувај за џабе.

п.с. нимфата изгледа прекрасно, има прекрасна боја и негувани пердувчиња.

Просо не ми јаде...само сончоглед и така покрупна храна... иначе свири за тоа е опуштена ...и нудам храна надвор од кафезот со рака внатре никако не јади од рака...а по цел ден скоро на храна стои :) иначе мислам дека има 1 месеци ко ја зедов беше бебе :) можеби затоа тешко се привикнува на мене....
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Просо не ми јаде...само сончоглед и така покрупна храна... иначе свири за тоа е опуштена ...и нудам храна надвор од кафезот со рака внатре никако не јади од рака...а по цел ден скоро на храна стои :) иначе мислам дека има 1 месеци ко ја зедов беше бебе :) можеби затоа тешко се привикнува на мене....
Не и давај само сончоглед купи и витаминска храна мешана со просо и сончоглед ... намалувај и од сончогледод ќе почне и просо да јаде . Кога ќе и снема храна пред да и ја смениш пробај преку кафез сончоглед просо подавај и , и така секој ден додека не ја земе од тебе ... а тоа значи прв чекор на доверба :P
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Прегледај го приврзокот 50531 Дечки денеска на кафезот имаше малце како крвца...и случајно го здогледав папагалов е валкан со крв малце на крилото и крвта е засушена не крвари....шо да прам :( ???? да не има некоја последица од шо се удрил во скокајнето од нишалка ??? :S

I uste nikako nemozam da go pripitomam :( ko ce stavam raka vnatre bega ko pukano da e :( a go imam 2 meseci :S
ја би ти рекла да не е скршен нејкој нов пердув, да провериш изгледаат вака како иглички, еве ако сакаш да прочиташ повеќе.
http://www.cockatielcottage.net/feathers.html
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај да си прашам и ја нешто. иам тигрица женка веќе 3ти месец. млада е уште ми рекоа сум ја зел на 2 месеци.. отворен и стои кафезов цело време ама никако несака да искочи од кафез да лета. ке ја зеам ке ја пуштам надвор од кафез ке сврти еден круг па се враќа внатре...

п.с иам уште еден проблем - незнам ш му е на папагалов ама се навечер почнува да пее маме му ебам не дека преку ден не пее ама навечер коа ке почне да вришти неможе да се сопре !
 
V

Vollstandig

Гостин
ај да си прашам и ја нешто. иам тигрица женка веќе 3ти месец. млада е уште ми рекоа сум ја зел на 2 месеци.. отворен и стои кафезов цело време ама никако несака да искочи од кафез да лета. ке ја зеам ке ја пуштам надвор од кафез ке сврти еден круг па се враќа внатре...

п.с иам уште еден проблем - незнам ш му е на папагалов ама се навечер почнува да пее маме му ебам не дека преку ден не пее ама навечер коа ке почне да вришти неможе да се сопре !
Се плаши од темница:)
Тигриците се јатни птици, така да ако чуваш, земи си барем 3-4 и ќе ги видиш во вистинско светло. Ако не, на срејќа треба да погодиш социјална птица со која ќе поминиш доста време па да се навикни со човек.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Се плаши од темница:)
Тигриците се јатни птици, така да ако чуваш, земи си барем 3-4 и ќе ги видиш во вистинско светло. Ако не, на срејќа треба да погодиш социјална птица со која ќе поминиш доста време па да се навикни со човек.
деновиве ја пуштам по активно надвор со сила... мора да се научи ебаго - ми се има десено прозори и врати ширум да отворам а папагалов пуштен - место да избега тој се враќа у кафез ЛОЛ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom